Konsorcjum jako instrument skutecznego przystępowania do zamówień publicznych
REKLAMA
Ustawa prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wspólnego przystępowania do przetargów podmiotów gospodarczych w postaci konsorcjum.
REKLAMA
Członkowie konsorcjum wybierają ze swojego grona lidera, który pełni funkcję reprezentacyjną oraz prowadzi bezpośrednią korespondencję z zamawiającym. Lider musi posiadać odpowiednie pełnomocnictwo do pełnienia tejże roli.
Odpowiedzialność członków konsorcjum wobez zamawiającego
Niewątpliwie należy rozróżnić w konsorcjum relację zewnętrzną i wewnętrzną. Do zewnętrznej należy stosunek konsorcjum do zamawiającego. W takiej sytuacji odpowiedzialność wszystkich członków konsorcjum pozostaje solidarna. W konsekwencji zamawiający, w przypadku niewywiązania się któregokolwiek z członków konsorcjum ze zobowiązań umownych, może pociągać do odpowiedzialności każdego z nich, bez względu na to, który przyczynił się do takiego stanu rzeczy.
Jak ustalić wartość przedmiotu zamówienia?
Taka konstrukcja ma na celu ochronę praw zamawiającego. Dla niego jest bez znaczenia, który z podmiotów się nie wywiązał, znaczenie ma końcowy efekt. W związku z tym, należy zwracać szczególną uwagę z kim przystępujemy do realizacji zamówienia. Bardzo często zdarza się, iż lider, będący najczęściej podmiotem większym i bogatszym, poniesie konsekwencje nierzetelnego partnera.
Alternatywą pozostaje konstrukcja podwykonawstwa.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Odpowiedzialność członków konsorcjum wobec siebie
REKLAMA
Stosunek wewnętrzny, o którym mowa powyżej odnosi się do relacji pomiędzy wszystkimi członkami konsorcjum. Z punktu widzenia wykonawcy ma to kolosalne znaczenie. Jeżeli relacja ta nie zostanie ukształtowana w sposób prawidłowy, wówczas podmiot „silniejszy” może ponieść negatywne konsekwencje braku staranności partnera.
Celem uniknięcia takich sytuacji, warto wprowadzić zasady regresowego rozliczenia między stronami, mozliwość dochodzenia odszkodowania od strony naruszającej albo wykonania zastępczego na koszt i ryzyko naruszającego.
Podsumowując: konsorcjum cieszy się dość dużą popularnością w polskim systemie zamówień publicznych, gdyż zapewnia większy wachlarz usług i gwarantuje także niewielkim podmiotom realizację zmaówienia, do czego nie byłyby zdolne przystępując samodzielnie do przetargu.
Jak precyzyjne powinno być ogłoszenie o zamówieniu?
Autor: Julita Mortka, Consuldimo
REKLAMA
REKLAMA