Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Czego będzie dotyczyć prawo dla popełnienia błędu?
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, w przygotowanym projekcie zmian do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, zaproponowało nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców, czyli Prawo do popełnienia błędu. W zamyśle, każdy przedsiębiorca, zarejestrowany w CEIDG, nie będzie obciążony karą za popełniane błędy o małej skali nie zagrażających interesom innych podmiotów prawa. Również popełniane błędy nie będą godzić w kwestie bezpieczeństwa publicznego lub porządku prawnego. Wprowadzenie tych przepisów znajduje uzasadnienie w tym, że nowo zarejestrowani przedsiębiorcy popełniają błędy nie z ich złej woli, lecz błędy te mają charakter nie intencjonalnych omyłek. Popełniane błędy często wynikają z niejasnych przepisów prawa oraz niespójnej interpretacji. Tym samym, ustawodawca uznał, że początkujący przedsiębiorcy, w określonych przypadkach, nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji popełnionych naruszeń. Warunek jest taki, że naruszenie musi zostać usunięte w wyznaczonym przez organ terminie i nie będzie występować ponownie.
REKLAMA
Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!
Kto będzie mógł z niego skorzystać?
Nowa instytucja prawa będzie dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, czyli zarejestrowanych w CEIDG, z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ustawodawca uważa, że działalność prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest mniej podatna na nadużycia związane z tym prawem. Chodzi o sytuację, w której inne podmioty obrotu gospodarczego takie jak np. sp. z o. o., po okresie możliwości korzystania z tego prawa, rejestrowały by ponownie działalność pod inną nazwą, lecz o takim samym profilu i z takim samym składem osobowym. Wtedy mogłaby ponownie korzystać z tego prawa do popełnienia błędu, a nie taki jest zamysł ustawodawcy.
Jak długo będzie można korzystać z nowej instytucji prawa?
Z prawa do popełnienia błędu będzie można korzystać jedynie przez okres 12 miesięcy od daty rozpoczęcia po raz pierwszy działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ponownie rozpocznie działalność, po upływie 36 miesięcy od daty ostatniego zawieszenia lub całkowitego zamknięcia, będzie mógł skorzystać z prawa do popełnienia błędu. Założenie takie wynika z faktu, że prawo ma być ograniczone czasowo i dotyczyć tylko początkowego okresu działalności przedsiębiorstwa, w trakcie którego przedsiębiorca nabywa doświadczenie i wiedzę związaną z prowadzeniem firmy.
REKLAMA
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że z nowej instytucji prawa będzie mogło skorzystać około 300 tysięcy przedsiębiorców. Podobne rozwiązania dla biznesu funkcjonują już na Litwie oraz we Francji. Nowe przepisy Pakietu Przyjaznego Prawa mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Z prawa do popełnienia błędu skorzystają nowi, początkujący przedsiębiorcy, wykonujący głównie wolne zawody takie jak np. artyści, freelancerzy lub agenci nieruchomości. Jak twierdzi Radosław Góral, Starszy Specjalista ds. Nieruchomości Nowodworski Estates - nowi agenci w naszym biurze nieruchomości współpracują na zasadach działalności gospodarczej. Wchodząc w świat przedsiębiorczości wiele spraw jest nowych, których początkujący przedsiębiorca musi się nauczyć. Wiedząc, że przy popełnieniu błędu o małej skali nie zostaną obciążeni karą, mogą sprawniej i pewniej wykonywać swoją pracę.
Autor: Elżbieta Jachymczak, https://www.nowodworskiestates.pl/
REKLAMA
REKLAMA