REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie lokalnego biznesu z funduszy unijnych

Wsparcie lokalnego biznesu z funduszy unijnych
Wsparcie lokalnego biznesu z funduszy unijnych
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

10,5 mld euro mają przeznaczyć województwa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw. Środki te mają pochodzić z funduszy unijnych na lata 2014-2020.

Województwa planują przeznaczyć na rozwój lokalnych przedsiębiorstw nawet 10,5 mld euro – wynika z obliczeń firmy doradczej Grant Thornton.

REKLAMA

Eksperci Grant Thornton postanowili przyjrzeć się nowej perspektywie unijnej na lata 2014-20 i temu, jakie plany mają poszczególne województwa, jeśli chodzi o wydatkowanie unijnych środków na wsparcie lokalnego biznesu. "Na tej podstawie stworzyliśmy ranking najbardziej probiznesowych” regionów” – wskazał partner zarządzający i szef departamentu doradztwa europejskiego w Grant Thornton Jacek Błażejewski.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że wszystkie 16 województw zamierza na wsparcie biznesu łącznie przeznaczyć 10,5 mld euro, a więc 33,2 proc. dostępnych dla nich funduszy UE.

Redakcja poleca: DGCS - Księga Handlowa dla Firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Okazuje się więc, że regiony posłuchały niemal dosłownie nieformalnego wskazania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które – podobnie jak przy poprzedniej puli unijnych funduszy – rekomendowało regionom, by oddały biznesowi przynajmniej trzecią cześć swoich funduszy” – stwierdził Błażejewski.

Dodał, że mimo odgórnej rekomendacji płynącej z ministerstwa istnieją jednak istotne różnice w podejściu do wsparcia dla biznesu między poszczególnymi województwami. Eksperci Grant Thornton wyliczyli, że najmocniej swoich przedsiębiorców zamierzają wspierać władze woj. łódzkiego. „Na szeroko rozumianą przedsiębiorczość regionu zamierzają przeznaczyć 812,6 mln euro, a więc 36 proc. całego dostępnego im wsparcia z UE – poinformował Błażejewski.

Zobacz: Jak uzyskać dotację z urzędu pracy – krok po kroku

Dodał, że firmy z tego województwa będą mogły liczyć na dość szeroką i zróżnicowaną ofertę pomocową, np. otrzymają 202 mln euro na badania i rozwój, 170 mln euro na proste dotacje inwestycyjne czy 17 mln euro na pomoc w ekspansji zagranicznej.

„Najmniej pieniędzy na biznes zamierzają z funduszy unijnych przeznaczyć natomiast władze woj. małopolskiego. Zapisały na ten cel w swoim programie operacyjnym 877,3 mln euro, a więc zaledwie 30,2 proc. wszystkich dostępnych funduszy” – stwierdził ekspert.

„Firmom z Małopolski będzie więc trudniej zdobyć dotację niż np. firmom z sąsiedniego Podkarpacia, gdzie władze województwa na wsparcie biznesu przeznaczyły 34,5 proc. dostępnych środków” - dodał.

Jeśli natomiast chodzi o kwestie innowacyjności, czyli czynnika, który – jeśli jest celnie zaprogramowany – ma szansę najmocniej dźwignąć gospodarkę regionu i zwiększyć jego zamożność, to z danych wynika, że łącznie regiony zamierzają wydać na wsparcie badań i rozwoju 2,38 mld euro. To zaledwie 7,6 proc. dostępnego wsparcia z UE.

Zobacz również: Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

„Oznacza to, że wsparcie innowacyjności nie jest priorytetem dla regionalnych władz, ale też obszar ten nie został przez nie całkowicie zepchnięty na margines” – ocenił Błażejewski.

Jak wskazał, duże różnice między województwami występują też w kwestii innowacyjności. „Okazuje się, że zdecydowanie najbardziej proinnowacyjne są władze województwa mazowieckiego. Na różnego rodzaju wsparcie badań i rozwoju zamierzają przeznaczyć aż 386,3 mln euro, czyli aż 18 proc. wszystkich dostępnych pieniędzy z Unii. To ponad dwukrotnie więcej niż jakiekolwiek inne województwo” – podkreślił ekspert Grant Thornton.

W kategorii najbardziej proinnowacyjnych regionów drugą pozycję zajęło woj. łódzkie. Jak wskazano w badaniu, region ten nie tylko mocno wspiera swoją lokalną przedsiębiorczość, ale też robi to w dużej mierze poprzez wsparcie badań i rozwoju. „Wydaje się, że długoterminowo to słuszna strategia. Czas pokaże, czy udało się ją przekuć w sukces gospodarczy województwa” – stwierdził Błażejewski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA