REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgarnia – jak założyć (pomysł, lokacja, asortyment)?

Piotr Moskowicz
Jak założyć księgarnię?
Jak założyć księgarnię?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się nad własną księgarnią, ale nie wiesz jak zacząć? Ten prosty poradnik zwróci twoją uwagę na najważniejsze aspekty prowadzenia książkowego interesu i krok po kroku pomoże uniknąć błędów czyhających na początkujących księgarzy.

Sprawdź: Jak założyć własną firmę?

REKLAMA

Rozpoznaj teren

Sprawdź punkty sprzedaży detalicznej w swojej okolicy,  przede wszystkim księgarnie. Ustal, czy rynek jest gotowy na twoją księgarską działalność i jakie luki można wciąż wypełnić. Porozmawiaj z innymi , lokalnymi przedsiębiorcami. Użyj ich informacji, aby zdecydować, jak należy najlepiej przygotować swoje przedsięwzięcie, aby odpowiedzieć na rynkowe zapotrzebowanie. Dobrym pomysłem będzie zapytanie znajomych albo przeprowadzenie ankiety na temat tego, co życzyliby sobie ujrzeć członkowie okolicznej społeczności  w twojej księgarni.

Napisz biznesplan

Zobacz: Księgarnia-biznesplan.

Żaden dobry biznesmen nie powinien działać po omacku. Biznesplan jest formalnym ujęciem twojej wizji, które przekona innych do inwestycji w twoją księgarnie. Biznesplan ma kilka kluczowych elementów:

  • Dobre podsumowanie. Przedstawia ono ogólnie całą twoją koncepcję na jednej stronie.  Jeśli nie zaintrygujesz czytelnika generalną wizją, nie licz na to, że przeczyta resztę biznesplanu.
  • Zawrzyj solidny plan marketingowy(strategiczny). To prawdopodobnie najistotniejsza cześć  twojego biznesplanu. Plan marketingowy pokazuje, że zbadałeś rynek, zidentyfikowałeś grupę docelową (target) i rozumiesz rynek. Przedstaw tutaj szczegóły swojego produktu, strategie dystrybucyjną , politykę cenową i budżet marketingowy.
  • Nie unikaj finansowych dokumentów. Kredytodawcy i inwestorzy jako pierwsi sprawdzają te stronę twojego biznesplanu. Zamieść przewidywany trzyletni bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływu gotówki. Udowodnij inwestorom, że mogą liczyć na szybki zwrot zainwestowanych środków i przekonaj kredytodawców, iż nie grozi ci szybkie bankructwo.

Załóż działalność gospodarczą

Zanim przystąpisz do urządzania księgarni, zarejestruj swoją działalność. Wypełnienie formalności w urzędzie miasta, Urzędzie Skarbowym i ZUSie może wydawać się trudne, jednak im szybciej pozbędziesz się problemów z organami państwowymi, tym lepiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak założyć działalność gospodarczą?

Znajdź miejsce, wybierz lokację

Znalezienie właściwego miejsca dla twojej księgarni jest kwestią zasadniczą dla powodzenia twojego biznesu. Księgarnia centralnie położona oznacza większe obroty i  duży przepływ klientów. Estetyczne dogodnie logistycznie miejsce jest  wizytówką miejscowości.  Oczywiście, początkowo mierz cele na zamiary. Początkującego księgarza ogranicza wszak jego kapitał.

Czy jesteś księgarzem?

Znajomość rynku kultury i zamiłowanie do literatury nie jest konieczne od razu, ale bardzo pomaga przy wyborze asortymentu. „Know-how” zaś jest niezbędne, jeśli chcesz osiągnąć sukces.

Zdobądź fundusze na rozkręcenie księgarni

Zdecyduj, ile kapitału zakładowego będziesz potrzebował, a następnie sformułuj plan, aby te środki zdobyć. Pieniądze mogą pochodzić z trzech podstawowych  źródeł: od Ciebie, inwestorów lub kredytodawców. Osiągnięcie równowagi pomiędzy tymi trzema źródłami finansowania jest sprawą najwyższej wagi dla finansowego zdrowia twojego biznesu.

  • Przygotuj trochę własnych pieniędzy. Inwestorzy bardziej ufają tym przedsiębiorcom, którzy nie polegają wyłącznie na pożyczkach.
  • Zbierz pieniądze od inwestorów. Skontaktuj się z przyjaciółmi i finansowymi mecenasami i finansowego wsparcia , wnosząc kapitał własny staną się wówczas udziałowcami. Jesteś zobligowany do spłaty ich wsparcia w wyniku bankructwa i pamiętaj, że będą zawsze oczekiwali dużego zwrotu poniesionych nakładów, ponieważ ryzykują własnymi środkami.
  • Weź kredyt.  Jest mnóstwo programów kredytowych dla początkujących przedsiębiorców. Jest to prostsze rozwiązanie niż kapitał własny inwestorów, ale pieniądze trzeba spłacić terminowo.
  • Nie poświęcaj zbyt dużo środków własnych na rozpoczęcie swojej działalności. Zbyt wiele pieniędzy na start może sprawić, że poczujesz się zbyt pewnie i będziesz nimi nieostrożnie zarządzał.

Patrz: Czy umowa pożyczki musi zostać zawarta na piśmie?

Pora na asortyment - zaopatrz swoją księgarnie

Zamów książki od dystrybutorów i zacznij zapełniać półki. Jeśli handlujesz używanymi książkami, poszukaj kolekcji książek na aukcjach internetowych, straganach czy domowych wyprzedażach. Upewnij się, że asortyment odpowiada profilowi działalności, którą prowadzisz.

Zareklamuj swoją księgarnie

Przed otwarciem upewnij się, że ludzie w okolicy będą o tym poinformowani. Ulotki, plakaty, reklamy w prasie i w Internecie, serwisy społecznościowe, wielka wyprzedaż z okazji otwarcia. Skorzystaj z dobrodziejstw współczesnych mediów, aby jak najefektywniej zareklamować swój biznes.

Polecamy: Marketing w wyszukiwarce internetowej.

Internet, e-booki, multimedia

Planujesz otworzyć nowoczesną księgarnie? Potrzebujesz uzupełnienia dla swojego stacjonarnego handlu.  Rozszerz krąg swoich klientów o internautów i właścicieli cyfrowych czytników książek, jak np. Kindle. Poszukaj architektów stron internetowych i wirtualnych dostawców e-booków, a wkroczysz w erę cyfryzacji wraz ze swoją księgarnią. Dobrym pomysłem może być także połączenie sprzedaży prasy z salonikiem prasowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA