REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r.

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r. /Fot. Fotolia
Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach Pakietu Przyjazne Prawo, Rząd przyjął kilkadziesiąt ułatwień dla biznesu. Projekt zmian w ponad 60 ustawach został przekazany do Sejmu. Wśród nich znalazła się nowa instytucja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców “prawa dla popełnienia błędu”. Czego będzie dotyczyć prawo dla popełnienia błędu? Kto będzie mógł z niego skorzystać? Jak długo będzie można korzystać z nowej instytucji prawa?

Czego będzie dotyczyć prawo dla popełnienia błędu?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, w przygotowanym projekcie zmian do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, zaproponowało nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców, czyli Prawo do popełnienia błędu. W zamyśle, każdy przedsiębiorca, zarejestrowany w CEIDG, nie będzie obciążony karą za popełniane błędy o małej skali nie zagrażających interesom innych podmiotów prawa. Również popełniane błędy nie będą godzić w kwestie bezpieczeństwa publicznego lub porządku prawnego. Wprowadzenie tych przepisów znajduje uzasadnienie w tym, że nowo zarejestrowani przedsiębiorcy popełniają błędy nie z ich złej woli, lecz błędy te mają charakter nie intencjonalnych omyłek. Popełniane błędy często wynikają z niejasnych przepisów prawa oraz niespójnej interpretacji. Tym samym, ustawodawca uznał, że początkujący przedsiębiorcy, w określonych przypadkach, nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji popełnionych naruszeń. Warunek jest taki, że naruszenie musi zostać usunięte w wyznaczonym przez organ terminie i nie będzie występować ponownie.

REKLAMA

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Nowa instytucja prawa będzie dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, czyli zarejestrowanych w CEIDG, z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ustawodawca uważa, że działalność prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest mniej podatna na nadużycia związane z tym prawem. Chodzi o sytuację, w której inne podmioty obrotu gospodarczego takie jak np. sp. z o. o., po okresie możliwości korzystania z tego prawa, rejestrowały by ponownie działalność pod inną nazwą, lecz o takim samym profilu i z takim samym składem osobowym. Wtedy mogłaby ponownie korzystać z tego prawa do popełnienia błędu, a nie taki jest zamysł ustawodawcy.

Jak długo będzie można korzystać z nowej instytucji prawa?

Z prawa do popełnienia błędu będzie można korzystać jedynie przez okres 12 miesięcy od daty rozpoczęcia po raz pierwszy działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ponownie rozpocznie działalność, po upływie 36 miesięcy od daty ostatniego zawieszenia lub całkowitego zamknięcia, będzie mógł skorzystać z prawa do popełnienia błędu. Założenie takie wynika z faktu, że prawo ma być ograniczone czasowo i dotyczyć tylko początkowego okresu działalności przedsiębiorstwa, w trakcie którego przedsiębiorca nabywa doświadczenie i wiedzę związaną z prowadzeniem firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że z nowej instytucji prawa będzie mogło skorzystać około 300 tysięcy przedsiębiorców. Podobne rozwiązania dla biznesu funkcjonują już na Litwie oraz we Francji. Nowe przepisy Pakietu Przyjaznego Prawa mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Z prawa do popełnienia błędu skorzystają nowi, początkujący przedsiębiorcy, wykonujący głównie wolne zawody takie jak np. artyści, freelancerzy lub agenci nieruchomości. Jak twierdzi Radosław Góral, Starszy Specjalista ds. Nieruchomości Nowodworski Estates - nowi agenci w naszym biurze nieruchomości współpracują na zasadach działalności gospodarczej. Wchodząc w świat przedsiębiorczości wiele spraw jest nowych, których początkujący przedsiębiorca musi się nauczyć. Wiedząc, że przy popełnieniu błędu o małej skali nie zostaną obciążeni karą, mogą sprawniej i pewniej wykonywać swoją pracę.

Autor: Elżbieta Jachymczak, https://www.nowodworskiestates.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA