REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych podwyższenie stałej ceny ewidencyjnej zapasu materiałów

Jak ująć w księgach rachunkowych podwyższenie stałej ceny ewidencyjnej zapasu materiałów /Fot. Fotolia
Jak ująć w księgach rachunkowych podwyższenie stałej ceny ewidencyjnej zapasu materiałów /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka zamierza przeprowadzić zmianę ceny ewidencyjnej surowców znajdujących się w magazynie. Czy zmiana stałych cen ewidencyjnych stanowi zmianę zasad (polityki) rachunkowości i czy w związku z tym można jej dokonać tylko od nowego roku? Jak ująć w księgach rachunkowych taką zmianę ceny ewidencyjnej zapasu surowców?

Zmiana stałych cen ewidencyjnych nie stanowi zmian zasad (polityki) rachunkowości. W związku z tym nie musi być ona dokonywana ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego. Można jej dokonać w trakcie roku obrotowego, przy czym ze względów praktycznych odbywa się to najczęściej na przełomie miesięcy. Należy też pamiętać, że przed momentem zmiany starej ceny ewidencyjnej na nową należy rozliczyć odchylenia dotyczące surowców rozchodowanych (przekazanych do produkcji, sprzedanych, zlikwidowanych itp.). Szczegółowa ewidencja księgowa - w uzasadnieniu.

REKLAMA

Jednostki prowadzące ewidencję magazynową mogą wyceniać nabywane materiały (surowce) dwojako, tj.:

  • według cen nabycia /zakupu (art. 28 ust. 11 pkt 1 i art. 34 ust. 1 pkt. 1 uor),
  • według stałych cen ewidencyjnych (art. 34 ust. 2 uor).

Stosowanie przez jednostkę stałych cen ewidencyjnych jest pewnym uproszczeniem, na jakie pozwala ustawa o rachunkowości. Ustalone przez jednostkę stałe ceny ewidencyjne powinny być jednakże przynajmniej raz na rok weryfikowane i w razie potrzeby zmieniane tak, by nie występowały zbyt duże różnice między ustaloną ceną ewidencyjną a ceną rzeczywistą kupowanych materiałów (w szczególności w warunkach inflacji).

Zmiana cen ewidencyjnych materiałów - czy jest to zmiana zasad (polityki) rachunkowości

Zmiana cen ewidencyjnych nie jest zmianą zasad (polityki) rachunkowości. Nie dochodzi bowiem do zmiany stosowanej przez daną jednostkę wyceny rzeczowych aktywów obrotowych (nadal jest to wycena według stałych cen ewidencyjnych). Tym samym zmiana cen ewidencyjnych nie musi być dokonywana ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, jak to ma miejsce w przypadku, gdy dochodzi do zmiany polityki rachunkowości (zgodnie z art. 8 ust. 2 uor). Jeśli zmiana taka następuje w trakcie roku obrotowego, to w praktyce odbywa się na przełomie okresu sprawozdawczego (tj. na przełomie miesięcy). Wynika to z tego, że odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów (z poprzednich okresów oraz powstałe w okresie bieżącym) powinny być rozliczane co najmniej na koniec okresu sprawozdawczego, na rozchód materiałów, korygując jednocześnie koszty ich zużycia. Decyzja o zmianie ceny ewidencyjnej z pierwszym dniem miesiąca pozwala rozliczyć (zamknąć) ten rozchód materiałów w poprzednim miesiącu i dokonać zwiększenia/zmniejszenia wartości posiadanych zapasów materiałów. Rozliczenie przychodów i rozchodów materiałów w nowym miesiącu będzie odbywało się już według nowej ceny ewidencyjnej (patrz przykład).

Zmiana cen ewidencyjnych materiałów - skutki w księgach rachunkowych

Zmiana cen ewidencyjnych powoduje zmianę wartości zapasów materiałów oraz zmianę wartości odchyleń od cen ewidencyjnych. Tym samym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zwiększenie ceny ewidencyjnej zostanie zaewidencjonowane:

Wn konto 310 "Materiały"

Ma konto 340 "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów"

  • zmniejszenie ceny ewidencyjnej

Wn konto 340 "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów"

Ma konto 310 "Materiały"

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ująć w księgach rachunkowych podwyższenie stałej ceny ewidencyjnej zapasu materiałów

W artykule omówiono również przykład ewidencji księgowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA