reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak pozyskać Anioła Biznesu?

Jak pozyskać Anioła Biznesu?

W Polsce funkcjonuje wiele sieci Aniołów Biznesu, czy prywatnych inwestorów, którzy dążą do wsparcia wybranych pomysłów biznesowych w początkowej fazie ich działalności (tzw. start – up).

Dodatkowym kryterium jest racjonalność założeń przyjętych w Biznesplanie. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez European Business Angels Network (http://www.eban.org), najbardziej preferowanymi branżami są: ICT/Internet/Telekomunikacja (68%), Energetyka/Ochrona Środowiska (56%). Na dalszych miejscach są: Softwere/Mulitimedia (41%) i Produkcja (35%). 

Finansowanie projektów odbywa się na drodze objęcia udziałów (lub akcji) przez Anioła Biznesu, zazwyczaj jest to pakiet mniejszościowy, zależnie od wielkości kwoty inwestycji albo etapu rozwoju przedsięwzięcia.

Zyski, które oczekują inwestor wchodzący do firmy, są często niewielkie. W początkowych fazach skupia się na budowaniu wartości firmy tak by po kilku latach (od 3 do 5 lat) sprzedać swoje udziały i wówczas osiągnąć wysoki zysk z inwestycji. Anioł Biznesu, zanim zdecyduje się na transakcję, przeprowadza szczegółowe badanie przedsięwzięcia a sieci Aniołów Biznesu pobierają standardowo opłatę w formie opłaty od sukcesu w zakresie pozyskania finansowania dla zainteresowanych firm.

W Polsce działa kilka sieci Aniołów Biznesu, m.in. Amber, Lewiatan Business Angles. Każdy z tych podmiotów realizuje projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Obydwa projekty są współfinansowane ze środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013, w ramach Priorytetu 3 – Kapitał dla innowacji, Działanie 3.3 – Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MŚP.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

becność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów.
becność inwestora w młodej firmie trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat a zysk pojawia się dopiero po „wyjściu z inwestycji” np. poprzez odsprzedanie swoich udziałów.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama