reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 60 mln euro na wzmocnienie gospodarki

60 mln euro na wzmocnienie gospodarki

23,1 mld euro na granty i 34,2 mld euro na pożyczki - tyle ma wynieść budżet Krajowego Programu Odbudowy (KPO), który ma wzmocnić polską gospodarkę do 2026 roku. Najważniejsze zadania i reformy do zrealizowania w ramach KPO były głównym tematem piątkowego VII posiedzenia Rady ds. Innowacyjności pod przewodnictwem wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Będą fundusze na wzmocnienie polskiej gospodarki. To w ramach Krajowego Programu Odbudowy. 23,1 mld euro na granty i 34,2 mld euro na pożyczki - tyle ma wynieść budżet KPO  do 2026 roku.

Krajowy Program Odbudowy (KPO) ma być motorem i stymulatorem dla przedsiębiorstw i administracji państwowej do podejmowania działań i reform na rzecz zwiększenia innowacyjności gospodarki, cyfryzacji i niskoemisyjności. Projekty wyłaniane są w 8 obszarach: infrastruktura, transport, energia i środowisko, innowacje, cyfryzacja, zdrowie, społeczeństwo oraz spójność terytorialna.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

KPO na pomoc gospodarce

Celem KPO jest wzmocnienie ekonomiczne państwa, ale także jego odporności gospodarczej i społecznej.

Program ma pomóc w szybkiej odbudowie gospodarki w czasie pandemii Covid-19, ale także zwiększyć jej konkurencyjność i autonomię w kluczowych sektorach.

Reformy w ramach programu będą trwać do lipca 2026 roku.

Proinnowacyjne ulgi podatkowe

W trakcie spotkania wicepremier Emilewicz poruszyła także kwestię ulg podatkowych, w tym ulgi promującej robotyzację przedsiębiorstw, która ma obowiązywać od 2021 roku.

Przedstawiła też dane dotyczące wykorzystania ulgi podatkowej na prace badawczo-rozwojowe B+R oraz ulgi IP Box.

Z ulgi B+R na prace badawczo-rozwojowe skorzystało w 2019 roku 1 tys. 277 podatników CIT oraz 1 tys. 192 podatników PIT. Podatnicy CIT odliczyli w ubr. od podstawy opodatkowania 2.162 mln zł (wzrost o 29%), a podatnicy PIT - 275 mln zł i było to więcej o 54%.

Z ulgi IP Box skorzystało w 2019 roku 1 tys. 650 podatników IP Boxa, a kwota zapłaconego przez nich „IP podatku” wyniosła 44 mln zł.

Program kosmiczny

Na posiedzeniu dyskutowano także nad projektem Krajowego Programu Kosmicznego do 2020 roku przedstawionym przez Polską Agencję Kosmiczną. Celem programu jest m.in. budowa silnego, konkurencyjnego polskiego sektora kosmicznego. Podczas spotkania uwypuklono rolę administracji publicznej w stymulowaniu popytu na dane satelitarne.

Rada ds. Innowacyjności

Zadaniem Rady jest proponowanie rozwiązań i podejmowanie działań, aby zwiększyć innowacyjność naszej gospodarki. Radzie przewodniczy minister rozwoju, a w jej składzie zasiadają ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i dziedzictwa narodowego, funduszy i polityki regionalnej, finansów, cyfryzacji, zdrowia, edukacji narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi oraz przedstawiciel KPRM.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama