REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cele finansowe - jak je sobie wyznaczać i osiągać?

Kirill Bigai
Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online
Cele finansowe - jak je sobie wyznaczać i osiągać?/fot. Fotolia
Cele finansowe - jak je sobie wyznaczać i osiągać?/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trzech przedsiębiorców z branży internetowej, których łączy jedno – odnieśli finansowy sukces, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat zarabiania i rozsądnego wydawania. Monika Świędrych - prekursorka branży LegalTech w Polsce, twórczyni startupu prawos.pl, Kirill Bigai – współzałożyciel platformy korepetycji preply.com oraz Marek Wylon – założyciel jednej z największych polskich spółek z branży gier komputerowych - GameDesire, radzą jak osiągnąć wyznaczone cele finansowe.

Kirill Bigai, współzałożyciel i CEO platformy korepetycji online Preply.com:

REKLAMA

REKLAMA

Zważywszy jak powszechny jest obecnie syndrom „wiecznego dziecka”, to stawianie celów finansowych przed dwudziestką okazuje się co najmniej nierozsądne. Oczywiście jeszcze 5 czy 10 lat temu studenci śpieszyli się, żeby znaleźć pracę już na 3. roku, aby móc opuścić znienawidzony akademik lub choć częściowo uniezależnić się finansowo. Dziś nikomu nie jest spieszno do rozpoczęcia dorosłego życia.

Im bliżej 30-stki, tym rozmowa o celach okazuje się być prostsza. Wielu psychologów, w tym również Anna Chnykina, uważa, że wiek ten jest czasem pierwszych istotnych przełomów w życiu. Czasem ma to związek z nowym biznesem, czasem są to niefortunne zwroty w karierze. Około 30-stki mężczyźni zazwyczaj mają już swoje stałe miejsce zamieszkania, samochód, dzieci, stabilność finansową. Zdajemy sobie sprawę, że nic, o czym marzyliśmy nie spada z nieba i zaczynamy dużo i ciężko pracować, stopniowo zbliżając się do wyznaczonych sobie celów.

Około czterdziestki ważne jest, aby mężczyzna był w stanie utrzymać nie tylko siebie i swoje dzieci, ale także swoich rodziców. Oprócz tego trzeba będzie regularnie odkładać na dodatkowe wydatki- edukację dziecka, koszty opieki zdrowotnej czy różne inne nieprzewidziane sytuacje.

Przed pięćdziesiątką chciałbym mieć stabilny dochód bierny, mały domek za miastem, dzieci z wyższym wykształceniem zdobytym za granicą oraz wystarczającą sumę pieniędzy dla utrzymania dobrego zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak widzę cele przeciętnego mężczyzny w różnych okresach jego życia. Dlatego też od samego początku trzeba świadomie wybierać wybierać banki, klientów i wykonawców godnych zaufania. A jak znaleźć niegasnące źródło motywacji dla osiągnięcia celów? Wystarczy po prostu założyć rodzinę - nic tak nie motywuje do zarabiania, jak chęć uszczęśliwienia najbliższych.

Zobacz: Jak założyć firmę

Marek Wylon, założyciel i CEO GameDesire.com – największej polskiej firmy tworzącej gry online

Zgadzam się Kirillem z Preply – postawa wiecznego dziecka jest teraz bardzo powszechna w przeciwieństwie do pokolenia moich rodziców, które miało dość poukładane i przewidywalne życie: edukacja, praca, ewentualnie kariera. Głównym celem było wówczas zabezpieczenie się na przyszłość. Służyła temu ciężka praca na etacie i oszczędzanie już od momentu osiągnięcia zdolności zawodowej.

Moje cele są i były inne.

REKLAMA

Przed 30-stką chciałem mieć własną firmę, czyli tak naprawdę poczucie, że jestem przydatny i potrafię stworzyć coś, co ludzie chcą kupić i z czego chcą korzystać. Nie postrzegałam wówczas wszystkiego przez pryzmat finansów. Stawiałem na samorealizację i komfort. Komfort wynikający z posiadania własnego mieszkania bez konieczności płacenia komuś czynszu, komfort posiadania dobrego samochodu i spokój wynikający z zabezpieczenia finansowego na kolejne miesiące.

Przed 40-stką zacząłem myśleć o skalowaniu biznesu. Chciałem sprawić, żeby był rozpoznawalny na globalnym rynku. Czterdziestka to moment, w którym zarabianie pieniędzy przestaje wystarczać – osiągasz pewny pułap i chcesz czegoś więcej. Również etap samorealizacji mamy już w większości za sobą. Zatem to, nad czym skupiam się teraz, to budowanie skalowalnego, rozpoznawalnego biznesu. Jeszcze większą niż do tej pory wartość zyskuje rodzina - bardzo ważny jest dla mnie dom i dzieci, którym chcę zapewnić dobrą edukację, rozgrywkę i podróże.

Po 40-stce zacząłem myśleć o tym, jak pomagać młodym biznesom. Traktuję to jako jeden ze sposobów, dzięki którym mogę skalować swój biznes. Traktuję pieniądze jako środek do realizacji celów. Daje mi to swobodę decyzji dotyczących inwestycji i tworzenia nowych biznesów. Nieco inaczej definiuję też niezależność finansową, która teraz oznacza dla mnie tyle, że nie muszę już w 100% poświęcać się pracy, aby zapewnić byt rodzinie. Mogę natomiast skupić się na tym, co zacznie przynosić efekty za 3-4 lata – nowym inwestycjom i biznesom.

Monika Świędrych, założycielka i CEO Prawos.pl największego polskiego portalu do poszukiwania prawników

Przed 30-stką moim osobistym celem jest zbudowanie grupy firm, które dostarczą rozwiązania dla milionów ludzi z całego świata w odpowiedzi na ich potrzeby. Do 30-tki planuję zainwestować każdą złotówkę w biznes, co oznacza odłożenie planów kupna własnego mieszkania, domu, czy świetnego samochodu dopiero na po 30-stce. Widzę, że każda zainwestowana we własny biznes złotówka generuje minimum dziesięciokrotność w skali każdego roku. Na ten moment nie interesuje stabilizacja finansowa. Chce podejmować ryzyko, aby pozyskać rynek.

Przed 40-stką chcę być liderem w jednej dziedzinie, posiadać wiedzę i doświadczenie, którym będę mogła dzielić się z innymi. Do tego czasu pragnę osiągnąć taki poziom stabilności finansowej, aby móc inwestować w inne młode firmy i stać się dla nich mentorem w biznesie. Po 40-tce chcę, aby mój biznes znalazł się w grupie 100 najważniejszych firm w Polsce. Do 50-tki zrobię wszystko, aby żyć w jakimś bardzo ciepłym miejscu i pracować tylko online. Trzymajcie za mnie kciuki! Jestem na początku swojej drogi!

Zobacz też: Finanse

Cele finansowe to nic innego jak mierzalne czynniki zawodowego sukcesu. Dają kierunek działaniom i zwiększają motywację. Jeśli nie wiesz, dokąd chcesz właściwie dojść i w jakim czasie to zrobisz, to prawdopodobnie zaczniesz kluczyć i błądzić. Jak zatem wyznaczyć cele i nadać kierunek karierze? Poniżej kilka prosty kroków:

  • Zacznij od podsumowania dotychczasowych decyzji. Sprawdź, ile udało Ci się rzeczy zrealizować, a ile nie. Takie podsumowanie jest też potrzebne do wyciągnięcia pewnych wniosków i przemyśleń – co poszło dobrze, co się nie udało i dlaczego, co trzeba poprawić, na czym trzeba się bardziej skupić.
  • Zaplanuj swoje cele na kolejny rok lub kilka lat. Pamiętaj o prostym triku - spisanie celów już mentalnie nadaje im pewną ważność. Zmusza do myślenia – czego chcę, co rzeczywiście muszę zrobić, a co mogę sobie choć częściowo odpuścić, czego potrzebuję, a czego nie chcę.
  • Zapisz cele, posiłkując się metodą SMART – nazwa SMART pochodzi od słów: S- sprecyzowany; M-mierzalny; A- atrakcyjny; R- realistyczny; T – terminowy. Posiłkując się tą metodą, będziesz wiedział, że określasz sobie cele, które są konkretne, ważne i możliwe do realizacji.
  • Ustal priorytety – są rzeczy ważne i ważniejsze. Jeśli zbyt dużo celów ustalisz jako bardzo ważne, szybko okaże się, że albo ich realizacja stawała się niemożliwa, albo brakowało mi sił i czasu, żeby się z wszystkim uporać. Określanie celów według priorytetów pozbawia poczucia frustracji.
  • Zaplanuj, jak połączyć wszystkie swoje cele – tu przydaje się kalendarz i sprawdzenie, czy cele, które są priorytetowe, wraz z celami mniej ważnymi i codziennymi czynnościami, które każdy z nas musi wykonywać, da się realnie połączyć i zrealizować w czasie. To ostatni krok weryfikacji. Powodzenia!

Kirill Bigai – współzałożyciel platformy korepetycji preply.com

Marek Wylon – założyciel jednej z największych polskich spółek z branży gier komputerowych - GameDesire

Monika Świędrych - prekursorka branży LegalTech w Polsce, twórczyni startupu prawos.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA