REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia.
Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

Czym jest przedawnienie?

W przypadku gdy termin spełnienia świadczenia nie został w umowie oznaczony, ani nie wynika z właściwości zobowiązania – przedawnienie zaczyna biec już od następnego dnia po wezwaniu dłużnika do wykonania zobowiązania. Jednak, w niektórych okolicznościach rozpoczęty już bieg przedawnienia ulega może zawieszeniu, wstrzymaniu lub też zostać przerwany – co w konsekwencji spowodować może, że okres przedawnienia będzie dłuższy niż wynika to wprost z przepisów.

REKLAMA

Na czym polega przedawnienie?

Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia. Jednak w celu tym musi on podnieść zarzut procesowy, bowiem sąd z urzędu nie bierze pod uwagę faktu zaistnienia przedawnienia.

Jakie są terminy przedawnienia?

Mimo, że ogólny termin przedawnienia wynosi lat 10, o ile przepisy szczególne nie przewidują innego terminu, to dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej okres ten jest znacznie krótszy i wynosi 3 lata. Taki sam okres przedawnienia przewidziany jest dla roszczeń o świadczenia okresowe.

Kiedy terminy przedawnienia mogą ulec zmianie?

Jak już wspomniano wyżej, do sytuacji takich dochodzi w przypadku, gdy bieg terminu ulegnie zawieszeniu, wstrzymaniu lub przerwaniu.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia jest powodowane przez okoliczności utrudniające lub uniemożliwiające dochodzenie roszczeń przez uprawnionego. Do takich sytuacji zaliczymy przerwę biegu przedawnienia na skutek działań siły wyższej uniemożliwiającej wierzycielowi dochodzenie przed sądem swoich roszczeń. Po ustaniu tej przeszkody przedawnienie biegnie w dalszym ciągu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem przedawnienie zostaje wstrzymane na jakiś czas. Tak dzieje się w przypadku osób nie mających pełnej zdolności do czynności prawnych.

Względem tych osób przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia przedstawiciela ustawowego, albo od ustania przyczyny jego ustanowienia. Najmniej korzystną z punktu widzenia dłużnika jest sytuacja, kiedy bieg przedawnienia ulegnie przerwaniu, bowiem po ustaniu przerwy – biegnie od nowa.

Co przerywa bieg przedawnienia?

REKLAMA

Przerwanie biegu przedawnienia powoduje każda czynność dokonana przed sądem lub innym organem, sądem polubownym, która ma na celu dochodzenie, zaspokojenie, zabezpieczenie lub ustalenie roszczenia. Czynnością taką będzie oczywiście skierowanie pozwu. Przerwę biegu przedawnienia powoduje także uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Umowa przewiduje, że Firma X zapłaci wynagrodzenie po wykonaniu dzieła. Dzieło oddane zostało 1 stycznia 2006 r. Firma X nie zapłaciła wynagrodzenia. Druga strona umowy w czerwcu 2009 r. zdecydowała się wnieść pozew do sądu, załączając pismo Firmy X ze stycznia 2008 r. z prośbą o rozłożenie długu na raty. Przed sądem Firma X wniosła o oddalenie powództwa podnosząc, iż roszczenie jest już przedawnione. Czy zarzut przedawnienia podniesiony przez Firmę X jest skuteczny? Nie, pomimo upływu 3 letniego okresu roszczenie nie przedawniło się, bowiem Firma X w piśmie ze stycznia 2008 r. uznała roszczenie.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

REKLAMA

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

REKLAMA

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

Firmę kurierską założyć jest łatwo, podobnie jak uzyskiwać duże obroty, najtrudniej jednak zapanować nad kosztami

Wzrost zapotrzebowania na usługi kurierskie przed Gwiazdką to jednocześnie szansa i wyzwanie. Z jednej strony, boom na zakupy online generuje ogromne przychody, z drugiej zaś, wymaga od firm szybkiego dostosowania się do zmieniających się trendów i potrzeb. Tegoroczne święta będą więc kolejnym sprawdzianem dla branży kurierskiej i e-commerce.

REKLAMA