REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kwiaciarnia - finansowanie
Kwiaciarnia - finansowanie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spróbuj ubiegać się o fundusze unijne, a ewentualnie o kredyt. Pomyśleć też warto o leasingu.


Środki unijne

REKLAMA


Każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może liczyć na wsparcie finansowe w formie dotacji unijnej swoich działań, pod warunkiem, że spełni określone wymagania oraz, że działalność ta jest pierwszą działalnością gospodarczą danej osoby (przy niektórych dotacjach istnieje wymóg nie prowadzenie działalności gospodarczej przez określony czas przed złożeniem wniosku dotację). Osoby, które podejmują działalność gospodarczą po raz kolejny, mogą ubiegać się o dotacje jako działający przedsiębiorcy.

Chcąc uzyskać bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie możesz mieć zarejestrowanej działalności zanim rozpoczniesz ubieganie się o dotacje.

Uwaga! Środki z Unii Europejskiej

Inwestując warto zastanowić się czy w Twoim regionie masz możliwość otrzymania środków unijnych w formie dofinansowania działalności gospodarczej. Jest wiele programów rozwoju małej przedsiębiorczości.

Najprostsze posunięcie to wyprawa do miejscowego Urzędu Pracy i uzyskanie informacji o możliwościach uzyskania dofinansowania. Często odbywa się to w ten sposób, że przedstawia się biznes plan (druk do wypełnienia z biznes planem otrzymasz w urzędzie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe zasady udzielania dotacji z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej określają regulaminy przyjęte przez poszczególne Powiatowe Urzędy Pracy.

Pokaż że to Twój pomysł jest rewelacyjny, że warto w niego zainwestować, jeżeli na terenie na którym chcesz otworzyć kwiaciarnię funkcjonuje już inna pokaż czym będzie się Twoja wyróżniała. Przyda Ci się to też później.

Chcąc otrzymać pieniądze trzeba być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Dostając druki do wypełnienia musisz wiedzieć dokładnie na co mają być przeznaczone środki z dotacji np. na wyposażenie takie jak kasa fiskalna, meble, chłodnia.

Są UP, w których np. raz na miesiąc zbiera się komisja i decyduje o środkach. Może być tak jak np. w Mazowieckim UP, gdzie organizowane są szkolenia „ABC działalności gospodarczej” realizowane w ramach projektu „Rynek Pracy Czeka”. Ich uczestnicy składają wnioski o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Wiele ważnych i ciekawych informacji znajdziesz w Internecie, m.in. na stronach:
www.funduszestrukturalne.gov.pl
www.fundusze-europejskie.pl


Poniżej przedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), które zajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym i średnim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacje dotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

Dolnośląskie - Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.  www.agroreg.com.pl

Lubelskie - Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego www.lfr.lublin.pl

Lubuskie - Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości www.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie - Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A. www.larr.lodz.pl

Małopolskie - Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.marr.pl

Mazowieckie - Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych www.srp.pl

Opolskie Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych www.fundacja.opole.pl

Podkarpackie Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego www.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości www.inkubator.slupsk.pl

Śląskie Fundusz Górnośląski S.A. www.fgrn.com.pl

Warmińsko-mazurskie Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. www.warp.org.pl

Zachodniopomorskie Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości www.fundacja.koszalin.pl

 
KREDYT BANKOWY


Masz wiele różnych możliwości wzięcia kredytu w banku, w zasadzie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty dla firm, no może tylko w obecnej sytuacji ekonomicznej zasady ich przydzielania zostały zaostrzone.

REKLAMA

Pamiętaj jednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, aby nie iść do pierwszego lepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyj oferty co najmniej kilku banków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marż pobieranych przez bank, wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzo ważne.

Skorzystaj ewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ci różne oferty.
Pamiętaj, że biorąc kredyt musisz go potem regularnie spłacać!

Doradcy Finansowi:
www.Expander.pl
www.OpenFinance.pl
www.Finamo.pl
www.xelion.pl
www.goldfinance.pl
www.profity.com.pl
www.bezplatnidoradcy.pl
www.ackfinanse.pl
www.kredytdlafirm.pl
www.kredytydlafirm.pl

Banki:
www.pkobp.pl
www.kredytbank.pl
www.bph.pl
www.millenium.pl
www.multibank.pl
www.citibank.pl
www.ingbank.pl
www.polbank.pl
www.lukasbank.pl
www.wbk.pl

Sprawdź również inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro, powołanego w celu wspierania rozwoju mikroprzedsiębiorczości www.funduszmikro.pl.

REKLAMA

LEASING

Otwierając kwiaciarnię będziesz potrzebował odpowiedniego samochodu dostawczego, aby codziennie dowozić świeże kwiaty i inne akcesoria. Jeśli nie dysponujesz takim samochodem będziesz musiał go nabyć. Jeśli masz na ten cel przeznaczoną własną gotówkę w zasadzie nie ma problemu wybierasz odpowiadającą Ci markę i idziesz do salonu (jeśli ma to być nowy samochód) lub szukasz ofert samochodów używanych i kupujesz.

Znajdziesz się w trochę trudniejszej sytuacji gdy pieniędzy nie masz. Pozostaje Ci kredyt bankowy lub wygodniejsza forma dla przedsiębiorcy leasing.
Najkrócej można zdefiniować umowę leasingu w następujący sposób: polega ona na tym, że jedna strona (przedsiębiorca-leasingodawca), kupuje na warunkach określonych w umowie leasingu określoną rzecz od osoby trzeciej, którą oddaje następnie drugiej stronie tej umowy (leasingobiorcy) na czas określony, do używania i pobierania pożytków. 

Inną możliwością leasingu jest po prostu zawarcie umowy, w której jedna ze stron zobowiązuje się oddać do używania i pobierania pożytków rzecz stanowiącą jej własność. Jest to tzw. forma leasingu bezpośredniego, ze względu na to że jest zawierana bez przedsiębiorstwa „trzeciego” a leasingodawcą jest samo przedsiębiorstwo produkcyjne.

Korzyści z leasingu
Finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwie w formie leasingu (np. samochodów dostawczych) w stosunku do innych form finansowania (np. poprzez kredyt bankowy) daje wiele korzyści.

Korzyści podatkowe
Leasing pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego), stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu (np. samochodu), zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego (częściej wybieranego przez małych i średnich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe obniżają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.

Gdy zdecydujesz się na kupno samochodu ze środków własnych lub ze środków pochodzących z kredytu, VAT będziesz musiał zapłacić jednorazowo. Leasing samochodu pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (VAT jest finansowany przez leasingodawcę i później doliczany jest do miesięcznych rat leasingowych netto).
Płacony w taki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony, co pozwala w przypadku samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze. W tym przypadku kwota podatku naliczonego nie może być jednak wyższa niż 6 000 zł.

Uproszczone procedury
W przeciwieństwie do standardowych procedur kredytowych firmy leasingowe wymagają minimum formalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze. Najczęściej należy przedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy. Nie jest wymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowania jest krótki, często tylko kilkugodzinny. Dodatkowo w pakietach zawarte jest ubezpieczenie samochodu, jego rejestracja, czy nawet likwidacja szkody.

Możliwość niewielkiego zaangażowania kapitału własnego
Leasing gwarantuje dostęp do niezbędnych środków transportu bez ponoszenia większych nakładów finansowych. Firmy leasingowe oczekują niewielkich opłat wstępnych, często jest 5-10% wartości samochodu.

Oferty leasingowe
Na naszym rynku znajdziesz wiele firm oferujących leasing samochodów. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zapoznaj się z ofertami przynajmniej kilku i wybierz najkorzystniejszą dla siebie.
www.autofirmowe.pl
www.leasing48.pl
www.leaseplan.pl
www.supercar.pl
www.finansowanietransportu.pl
www.goldfinance.pl
www.leasing.autoelf.pl


Anna Konarzewska-Żuczek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA