REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgarnia - biznesplan

Piotr Moskowicz
Biznesplan księgarni
Biznesplan księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Żaden rozsądny przedsiębiorca nie działa po omacku. Biznesplan jest dokumentem, który przedstawia twoje cele, sposób, w jaki zamierzasz je osiągnąć i informacje, dlaczego w ogóle są osiągalne. Twój biznesplan posłuży ku temu, by przekonać przedsiębiorców i pożyczkodawców, iż twój biznes jest opłacalny. Napisz więc solidny biznesplan dla księgarni.

Ogólna koncepcja

Na początku naszego biznesplanu zawrzyjmy generalny zarys naszej wizji. Napiszmy  kilka zdań o naszej księgarni (tradycyjna, internetowa), jej lokalizacji, rodzaju przedsiębiorstwa (np. franczyza lub prywatna księgarnia) . Odpowiedzmy pokrótce na pytania, dlaczego chcemy ją założyć i co ma sprawić, że właśnie nasze przedsięwzięcie może zakończyć się sukcesem. Przedstawmy także uproszczoną analizę rynku, źródła finansowania i nasze przewidywania finansowe. Gdy już zbierzemy te wszystkie informacje – pierwsze koty za płoty.

REKLAMA

Zobacz: Franczyza sposobem na pierwszy biznes.

Cele

Księgarz to także człowiek biznesu, który powinien wyznaczyć sobie cel. Bez celu twoje przedsiębiorstwo może rozwijać się spontanicznie, ale nigdy nie osiągnie takiego stopnia efektywności jak ukierunkowany biznes.  Zawierając w biznesplanie swoje cele, napisz na przykład, kiedy planujesz osiągnąć rentowność, jaki dochód chcesz uzyskać w perspektywie kilku lat i co tam tylko konstruktywnego sobie wyznaczysz. (np. wypłacanie rozsądnie wysokich pensji pracownikom przy zachowaniu własnego zysku.)

Patrz: Próg rentowności.

„Klucze do sukcesu”, instrumenty, środki

Jeśli się nie rozwijasz,  degenerujesz się. Sporządź następnie w swoim biznesplanie krótką listę rzeczy, którą jako właściciel powinieneś mieć „z tyłu głowy”, np. obecność twojej marki w różnorodnych środkach przekazu, zaplanowanie procedur kontroli jakości czy zachowywanie odpowiedniej liczby książek w magazynie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Misja

Marzysz o konkurowaniu z gigantami internetowej sprzedaży w rodzaju księgarni Merlin czy Matras czy raczej masz na myśli otwarcie spokojnego miejsca – azylu dla pasjonatów literatury, nastawioną na bestsellery ruchliwą księgarnie w centrum czy niszowe lecz modne miejsce skupiające awangardę pisarskiego światka. Wyraź tutaj nieco szerzej swoją wizję księgarni.

Dane

Zawsze myśl o szczegółach. Anonimowość to domena Internetu a nie poważnego księgarza-przedsiębiorcy. Wypisz dane swojej firmy, jej nazwę, numer telefonu, nr NIP, formę prawną, udziałowców, podstawową i dodatkową formę działalności etc.

Plan organizacyjny

Przedstaw kolejno plan organizacyjny otwarcia i personelu. Napisz, kto zajmie się otwarciem księgarni, opisz wykształcenie i poprzednie doświadczenie tych osób oraz ich kompetencje . W przypadku personelu zrób podobnie, podaj wszelkie koszty, szczegółową analizę ich wynagrodzenia, strukturę wykształcenia, a także podaj godziny otwarcia księgarni.

Zobacz: Zatrudnianie pracowników.

Plan strategiczny

Przez strategie rozumiemy celowy zbiór decyzji oraz działań zrealizowanych w określonym czasie. W planie strategicznym przedstawiamy nasze prognozy dotyczące spodziewanego udziału w rynku, uwzględniając oferowany przez nas asortyment, klientelę i lokalizację oraz stosowane  środki. Nie zapominajmy też o rozpoznaniu konkurencji i jej znaczenia dla rynku i naszej sytuacji. Umieśćmy także w tym miejscu stosunek dostawców i klientów do naszej działalności. Wskażmy następnie pozytywne aspekty wiążące się z posiadanym przez nas kapitał. By zobiektywizować wnioski i wybrać najlepszy dla nas plan działania skorzystajmy z uniwersalnego narzędzia ekonomicznej analizy – SWOT. Technika analityczna SWOT polega na posegregowaniu posiadanych informacji o naszym przedsięwzięciu na cztery grupy :

  • S (Strengths) – mocne strony: wszystko to, co stanowi atut, przewagę, zaletę
  • W (Weaknesses) – słabe strony: wszystko to, co stanowi słabość, barierę, wadę
  • O (Opportunities) – szanse: wszystko to, co stwarza dla analizowanego obiektu szansę korzystnej zmiany,
  • T (Threats) – zagrożenia: wszystko to, co niekorzystne

Plan finansowania

REKLAMA

Ostatnim i zasadniczym elementem twojego biznesplanu powinien być plan finansowania. Decyduje on przecież w olbrzymim stopniu o tym, czy twój pomysł na biznes jest zdolny do wykonania i czy przyciągnie potencjalnych inwestorów. Profesjonalny plan finansowania składa się z trzech części: rachunku zysków i strat, rachunku przepływu pieniężnego i bilansu, które należy krótko scharakteryzować. Przede wszystkim jednak należy zebrać informacje o swoim kapitale, aktywach i  wydatkach. Te rozbij je na dwie kategorie: koszty początkowe (start-up) i operacyjne.

Wszystkie koszty rozpoczęcia i otwarcia twojej księgarni przynależą do pierwszej kategorii. Mogą to być: koszty rejestracji działalności, licencje i zezwolenia, początkowe wyposażenie, opłaty depozytów, czynsze, najem.

To tylko przykładowa lista, która może ulec rozszerzeniu zależnie od okoliczności.

Koszty operacyjne utrzymują twoje przedsiębiorstwo przy życiu. Najczęściej są ponoszone każdego miesiąca. Mogą obejmować: pensje, czynsze, media, koszty sanitarne, materiały, przestrzeń magazynową, dystrybucję, promocje, pożyczki, zaopatrzenie biurowe, konserwacje.

Teraz pomnóż koszty operacyjne przez 6 i dodaj do nich koszty początkowe, a otrzymasz teoretyczny kosztorys twojej działalności na 6 miesięcy.

Spójrz: Zarządzanie finansami małej firmy.

Wnioski

Jeśli wykonałeś wszystkie poprzednie kroki, dysponujesz już danymi potrzebnym do sformułowania wniosków dotyczących pomyślności swojego przedsiębiorstwa. Rozważ wszystkie za i przeciw, nie pomijając żadnego czynnika, którego będziesz potrzebował tworząc profil swojej działalności , gdyż może to „być” albo „nie być” twojej księgarni. (np. raczej wątpliwym jest, że w miejscowości poniżej 200 mieszkańców znajdzie się target dla dużej księgarni audiobooków z salonikiem prasowym).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA