reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Księgarnia > Księgarnia – jak założyć (pomysł, lokacja, asortyment)?

Księgarnia – jak założyć (pomysł, lokacja, asortyment)?

Zastanawiasz się nad własną księgarnią, ale nie wiesz jak zacząć? Ten prosty poradnik zwróci twoją uwagę na najważniejsze aspekty prowadzenia książkowego interesu i krok po kroku pomoże uniknąć błędów czyhających na początkujących księgarzy.

Sprawdź: Jak założyć własną firmę?

Rozpoznaj teren

Sprawdź punkty sprzedaży detalicznej w swojej okolicy,  przede wszystkim księgarnie. Ustal, czy rynek jest gotowy na twoją księgarską działalność i jakie luki można wciąż wypełnić. Porozmawiaj z innymi , lokalnymi przedsiębiorcami. Użyj ich informacji, aby zdecydować, jak należy najlepiej przygotować swoje przedsięwzięcie, aby odpowiedzieć na rynkowe zapotrzebowanie. Dobrym pomysłem będzie zapytanie znajomych albo przeprowadzenie ankiety na temat tego, co życzyliby sobie ujrzeć członkowie okolicznej społeczności  w twojej księgarni.

Napisz biznesplan

Zobacz: Księgarnia-biznesplan.

Żaden dobry biznesmen nie powinien działać po omacku. Biznesplan jest formalnym ujęciem twojej wizji, które przekona innych do inwestycji w twoją księgarnie. Biznesplan ma kilka kluczowych elementów:

  • Dobre podsumowanie. Przedstawia ono ogólnie całą twoją koncepcję na jednej stronie.  Jeśli nie zaintrygujesz czytelnika generalną wizją, nie licz na to, że przeczyta resztę biznesplanu.
  • Zawrzyj solidny plan marketingowy(strategiczny). To prawdopodobnie najistotniejsza cześć  twojego biznesplanu. Plan marketingowy pokazuje, że zbadałeś rynek, zidentyfikowałeś grupę docelową (target) i rozumiesz rynek. Przedstaw tutaj szczegóły swojego produktu, strategie dystrybucyjną , politykę cenową i budżet marketingowy.
  • Nie unikaj finansowych dokumentów. Kredytodawcy i inwestorzy jako pierwsi sprawdzają te stronę twojego biznesplanu. Zamieść przewidywany trzyletni bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływu gotówki. Udowodnij inwestorom, że mogą liczyć na szybki zwrot zainwestowanych środków i przekonaj kredytodawców, iż nie grozi ci szybkie bankructwo.

Załóż działalność gospodarczą

Zanim przystąpisz do urządzania księgarni, zarejestruj swoją działalność. Wypełnienie formalności w urzędzie miasta, Urzędzie Skarbowym i ZUSie może wydawać się trudne, jednak im szybciej pozbędziesz się problemów z organami państwowymi, tym lepiej.

Polecamy: Jak założyć działalność gospodarczą?

Znajdź miejsce, wybierz lokację

Znalezienie właściwego miejsca dla twojej księgarni jest kwestią zasadniczą dla powodzenia twojego biznesu. Księgarnia centralnie położona oznacza większe obroty i  duży przepływ klientów. Estetyczne dogodnie logistycznie miejsce jest  wizytówką miejscowości.  Oczywiście, początkowo mierz cele na zamiary. Początkującego księgarza ogranicza wszak jego kapitał.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama