| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Skarga na czynności komornika

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Komornik sądowy działający przy SR w Warszawie wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. We wniosku wierzyciel złożył wniosek o zajęcie ruchomości dłużnika znajdujących się w Wołominie. Pod wskazanym przez wierzyciela adresem w Wołominie komornik ustalił, iż dłużnik faktycznie tam nie zamieszkuje od ponad 15 lat. Zastana osoba trzecia oświadczyła, iż dłużnik pod tym adresem żadnych ruchomości nie pozostawił, całe wyposażenie mieszkania stanowi jej własność i nie wyraża zgody na zajęcie żadnych ruchomości. Pomimo to komornik dokonał zajęcia ruchomości stanowiących wyposażenie całego mieszkania. Osoba trzecia złożyła skargę na czynności komornika do Sądu Rejonowego w Warszawie, który nakazał komornikowi zwolnić zajęte ruchomości, gdyż czynność zajęcia została podjęta niezgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego.

1. Skarga na czynności komornika nie służy zaskarżaniu istnienia lub nieistnienia obowiązku określonego w tytule wykonawczym. Merytoryczną zasadność tytułu wykonawczego można kwestionować tylko w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego (przykładowo, jeżeli pomimo dobrowolnej spłaty zadłużenia przez dłużnika wierzyciel wszczyna egzekucję to dłużnik nie powinien jej zwalczać w drodze skargi na czynności komornika!)
2. Jeżeli dłużnik alimentacyjny dobrowolnie reguluje w terminie raty alimentacyjne, a wierzycielka mimo to wszczyna egzekucję to dłużnik w drodze skargi powinien kwestionować obciążenie go kosztami egzekucyjnymi przez komornika.

Czytaj także

Aktualizacja: 14.01.2015

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawą wniesienia skargi jest tylko i wyłącznie każde naruszenie przez komornika przepisów postępowania egzekucyjnego.
Podstawą wniesienia skargi jest tylko i wyłącznie każde naruszenie przez komornika przepisów postępowania egzekucyjnego.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »