REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Magdalena Czajka

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy daje jej mieszkańcom możliwość założenia własnej działalności gospodarczej bez opuszczania domu. Urzędnicy wychodzą naprzeciw potencjalnym pracodawcom i ułatwiają im załatwianie formalności.

Każdy zdaje sobie sprawę, że to sektor prywatnych przedsiębiorców napędza gospodarkę. W naszym kraju wielu ludzi do zakładania własnej działalności gospodarczej zniechęca tzw. papierkowa robota i konieczność biegania po urzędach. Na szczęście rozwijamy się i idziemy z duchem czasu, czego przykładem jest możliwość zakładania firmy on-line.

REKLAMA

Jak wiadomo osoba fizyczna, chcąc założyć firmę musi złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzą ją gminy. Wniosek możemy złożyć tradycyjną drogą (osobiście lub pocztą). Natomiast w Warszawie - również przez internet.

Przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji gospodarczej przez Internet są dwie możliwości:

1) gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego- to dokonujemy tego poprzez wypełnienie Aktywnego Formularzu bądź Kreatora Wniosku EDG, które są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy albo
2) gdy posiadamy podpis elektroniczny- przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok po kroku

REKLAMA

Na początek należy wybrać narzędzie załatwiania sprawy. Gdy zdecydowaliśmy się na Aktywny Formularz klikamy na ikonę z tym wyrażeniem i otwiera nam się gotowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ten wniosek stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, naczelnika urzędu skarbowego oraz do urzędu statystycznego.

Jeżeli nie wiemy jak wypełnić wniosek, boimy się popełnić błąd to klikamy w słowo „instrukcja”, które jest podkreślone na niebiesko. Wskazuje ona, w jaki sposób wypełnić wniosek, jakie rubryki i pola należy wypełnić w zależności od składanego wniosku oraz co zrobić, by wysłać dane do Urzędu Miasta za pomocą formularza. Podświetlone są pola obowiązkowe, które trzeba wypełnić w zależności od składanego wniosku.

We wniosku należy wskazać numer telefonu lub adres e- mail, gdyż w przeciwnym razie zajdzie konieczność kontaktowania się z przedsiębiorca drogą pocztową, co spowoduje wydłużenie procedury wydania zaświadczenia o wpisie.

Dzień podpisania wniosku jest datą faktyczną złożenia wniosku, a jego niepodpisanie skutkuje pozostawieniem go bez rozpoznania.

Polecamy: Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę

Uważaj na szczegóły

Kreator Wniosków EDG-1 jest narzędziem pomocniczym przy tworzeniu wniosków związanych z ewidencja działalności gospodarczej. Działa na zasadzie wypełniania danych takich jak m. in. dane wnioskodawcy, adres zamieszkania, adres zameldowania i inne. Kreator Wniosków jest tak skonstruowany, że w pewnych polach są tzw. listy rozwijane, np. przy dacie urodzenia. Ponadto, kolorem są oznaczone pola obowiązkowe i jest dostępna pomoc ekranowa, w postaci znaku zapytania, w trakcie wypełniania pytania.

Jeżeli w trakcie wypełniania wniosku jesteśmy nieaktywni dłużej niż 10 minut, to nasza sesja wygasa i konieczne jest ponowne wypełnienie formularza.

REKLAMA

Z tych samych względów co przy Aktywnym Formularzu, także i tu należy podać numer telefonu bądź adres e- mail. Ułatwi i przyspieszy to nam procedurę wydania zaświadczenia o wpisie. Z kolei Elektroniczna Skrzynka Podawcza pozwala osobom posiadającym bezpieczny podpis elektroniczny wnosić pisma do urzędu za pośrednictwem internetu, bez konieczności osobistego w nim stawiennictwa. Oczywiście i tu mamy instrukcję. Na początku należy sprawdzić czy pismo, które chcemy złożyć można wnieść w tej formie. Jeżeli tak, to należy pobrać wzór, wypełnić go i przesłać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Oprócz założenia firmy, przez Internet możemy również dokonać zmiany wniosku ewidencji, zawieszenia, wznowienia działalności gospodarczej, a także zawiadomić o zaprzestaniu jej prowadzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA