REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Marta Mizerska
dofinansowanie działalności na wsi/ fot. Fotolia
dofinansowanie działalności na wsi/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Leader w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich daje szansę na rozwój przedsiębiorczości w mniejszych miejscowościach. Jest to projekt, w ramach którego można uzyskać nawet 300 tys. zł na dofinansowanie biznesu na terenach wiejskich i miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

Gdzie się zgłosić?

O dofinansowanie można się ubiegać za pośrednictwem lokalnych grup działania, tj. stowarzyszeń, w skład których wchodzą przedstawiciele samorządów , organizacji pozarządowych oraz lokalnych przedsiębiorstw. LGD dokonuje wstępnej oceny wniosku, a następnie przekazuje do wydziału rozwoju obszarów wiejskich w odpowiednim terytorialnie urzędzie marszałkowskim, gdzie zapada ostateczna decyzja o dofinansowaniu. Jeśli będzie pozytywna, odpowiedni oddział ARiMR wypłaci pieniądze.

REKLAMA

Warunki dofinansowania

Aby zakwalifikować się do grupy osób otrzymujących dofinansowanie trzeba spełniać określone kryteria. O pomoc mogą domagać się wszystkie osoby pełnoletnie, które nie są ubezpieczone w KRUS, zamieszkałe i zamierzające otworzyć działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców oraz takie, które w ciągu roku przed złożeniem wniosku nie zostały wpisane do ewidencji działalności gospodarczej. Planowana działalność gospodarcza powinna mieć formę mikroprzedsiębiorstwa i powinna dotyczyć ściśle określonej działalności pozarolniczej ( załącznik nr 1 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 lipca 2008r. w sprawie szczegółowych warunków…). Oznacza to, że firma musi zatrudniać mniej niż 10 osób, a obrót nie powinien przekraczać 2 mln euro. Poza tym pomoc nie zostanie przyznana osobie, która w ciągu 2 ostatnich lat poprzedzających złożenie wniosku otrzymała dotację na własny biznes z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Kolejny ważnym warunkiem jest stworzenie chociaż jednego pełnoetatowego miejsca pracy nierozerwalnie związanego z inwestycją, warto dodać, że jednoosobowa działalność właściciela także uznawana jest za etat. Utworzenie miejsc pracy deklaruje się w biznesplanie i zobowiązuje się z ARiMR na utrzymanie ich przez okres 2 lat. Nie wywiązanie się z tego może skutkować żądaniem zwrotu środków od przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz Newsletter!

Warunki formalne, to  pobranie i wypełnienie formularza wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, a także załączników, z których najważniejszym jest ekonomiczny plan operacji (forma zbliżona do biznesplanu).

Jak otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2014 r.

Dofinansowanie, a wkład własny

Osoba ubiegająca się o środki musi mieć własny kapitał  na uruchomienie firmy, ponieważ dofinansowanie nie jest realizowane w formie dotacji, lecz refundacji nakładów poniesionych na utworzenie przedsiębiorstwa. Co do zasady, można się domagać zwrotu 50 proc. kosztów. Z pieniędzy tych nie można finansować podatku od towarów i usług, zakupu nieruchomości czy kupna rzeczy używanych.

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA