REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cele finansowe - jak je sobie wyznaczać i osiągać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kirill Bigai
Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online
Cele finansowe - jak je sobie wyznaczać i osiągać?/fot. Fotolia
Cele finansowe - jak je sobie wyznaczać i osiągać?/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trzech przedsiębiorców z branży internetowej, których łączy jedno – odnieśli finansowy sukces, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat zarabiania i rozsądnego wydawania. Monika Świędrych - prekursorka branży LegalTech w Polsce, twórczyni startupu prawos.pl, Kirill Bigai – współzałożyciel platformy korepetycji preply.com oraz Marek Wylon – założyciel jednej z największych polskich spółek z branży gier komputerowych - GameDesire, radzą jak osiągnąć wyznaczone cele finansowe.

Kirill Bigai, współzałożyciel i CEO platformy korepetycji online Preply.com:

REKLAMA

REKLAMA

Zważywszy jak powszechny jest obecnie syndrom „wiecznego dziecka”, to stawianie celów finansowych przed dwudziestką okazuje się co najmniej nierozsądne. Oczywiście jeszcze 5 czy 10 lat temu studenci śpieszyli się, żeby znaleźć pracę już na 3. roku, aby móc opuścić znienawidzony akademik lub choć częściowo uniezależnić się finansowo. Dziś nikomu nie jest spieszno do rozpoczęcia dorosłego życia.

Im bliżej 30-stki, tym rozmowa o celach okazuje się być prostsza. Wielu psychologów, w tym również Anna Chnykina, uważa, że wiek ten jest czasem pierwszych istotnych przełomów w życiu. Czasem ma to związek z nowym biznesem, czasem są to niefortunne zwroty w karierze. Około 30-stki mężczyźni zazwyczaj mają już swoje stałe miejsce zamieszkania, samochód, dzieci, stabilność finansową. Zdajemy sobie sprawę, że nic, o czym marzyliśmy nie spada z nieba i zaczynamy dużo i ciężko pracować, stopniowo zbliżając się do wyznaczonych sobie celów.

Około czterdziestki ważne jest, aby mężczyzna był w stanie utrzymać nie tylko siebie i swoje dzieci, ale także swoich rodziców. Oprócz tego trzeba będzie regularnie odkładać na dodatkowe wydatki- edukację dziecka, koszty opieki zdrowotnej czy różne inne nieprzewidziane sytuacje.

Przed pięćdziesiątką chciałbym mieć stabilny dochód bierny, mały domek za miastem, dzieci z wyższym wykształceniem zdobytym za granicą oraz wystarczającą sumę pieniędzy dla utrzymania dobrego zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak widzę cele przeciętnego mężczyzny w różnych okresach jego życia. Dlatego też od samego początku trzeba świadomie wybierać wybierać banki, klientów i wykonawców godnych zaufania. A jak znaleźć niegasnące źródło motywacji dla osiągnięcia celów? Wystarczy po prostu założyć rodzinę - nic tak nie motywuje do zarabiania, jak chęć uszczęśliwienia najbliższych.

Zobacz: Jak założyć firmę

Marek Wylon, założyciel i CEO GameDesire.com – największej polskiej firmy tworzącej gry online

Zgadzam się Kirillem z Preply – postawa wiecznego dziecka jest teraz bardzo powszechna w przeciwieństwie do pokolenia moich rodziców, które miało dość poukładane i przewidywalne życie: edukacja, praca, ewentualnie kariera. Głównym celem było wówczas zabezpieczenie się na przyszłość. Służyła temu ciężka praca na etacie i oszczędzanie już od momentu osiągnięcia zdolności zawodowej.

Moje cele są i były inne.

REKLAMA

Przed 30-stką chciałem mieć własną firmę, czyli tak naprawdę poczucie, że jestem przydatny i potrafię stworzyć coś, co ludzie chcą kupić i z czego chcą korzystać. Nie postrzegałam wówczas wszystkiego przez pryzmat finansów. Stawiałem na samorealizację i komfort. Komfort wynikający z posiadania własnego mieszkania bez konieczności płacenia komuś czynszu, komfort posiadania dobrego samochodu i spokój wynikający z zabezpieczenia finansowego na kolejne miesiące.

Przed 40-stką zacząłem myśleć o skalowaniu biznesu. Chciałem sprawić, żeby był rozpoznawalny na globalnym rynku. Czterdziestka to moment, w którym zarabianie pieniędzy przestaje wystarczać – osiągasz pewny pułap i chcesz czegoś więcej. Również etap samorealizacji mamy już w większości za sobą. Zatem to, nad czym skupiam się teraz, to budowanie skalowalnego, rozpoznawalnego biznesu. Jeszcze większą niż do tej pory wartość zyskuje rodzina - bardzo ważny jest dla mnie dom i dzieci, którym chcę zapewnić dobrą edukację, rozgrywkę i podróże.

Po 40-stce zacząłem myśleć o tym, jak pomagać młodym biznesom. Traktuję to jako jeden ze sposobów, dzięki którym mogę skalować swój biznes. Traktuję pieniądze jako środek do realizacji celów. Daje mi to swobodę decyzji dotyczących inwestycji i tworzenia nowych biznesów. Nieco inaczej definiuję też niezależność finansową, która teraz oznacza dla mnie tyle, że nie muszę już w 100% poświęcać się pracy, aby zapewnić byt rodzinie. Mogę natomiast skupić się na tym, co zacznie przynosić efekty za 3-4 lata – nowym inwestycjom i biznesom.

Monika Świędrych, założycielka i CEO Prawos.pl największego polskiego portalu do poszukiwania prawników

Przed 30-stką moim osobistym celem jest zbudowanie grupy firm, które dostarczą rozwiązania dla milionów ludzi z całego świata w odpowiedzi na ich potrzeby. Do 30-tki planuję zainwestować każdą złotówkę w biznes, co oznacza odłożenie planów kupna własnego mieszkania, domu, czy świetnego samochodu dopiero na po 30-stce. Widzę, że każda zainwestowana we własny biznes złotówka generuje minimum dziesięciokrotność w skali każdego roku. Na ten moment nie interesuje stabilizacja finansowa. Chce podejmować ryzyko, aby pozyskać rynek.

Przed 40-stką chcę być liderem w jednej dziedzinie, posiadać wiedzę i doświadczenie, którym będę mogła dzielić się z innymi. Do tego czasu pragnę osiągnąć taki poziom stabilności finansowej, aby móc inwestować w inne młode firmy i stać się dla nich mentorem w biznesie. Po 40-tce chcę, aby mój biznes znalazł się w grupie 100 najważniejszych firm w Polsce. Do 50-tki zrobię wszystko, aby żyć w jakimś bardzo ciepłym miejscu i pracować tylko online. Trzymajcie za mnie kciuki! Jestem na początku swojej drogi!

Zobacz też: Finanse

Cele finansowe to nic innego jak mierzalne czynniki zawodowego sukcesu. Dają kierunek działaniom i zwiększają motywację. Jeśli nie wiesz, dokąd chcesz właściwie dojść i w jakim czasie to zrobisz, to prawdopodobnie zaczniesz kluczyć i błądzić. Jak zatem wyznaczyć cele i nadać kierunek karierze? Poniżej kilka prosty kroków:

  • Zacznij od podsumowania dotychczasowych decyzji. Sprawdź, ile udało Ci się rzeczy zrealizować, a ile nie. Takie podsumowanie jest też potrzebne do wyciągnięcia pewnych wniosków i przemyśleń – co poszło dobrze, co się nie udało i dlaczego, co trzeba poprawić, na czym trzeba się bardziej skupić.
  • Zaplanuj swoje cele na kolejny rok lub kilka lat. Pamiętaj o prostym triku - spisanie celów już mentalnie nadaje im pewną ważność. Zmusza do myślenia – czego chcę, co rzeczywiście muszę zrobić, a co mogę sobie choć częściowo odpuścić, czego potrzebuję, a czego nie chcę.
  • Zapisz cele, posiłkując się metodą SMART – nazwa SMART pochodzi od słów: S- sprecyzowany; M-mierzalny; A- atrakcyjny; R- realistyczny; T – terminowy. Posiłkując się tą metodą, będziesz wiedział, że określasz sobie cele, które są konkretne, ważne i możliwe do realizacji.
  • Ustal priorytety – są rzeczy ważne i ważniejsze. Jeśli zbyt dużo celów ustalisz jako bardzo ważne, szybko okaże się, że albo ich realizacja stawała się niemożliwa, albo brakowało mi sił i czasu, żeby się z wszystkim uporać. Określanie celów według priorytetów pozbawia poczucia frustracji.
  • Zaplanuj, jak połączyć wszystkie swoje cele – tu przydaje się kalendarz i sprawdzenie, czy cele, które są priorytetowe, wraz z celami mniej ważnymi i codziennymi czynnościami, które każdy z nas musi wykonywać, da się realnie połączyć i zrealizować w czasie. To ostatni krok weryfikacji. Powodzenia!

Kirill Bigai – współzałożyciel platformy korepetycji preply.com

Marek Wylon – założyciel jednej z największych polskich spółek z branży gier komputerowych - GameDesire

Monika Świędrych - prekursorka branży LegalTech w Polsce, twórczyni startupu prawos.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA