REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgarnia - biznesplan

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Moskowicz
Biznesplan księgarni
Biznesplan księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Żaden rozsądny przedsiębiorca nie działa po omacku. Biznesplan jest dokumentem, który przedstawia twoje cele, sposób, w jaki zamierzasz je osiągnąć i informacje, dlaczego w ogóle są osiągalne. Twój biznesplan posłuży ku temu, by przekonać przedsiębiorców i pożyczkodawców, iż twój biznes jest opłacalny. Napisz więc solidny biznesplan dla księgarni.

Ogólna koncepcja

Na początku naszego biznesplanu zawrzyjmy generalny zarys naszej wizji. Napiszmy  kilka zdań o naszej księgarni (tradycyjna, internetowa), jej lokalizacji, rodzaju przedsiębiorstwa (np. franczyza lub prywatna księgarnia) . Odpowiedzmy pokrótce na pytania, dlaczego chcemy ją założyć i co ma sprawić, że właśnie nasze przedsięwzięcie może zakończyć się sukcesem. Przedstawmy także uproszczoną analizę rynku, źródła finansowania i nasze przewidywania finansowe. Gdy już zbierzemy te wszystkie informacje – pierwsze koty za płoty.

REKLAMA

Zobacz: Franczyza sposobem na pierwszy biznes.

Cele

Księgarz to także człowiek biznesu, który powinien wyznaczyć sobie cel. Bez celu twoje przedsiębiorstwo może rozwijać się spontanicznie, ale nigdy nie osiągnie takiego stopnia efektywności jak ukierunkowany biznes.  Zawierając w biznesplanie swoje cele, napisz na przykład, kiedy planujesz osiągnąć rentowność, jaki dochód chcesz uzyskać w perspektywie kilku lat i co tam tylko konstruktywnego sobie wyznaczysz. (np. wypłacanie rozsądnie wysokich pensji pracownikom przy zachowaniu własnego zysku.)

Patrz: Próg rentowności.

„Klucze do sukcesu”, instrumenty, środki

Jeśli się nie rozwijasz,  degenerujesz się. Sporządź następnie w swoim biznesplanie krótką listę rzeczy, którą jako właściciel powinieneś mieć „z tyłu głowy”, np. obecność twojej marki w różnorodnych środkach przekazu, zaplanowanie procedur kontroli jakości czy zachowywanie odpowiedniej liczby książek w magazynie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Misja

Marzysz o konkurowaniu z gigantami internetowej sprzedaży w rodzaju księgarni Merlin czy Matras czy raczej masz na myśli otwarcie spokojnego miejsca – azylu dla pasjonatów literatury, nastawioną na bestsellery ruchliwą księgarnie w centrum czy niszowe lecz modne miejsce skupiające awangardę pisarskiego światka. Wyraź tutaj nieco szerzej swoją wizję księgarni.

Dane

Zawsze myśl o szczegółach. Anonimowość to domena Internetu a nie poważnego księgarza-przedsiębiorcy. Wypisz dane swojej firmy, jej nazwę, numer telefonu, nr NIP, formę prawną, udziałowców, podstawową i dodatkową formę działalności etc.

Plan organizacyjny

Przedstaw kolejno plan organizacyjny otwarcia i personelu. Napisz, kto zajmie się otwarciem księgarni, opisz wykształcenie i poprzednie doświadczenie tych osób oraz ich kompetencje . W przypadku personelu zrób podobnie, podaj wszelkie koszty, szczegółową analizę ich wynagrodzenia, strukturę wykształcenia, a także podaj godziny otwarcia księgarni.

Zobacz: Zatrudnianie pracowników.

Plan strategiczny

Przez strategie rozumiemy celowy zbiór decyzji oraz działań zrealizowanych w określonym czasie. W planie strategicznym przedstawiamy nasze prognozy dotyczące spodziewanego udziału w rynku, uwzględniając oferowany przez nas asortyment, klientelę i lokalizację oraz stosowane  środki. Nie zapominajmy też o rozpoznaniu konkurencji i jej znaczenia dla rynku i naszej sytuacji. Umieśćmy także w tym miejscu stosunek dostawców i klientów do naszej działalności. Wskażmy następnie pozytywne aspekty wiążące się z posiadanym przez nas kapitał. By zobiektywizować wnioski i wybrać najlepszy dla nas plan działania skorzystajmy z uniwersalnego narzędzia ekonomicznej analizy – SWOT. Technika analityczna SWOT polega na posegregowaniu posiadanych informacji o naszym przedsięwzięciu na cztery grupy :

  • S (Strengths) – mocne strony: wszystko to, co stanowi atut, przewagę, zaletę
  • W (Weaknesses) – słabe strony: wszystko to, co stanowi słabość, barierę, wadę
  • O (Opportunities) – szanse: wszystko to, co stwarza dla analizowanego obiektu szansę korzystnej zmiany,
  • T (Threats) – zagrożenia: wszystko to, co niekorzystne

Plan finansowania

REKLAMA

Ostatnim i zasadniczym elementem twojego biznesplanu powinien być plan finansowania. Decyduje on przecież w olbrzymim stopniu o tym, czy twój pomysł na biznes jest zdolny do wykonania i czy przyciągnie potencjalnych inwestorów. Profesjonalny plan finansowania składa się z trzech części: rachunku zysków i strat, rachunku przepływu pieniężnego i bilansu, które należy krótko scharakteryzować. Przede wszystkim jednak należy zebrać informacje o swoim kapitale, aktywach i  wydatkach. Te rozbij je na dwie kategorie: koszty początkowe (start-up) i operacyjne.

Wszystkie koszty rozpoczęcia i otwarcia twojej księgarni przynależą do pierwszej kategorii. Mogą to być: koszty rejestracji działalności, licencje i zezwolenia, początkowe wyposażenie, opłaty depozytów, czynsze, najem.

To tylko przykładowa lista, która może ulec rozszerzeniu zależnie od okoliczności.

Koszty operacyjne utrzymują twoje przedsiębiorstwo przy życiu. Najczęściej są ponoszone każdego miesiąca. Mogą obejmować: pensje, czynsze, media, koszty sanitarne, materiały, przestrzeń magazynową, dystrybucję, promocje, pożyczki, zaopatrzenie biurowe, konserwacje.

Teraz pomnóż koszty operacyjne przez 6 i dodaj do nich koszty początkowe, a otrzymasz teoretyczny kosztorys twojej działalności na 6 miesięcy.

Spójrz: Zarządzanie finansami małej firmy.

Wnioski

Jeśli wykonałeś wszystkie poprzednie kroki, dysponujesz już danymi potrzebnym do sformułowania wniosków dotyczących pomyślności swojego przedsiębiorstwa. Rozważ wszystkie za i przeciw, nie pomijając żadnego czynnika, którego będziesz potrzebował tworząc profil swojej działalności , gdyż może to „być” albo „nie być” twojej księgarni. (np. raczej wątpliwym jest, że w miejscowości poniżej 200 mieszkańców znajdzie się target dla dużej księgarni audiobooków z salonikiem prasowym).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA