REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r.

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r. /Fot. Fotolia
Ułatwienie dla biznesu - Prawo do popełnienia błędu od 2020 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach Pakietu Przyjazne Prawo, Rząd przyjął kilkadziesiąt ułatwień dla biznesu. Projekt zmian w ponad 60 ustawach został przekazany do Sejmu. Wśród nich znalazła się nowa instytucja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców “prawa dla popełnienia błędu”. Czego będzie dotyczyć prawo dla popełnienia błędu? Kto będzie mógł z niego skorzystać? Jak długo będzie można korzystać z nowej instytucji prawa?

Czego będzie dotyczyć prawo dla popełnienia błędu?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, w przygotowanym projekcie zmian do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, zaproponowało nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców, czyli Prawo do popełnienia błędu. W zamyśle, każdy przedsiębiorca, zarejestrowany w CEIDG, nie będzie obciążony karą za popełniane błędy o małej skali nie zagrażających interesom innych podmiotów prawa. Również popełniane błędy nie będą godzić w kwestie bezpieczeństwa publicznego lub porządku prawnego. Wprowadzenie tych przepisów znajduje uzasadnienie w tym, że nowo zarejestrowani przedsiębiorcy popełniają błędy nie z ich złej woli, lecz błędy te mają charakter nie intencjonalnych omyłek. Popełniane błędy często wynikają z niejasnych przepisów prawa oraz niespójnej interpretacji. Tym samym, ustawodawca uznał, że początkujący przedsiębiorcy, w określonych przypadkach, nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji popełnionych naruszeń. Warunek jest taki, że naruszenie musi zostać usunięte w wyznaczonym przez organ terminie i nie będzie występować ponownie.

REKLAMA

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Nowa instytucja prawa będzie dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, czyli zarejestrowanych w CEIDG, z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ustawodawca uważa, że działalność prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest mniej podatna na nadużycia związane z tym prawem. Chodzi o sytuację, w której inne podmioty obrotu gospodarczego takie jak np. sp. z o. o., po okresie możliwości korzystania z tego prawa, rejestrowały by ponownie działalność pod inną nazwą, lecz o takim samym profilu i z takim samym składem osobowym. Wtedy mogłaby ponownie korzystać z tego prawa do popełnienia błędu, a nie taki jest zamysł ustawodawcy.

Jak długo będzie można korzystać z nowej instytucji prawa?

Z prawa do popełnienia błędu będzie można korzystać jedynie przez okres 12 miesięcy od daty rozpoczęcia po raz pierwszy działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ponownie rozpocznie działalność, po upływie 36 miesięcy od daty ostatniego zawieszenia lub całkowitego zamknięcia, będzie mógł skorzystać z prawa do popełnienia błędu. Założenie takie wynika z faktu, że prawo ma być ograniczone czasowo i dotyczyć tylko początkowego okresu działalności przedsiębiorstwa, w trakcie którego przedsiębiorca nabywa doświadczenie i wiedzę związaną z prowadzeniem firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że z nowej instytucji prawa będzie mogło skorzystać około 300 tysięcy przedsiębiorców. Podobne rozwiązania dla biznesu funkcjonują już na Litwie oraz we Francji. Nowe przepisy Pakietu Przyjaznego Prawa mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Z prawa do popełnienia błędu skorzystają nowi, początkujący przedsiębiorcy, wykonujący głównie wolne zawody takie jak np. artyści, freelancerzy lub agenci nieruchomości. Jak twierdzi Radosław Góral, Starszy Specjalista ds. Nieruchomości Nowodworski Estates - nowi agenci w naszym biurze nieruchomości współpracują na zasadach działalności gospodarczej. Wchodząc w świat przedsiębiorczości wiele spraw jest nowych, których początkujący przedsiębiorca musi się nauczyć. Wiedząc, że przy popełnieniu błędu o małej skali nie zostaną obciążeni karą, mogą sprawniej i pewniej wykonywać swoją pracę.

Autor: Elżbieta Jachymczak, https://www.nowodworskiestates.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA