REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsorcjum jako instrument skutecznego przystępowania do zamówień publicznych

REKLAMA

Przy realizacji zamówień publicznych kluczową rolę odgrywają zamawiający i wykonawca. Nie jest jednak jednoznacznie przesądzone czy wykonawca musi występować samodzielnie czy też jest dopuszczalna możliwość występowania wspólnie.

Ustawa prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wspólnego przystępowania do przetargów podmiotów gospodarczych w postaci konsorcjum.

REKLAMA

Członkowie konsorcjum wybierają ze swojego grona lidera, który pełni funkcję reprezentacyjną oraz prowadzi bezpośrednią korespondencję z zamawiającym. Lider musi posiadać odpowiednie pełnomocnictwo do pełnienia tejże roli.

Odpowiedzialność członków konsorcjum wobez zamawiającego

Niewątpliwie należy rozróżnić w konsorcjum relację zewnętrzną i wewnętrzną. Do zewnętrznej należy stosunek konsorcjum do zamawiającego. W takiej sytuacji odpowiedzialność wszystkich członków konsorcjum pozostaje solidarna. W konsekwencji zamawiający, w przypadku niewywiązania się któregokolwiek z członków konsorcjum ze zobowiązań umownych, może pociągać do odpowiedzialności każdego z nich, bez względu na to, który przyczynił się do takiego stanu rzeczy.

Jak ustalić wartość przedmiotu zamówienia?

Taka konstrukcja ma na celu ochronę praw zamawiającego. Dla niego jest bez znaczenia, który z podmiotów się nie wywiązał, znaczenie ma końcowy efekt. W związku z tym, należy zwracać szczególną uwagę z kim przystępujemy do realizacji zamówienia. Bardzo często zdarza się, iż lider, będący najczęściej podmiotem większym i bogatszym, poniesie konsekwencje nierzetelnego partnera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywą pozostaje konstrukcja podwykonawstwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność członków konsorcjum wobec siebie

REKLAMA

Stosunek wewnętrzny, o którym mowa powyżej odnosi się do relacji pomiędzy wszystkimi członkami konsorcjum. Z punktu widzenia wykonawcy ma to kolosalne znaczenie. Jeżeli relacja ta nie zostanie ukształtowana w sposób prawidłowy, wówczas podmiot „silniejszy” może ponieść negatywne konsekwencje braku staranności partnera.

Celem uniknięcia takich sytuacji, warto wprowadzić zasady regresowego rozliczenia między stronami, mozliwość dochodzenia odszkodowania od strony naruszającej albo wykonania zastępczego na koszt i ryzyko naruszającego.

Podsumowując: konsorcjum cieszy się dość dużą popularnością w polskim systemie zamówień publicznych, gdyż zapewnia większy wachlarz usług i gwarantuje także niewielkim podmiotom realizację zmaówienia, do czego nie byłyby zdolne przystępując samodzielnie do przetargu.

Jak precyzyjne powinno być ogłoszenie o zamówieniu?

Autor: Julita Mortka, Consuldimo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA