Czym jest zamówienie dodatkowe i uzupełniające w robotach budowlanych?
REKLAMA
REKLAMA
Zamawiający na podstawie art. 67 ust.1 5b w trybie zamówienia z wolnej ręki udziela dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nie przekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia.
REKLAMA
Postępowanie to musi być poprzedzone negocjacją z wykonawcą i powinno być zakończone zawarciem odpowiedniej umowy określającej zakres prac dodatkowych. Z kolei udzielenie zamówienia z wolnej reki na podstawie art. 67 ust.1 pkt.6. Pzp może być udzielone przez zamawiającego zamówienie uzupełniające w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych stanowiących nie więcej niż 50 % wartości zamówienia podstawowego.
Warunkiem możliwości udzielenia zamówienia w tym trybie jest wcześniejsze przeprowadzenie postępowania w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego.
Polecamy: Jakie zmiany czekają zamówienia publiczne?
Zamówienie uzupełniające powinno być przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu i być zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego.W tym przypadku zamawiający także udziela zamówienia po przeprowadzonych negocjacjach z jednym wykonawcą.
Należy pamiętać o możliwości udzielenia tego zamówienia w określonym czasie, tj. 3 lat od udzielenia podstawowego, w odróżnieniu od zamówienia dodatkowego, które z praktycznego punktu widzenia, powinno zostać wykonane teoretycznie tuż po wykonaniu zamówienia podstawowego.
Polecamy: Czy można uzupełniać dokumenty ofertowe - informacja z banku
Podstawa prawna:
Art. 67 , 67 ust.1pkt 5b, art. 67 ust.1 pkt.6. Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.