REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r.

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r. /Fot. Fotolia
Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach Pakietu Przyjazne Prawo, Rząd przyjął kilkadziesiąt ułatwień dla biznesu. Projekt zmian w ponad 60 ustawach został przekazany do Sejmu. Wśród nich znalazła się nowa instytucja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców “prawa dla popełnienia błędu”. Czego będzie dotyczyć prawo dla popełnienia błędu? Kto będzie mógł z niego skorzystać? Jak długo będzie można korzystać z nowej instytucji prawa?

Czego będzie dotyczyć prawo dla popełnienia błędu?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, w przygotowanym projekcie zmian do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, zaproponowało nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców, czyli Prawo do popełnienia błędu. W zamyśle, każdy przedsiębiorca, zarejestrowany w CEIDG, nie będzie obciążony karą za popełniane błędy o małej skali nie zagrażających interesom innych podmiotów prawa. Również popełniane błędy nie będą godzić w kwestie bezpieczeństwa publicznego lub porządku prawnego. Wprowadzenie tych przepisów znajduje uzasadnienie w tym, że nowo zarejestrowani przedsiębiorcy popełniają błędy nie z ich złej woli, lecz błędy te mają charakter nie intencjonalnych omyłek. Popełniane błędy często wynikają z niejasnych przepisów prawa oraz niespójnej interpretacji. Tym samym, ustawodawca uznał, że początkujący przedsiębiorcy, w określonych przypadkach, nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji popełnionych naruszeń. Warunek jest taki, że naruszenie musi zostać usunięte w wyznaczonym przez organ terminie i nie będzie występować ponownie.

REKLAMA

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Nowa instytucja prawa będzie dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, czyli zarejestrowanych w CEIDG, z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ustawodawca uważa, że działalność prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest mniej podatna na nadużycia związane z tym prawem. Chodzi o sytuację, w której inne podmioty obrotu gospodarczego takie jak np. sp. z o. o., po okresie możliwości korzystania z tego prawa, rejestrowały by ponownie działalność pod inną nazwą, lecz o takim samym profilu i z takim samym składem osobowym. Wtedy mogłaby ponownie korzystać z tego prawa do popełnienia błędu, a nie taki jest zamysł ustawodawcy.

Jak długo będzie można korzystać z nowej instytucji prawa?

Z prawa do popełnienia błędu będzie można korzystać jedynie przez okres 12 miesięcy od daty rozpoczęcia po raz pierwszy działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ponownie rozpocznie działalność, po upływie 36 miesięcy od daty ostatniego zawieszenia lub całkowitego zamknięcia, będzie mógł skorzystać z prawa do popełnienia błędu. Założenie takie wynika z faktu, że prawo ma być ograniczone czasowo i dotyczyć tylko początkowego okresu działalności przedsiębiorstwa, w trakcie którego przedsiębiorca nabywa doświadczenie i wiedzę związaną z prowadzeniem firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że z nowej instytucji prawa będzie mogło skorzystać około 300 tysięcy przedsiębiorców. Podobne rozwiązania dla biznesu funkcjonują już na Litwie oraz we Francji. Nowe przepisy Pakietu Przyjaznego Prawa mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Z prawa do popełnienia błędu skorzystają nowi, początkujący przedsiębiorcy, wykonujący głównie wolne zawody takie jak np. artyści, freelancerzy lub agenci nieruchomości. Jak twierdzi Radosław Góral, Starszy Specjalista ds. Nieruchomości Nowodworski Estates - nowi agenci w naszym biurze nieruchomości współpracują na zasadach działalności gospodarczej. Wchodząc w świat przedsiębiorczości wiele spraw jest nowych, których początkujący przedsiębiorca musi się nauczyć. Wiedząc, że przy popełnieniu błędu o małej skali nie zostaną obciążeni karą, mogą sprawniej i pewniej wykonywać swoją pracę.

Autor: Elżbieta Jachymczak, https://www.nowodworskiestates.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA