| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rewolucyjne zmiany w ochronie danych osobowych

Rewolucyjne zmiany w ochronie danych osobowych

Zdaniem GIODO wiedza o ochronie danych osobowych jest niewystarczająca. Jako przykład konsekwencji braku wiedzy o ochronie danych osobowych można zaliczyć coraz częstsze przypadki kradzieży tożsamości, np. w celu zaciągnięcia kredytu. Zmiany podyktowane są wejściem w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych w UE.

Czekają nas rewolucyjne zmiany związane z wejściem w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych w UE. Ich zadaniem jest dostosowanie Polski do wymagań społeczeństwa cyfrowego - powiedziała Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa.

Nowe wyzwania, pojawiające się przed administratorami danych osobowych i administratorami bezpieczeństwa informacji (ABI) w związku z obowiązującą od 1 stycznia 2015 r. nowelizacją ustawy o ochronie danych osobowych oraz projektowanymi zmianami na poziomie prawa unijnego, były tematem ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w czwartek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zobacz: Umowa z operatorem telefonicznym a dane osobowe

Bielak-Jomaa w rozmowie z PAP zaznaczyła, że przed GIODO znalazło się wiele nowych wyzwań, związanych z przygotowaniami do wejścia w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych w UE. "Zaczęliśmy od powołania wewnętrznej komisji, która zajmie się dokonaniem przeglądu obowiązujących aktów prawnych pod kątem konieczności zmian w związku z wejściem w życie rozporządzenia. Oprócz tego konieczny jest wytężony wysiłek na rzecz rozpowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych" - podkreśliła.

Jak wyjaśniła, w ciągu najbliższych lat niezbędna jest zmiana polskich przepisów i dostosowanie ich do rozporządzenia UE, które najprawdopodobniej - po okresie przygotowawczym i vacatio legis - wejdzie w życie w 2018 r.

Zobacz także: Jakie dane osobowe może zbierać agencja zatrudnienia?

"Rozporządzenie jest aktem wiążącym w całości i bezpośrednio, a więc wyprze część obowiązujących obecnie przepisów o ochronie danych osobowych. Pod jego kątem trzeba dokonać przeglądu także innych aktów prawnych. Jako przykład podam, że akty prawne posługują się sformułowaniem "dane biometryczne", tymczasem żaden akt polski ich nie definiuje. A więc problemy mogą wystąpić już na poziomie definicji" - dodała Bielak-Jomaa.

Według niej wprowadzenie unijnych zasad ochrony danych na terenie Polski oznacza liczne i rewolucyjne zmiany. "Ich zadaniem jest dostosowanie dzisiejszego świata do wymagań społeczeństwa cyfrowego. Jest też propozycja +one step shop+, czyli jeden organ ochrony odpowiedzialny za przetwarzanie danych w państwie, co ułatwiłoby obywatelom dochodzenie swoich praw, nie trzeba byłoby uciekać się od organów ochrony prawnej za granicą - moglibyśmy korzystać z pomocy krajowego organu" - powiedziała GIODO.

Zobacz także: Ochrona danych osobowych przedsiębiorcy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »