reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wsparcie na START. Będą kolejne dotacje na założenie firmy

Wsparcie na START. Będą kolejne dotacje na założenie firmy

Już wkrótce ruszają kolejne konkursy dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Na stworzenie firmy będzie można otrzymać dotację w wysokości 60 tyś. zł.

Jak poinformowała Lokalna Grupa Działania Zielony Pierścień, po wprowadzeniu zmian w Lokalnej Strategii Rozwoju, które planowane są w pierwszej połowie września br., będzie ogłoszony kolejny nabór wniosków na tworzenie nowych podmiotów gospodarczych.

Wsparcie będzie mogło otrzymać co najmniej 14 projektów. Jeśli pojawią się oszczędności finansowe z wcześniejszych naborów, liczba dotacji będzie większa.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Termin naboru

Nabór rozpocznie się na przełomie października i listopada 2020 r..

Wysokość dotacji

Na jeden wybrany projekt przypada dotacja w wysokości 60 tys. zł.

Warunki dotacji

Program przewiduje wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. zł na jedną operację polegającą na rozpoczęciu działalności gospodarczej na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju. Poziom pomocy może wynosić do 100%. Wsparcie finansowe zostanie udzielone wnioskodawcom wybranym w wyniku otwartego konkursu.    
Pomoc na podjęcie działalności gospodarczej jest przyznawana, jeżeli podmiot ubiegający się o wsparcie:
- jest pełnoletnią osobą fizyczną i ma miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym Lokalną Strategią Rozwoju,
- nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie, chyba że podejmuje działalność gospodarczą sklasyfikowaną w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów;
- w okresie 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o wsparcie nie wykonywał działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w szczególności nie był wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
- nie otrzymał dotychczas pomocy na podjęcie działalności gospodarczej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Pomoc jest przyznawana jeżeli operacja zakłada podjęcie we własnym imieniu działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, i jej wykonywanie do dnia, w którym upłynie 2 lata od dnia wypłaty płatności końcowej, oraz:

a) zgłoszenie podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy do ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeń rentowych i ubezpieczenia wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności i podleganie tym ubezpieczeniom do dnia, w którym upłynie 2 lata od dnia wypłaty płatności końcowej, lub

b) utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne, gdy jest to uzasadnione zakresem realizacji operacji, zatrudnienie osoby, dla której zostanie utworzone to miejsce pracy, na podstawie umowy o pracę, a także utrzymanie utworzonych miejsc pracy do dnia, w którym upłynie 2 lata od dnia wypłaty płatności końcowej.

Lokalna Strategia Rozwoju (LSR) dopuszcza wnioski dotyczące rozpoczęcia działalności gospodarczej w różnych branżach, które są przewidziane przepisami w zakresie inicjatywy LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Preferowane są jednak usługi turystyczne oraz przetwórstwo owoców, warzyw i mięsa bazujące na lokalnych zasobach, za które przyznawane są dodatkowe punkty na etapie oceny wniosków.  

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama