reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Pojęcie Start-up’u jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Co w rzeczywistości kryje się za tym terminem i czy warto myśleć o nim, jako o swojej szansie na wielką karierę?

Sfinansować pomysł

Z branżą start-up’ową wiąże się mnóstwo innych instytucji biznesowych. Skupmy się jednak na tych, które umożliwiają pozyskanie środków na otworzenie własnego biznesu start up’owego.

Czasem człowiek ma pomysł, ale nie ma pieniędzy. Niestety: pożyczka u rodziny nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i często jest po prostu niemożliwa. Wtedy na pomoc przychodzą alternatywne źródła finansowania. Wśród start up’ów popularne jest pozyskiwanie dofinansowań z funduszy publicznych, jak np. z Unii Europejskiej. Ciągle jednak potrzebny jest tutaj pewien wkład własny. Instytucje, które pozwalają go zdobyć możemy podzielić na dwa typy: te, które w zamian za oferowane pieniądze żądają udziałów oraz te, które mogą udzielić nam po prostu kredytu lub pożyczki. Do pierwszej grupy należą inwestycje typu Venture Capital, a wśród nich tak zwani Aniołowie Biznesu – tłumaczy Monika Kozak-Tobolewska.

Pod piękną i liryczną nazwą Bussines Angel, czyli Anioł Biznesu, kryje się osoba, która w zamian za udziały w start-up’ie oferuje kapitał finansujący pomysł ze swoich środków prywatnych. Oznacza to, że ludzie ci są gotowi udzielić nam własnych pieniędzy w zamian za współudziały w firmie. Grupę tę reprezentują najczęściej osoby działające w biznesie, które mają kilkunastoletnie doświadczenie i przede wszystkim nadwyżki  finansowe, z drugiej zaś strony chcą pomagać młodym  przedsiębiorcom.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Venture Capital to ogólne określenie dla inwestycji w niepubliczny rynek kapitałowy o dużej innowacyjności. Co należy podkreślić tutaj ponownie, innowacyjność niesie ze sobą duże ryzyko niepowodzenia. Inwestycje typu Venture Capital polegają na wsparciu kapitałowym w zamian za udziały lub akcje w nowo powstającej firmie. Aniołowie Biznesu stanowią tylko jedną z tego typu grup inwestorskich. Tym, co ich odróżnia ich od pozostałych, jest niepubliczny charakter udzielanych przez Aniołów środków finansowych. Inwestorami Venture Capital mogą być również instytucje oferujące finanse publiczne: przedsiębiorstwa, korporacje, państwo, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne.

Korzystanie z pomocy typu venture capital jest wygodne, bo nie opiera się na zasadzie pożyczki. Należy jednak pamiętać, że formą zapłaty w tym wypadku staje się udział w projekcie i dzielenie się zyskami. Inną formą finansowania jest po prostu kredyt. Co prawda ryzyko niepowodzenia i jego finansowe konsekwencje spadają wtedy tylko i wyłącznie na nas, ale w wypadku sukcesu wszystkie udziały pozostaną tylko i wyłącznie w naszych rękach – radzi Monika Kozak-Tobolewska

W powstawaniu biznesów start-up’owych pomagają również tak zwane inkubatory przedsiębiorczości. Mają one na celu pomóc rozwinąć się małym firmom przez swoje wsparcie merytoryczne: pomoc prawną, księgową i tym podobne. W zależności od typów działalności, inkubatory mogą być skierowane do różnych grup. Na przykład akademickie inkubatory przedsiębiorczości mają pomóc studentom i absolwentom w założeniu ich własnej firmy.

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Angels of business- kim są i w czym mogą pomóc przedsiębiorcom?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama