Pomysł na sklep z artykułami dla zwierząt
REKLAMA
REKLAMA
Właściciele zwierząt domowych wydają coraz więcej pieniędzy na swoich ulubieńców i to wcale nie oznacza, że jest to tylko jedzenie. Założenie sklepu z artykułami dla zwierząt to bardzo dobry pomysł na biznes, w branży która tak naprawdę w Polsce dopiero się rozwija. Są jednak dwa warunki aby udało się osiągnąć sukces, trzeba kochać zwierzęta i trochę się na nich znać albo przynajmniej interesować, tak aby umieć doradzić klientowi.
REKLAMA
Zaopatrzenie
REKLAMA
Podstawą zaopatrzenia sklepu będą różnorodne karmy. Wchodząc w ten rynek trzeba jednak pamiętać, że w znacznej mierze właściciele zwierząt kupują niedrogie, choć niskiej jakości karmy dla zwierząt dostępne w hipermarketach, produkowane przez takie koncerny jak Pedigree czy Chappy. Dlatego musimy znaleźć sposób na walkę z tą konkurencją.
Innymi produktami które między innymi powinny znaleźć się w zaopatrzeniu takiego sklepu to witaminy, szampony, zabawki, preparaty na pchły, kleszcze i inne pasożyty oraz inne specyfiki. Można taką działalność połączyć ze sklepem internetowym i własną stroną, która będzie spełniała rolę przyciągającą klienta. Mając pomysł na sklep z artykułami dla zwierząt, dla przyciągnięcia większej liczby klientów można pomyśleć o innych usługach, np. fryzjer dla psów, przychodnia weterynaryjna.
Zobacz: Czy e-sklep może powołać się na błąd?
Obsługa klienta profesjonalnego
Ponadto jeżeli chcemy rozwijać się w tej branży i znajdować dobrych klientów można pokusić się o obsługę profesjonalnego klienta (np. poprzez Internet), tzn. klienta-hodowcy, który oczekuje towaru najwyższej jakości. Hodowca doskonale wie jakiego rodzaju karmy, odżywek czy preparatów poprawiających kondycję sierści potrzebuje, jakich szczotek i grzebieni potrzebuje dla rasy jaką hoduje.
REKLAMA
Niejednokrotnie taki klient poszukuje zastępczego mleka dla dobrego odhodowania nowo narodzonego miotu. Jeszcze inne potrzeby mają wystawcy. Ci będą potrzebować odpowiednich smyczy na wystawę czy specjalistycznych misek z uchwytami do zawieszenia w klatce, specjalistycznych szamponów, odżywek i pudrów do sierści.
Otwierając sklep z artykułami dla zwierząt trzeba będzie zainwestować na początek (w zależności od lokalizacji i jego zaopatrzenia) od kilkudziesięciu do ok. 150 tys. zł. Duża część tych pieniędzy będzie prawdopodobnie przeznaczona na markowe karmy, które nie należą do tanich, a warto mieć w swojej ofercie różne jej rodzaje i to nie tylko dla zdrowych zwierząt ale również specjalne karmy dla alergików, dla zwierząt z problemami zdrowotnymi (np. chore nerki), dla szczeniąt, dla zwierząt z nadwagą i inne.
Otwierając sklep z artykułami dla zwierząt dobrze jest pamiętać o zaopatrzeniu się w produkty nie tylko dla psów i kotów ale również dla rybek, ptaków, gadów, płazów i gryzoni. Dobrze aby sklep zawierał w swojej ofercie oprócz karm, klatki dla zwierząt, akwaria, torby do transportu, domki, kuwety, żwirki do kuwet, miski, rośliny do terrarium i akwarium, ponadto książki o zwierzętach i inne akcesoria jak np. szczotki, grzebienie, nożyczki do obcinania pazurów, szelki, smycze, obroże oraz przysmaki.
Zobacz też: Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?
Zwierzęta - zezwolenia
Kolejnym krokiem w rozwoju tego biznesu może być sklep, w którym klient będzie mógł kupić wybrane zwierzątko. Ale tu trzeba pamiętać aby sprzedawane zwierzęta pochodziły ze sprawdzonych hodowli a jeśli są to zwierzęta egzotyczne aby pochodziły wyłącznie z legalnego importu (muszą mieć wymagane dokumenty).
Mając zamiar otworzyć sklep zoologiczny, w którego ofercie będzie sprzedaż zwierząt należy koniecznie zapoznać się z przepisami o ochronie zwierząt i o rzadkich gatunkach, którymi handel jest ograniczony lub nawet zabroniony. Rozpoczynając działalność w tej branży będą potrzebne różne zezwolenia.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Personel
Bardzo ważna kwestią w prowadzeniu sklepu zoologicznego jest jego personel. Tak jak w każdej branży również i tu coraz ważniejsza jest profesjonalna obsługa, szczególnie gdy mamy zamiar sprzedawać w sklepie zwierzęta. Dla klienta będzie bardzo istotne aby pomógł mu specjalista, np. w dziedzinie akwarystyki, hodowli ptaków, psów, kotów. Na pewno największą grupą klientów będą właściciele psów i kotów, jednocześnie coraz modniejsza i ważniejsza staje się wiedza z zakresu fizjologii, żywienia, znajomości cech osobniczych i rasowych zwierząt i uzyskania informacji z takich właśnie dziedzin niewątpliwie będzie oczekiwał klient.
Sprzedając produkty dla zwierząt sprzedawca musi umieć doradzić klientowi co kupić dla zwierzęcia i to tak aby klient wrócił do sklepu a nie po wyjściu miał tylko przeświadczenie, że wyciągnięto od niego pieniądze. Sprzedawca powinien umieć doradzić jaką karmę kupić dla danego zwierzęcia, jakie odżywki, jak je podawać.
Wiele cennych informacji dotyczących omawianego zagadnienia znaleźć można na stronie internetowej: www.rynekzoologiczny.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.