REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W poszukiwaniu mistrza - mentoring

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Mentoring.
Mentoring.

REKLAMA

REKLAMA

Już w mitologii greckiej pojawia się pojęcie mentora, pierwotnie oznaczało ono imię przyjaciela Odyseusza. Mentor pod nieobecność króla Itaki miał dbać o wykształcenie i wychowanie jego syna - Telemacha. Imię Mentor z czasem stało się synonimem życzliwego doradcy, opiekuna i nauczyciela, osoby godnej zaufania, będącej podobnie jak mistrz - wzorcem do naśladowania. Na tym rozumieniu pojęcia mentor opiera się definicja współczesnego mentoringu.

Mentoring

REKLAMA

Mentoring jest dobrowolną i niezależną od służbowej hierarchii relacją partnerską między uczniem i nauczycielem. Jest bezinteresowną pomocą niesioną drugiej osobie w doskonaleniu umiejętności zawodowych. Ma za zadanie wspomóc rozwijanie i odkrywanie potencjału ucznia-pracownika, motywowanie go do pracy, wskazywanie jego mocnych i słabych stron, realną ocenę szans oraz wyznaczanie celów i weryfikacja osiągnięć podopiecznego.

REKLAMA

Wiele firm propaguje mentoring, przydzielając nowo zatrudnionemu  pracownikowi mentora. Osoba ta ma za zadanie wprowadzenie nowicjusza w obszar nowych obowiązków oraz zaznajomienie podopiecznego z funkcjonowaniem firmy. Mentoring przez wielu specjalistów uznawany jest za technikę rozwoju osobistego pracownika. Jednak mentor od coacha różni się tym, że jego pomoc jest darmowa, a co najważniejsze - daje on gotowe rady, oparte na własnym doświadczeniu. Coach natomiast zadaje jedynie pytania mające naprowadzić nas na odpowiedź i zmusić do myślenia.

Zobacz również: Coaching drogą do celu

Powodami, dla których szukamy osobowego wzorca w życiu zawodowym jest na początku kariery chęć doskonalenia klasyfikacji, w późniejszym etapie chęć awansu, a w momencie, w którym mamy wrażenie, że osiągnęliśmy wszystko - mentor swoim życiem zawodowym może dać nam odpowiedź na pytanie „co dalej?”.

Relacja mistrz – uczeń

Aby mentoring miał sens, między mistrzem a uczniem musi nawiązać się nić zaufania, muszą być otwarci i życzliwi dla siebie. Jedynie osobie, którą obdarzamy zaufaniem jesteśmy w stanie zwierzać się ze swoich wątpliwości, problemów, dylematów. Oczywiście nie tylko w pracy szukamy osoby, w której będziemy mieć oparcie. W życiu codziennym również warto mieć swojego mistrza i nauczyciela. Osobę, która  nie tylko podzieli się z nami swoją życiową mądrością, ale także pokaże, jak żyć, i z uwagą wysłucha naszych życiowych rozterek. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez swojego mentora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechy mistrza

REKLAMA

Nie ma zdefiniowanych kryteriów, które stwierdzą, kto może zostać mentorem, a kto absolutnie się nie nadaje. Jednak każdy mentor bezwzględnie powinien posiadać doświadczenie. Jeśli chodzi o mentora w pracy, musi to być osoba z autorytetem, która odniosła sukces zawodowy na polu, w którego obszar dopiero nieśmiało wchodzimy. Mentor powinien mieć ponadto silną osobowość, budzić szacunek, posiadać umiejętność wywierania wpływu oraz co oczywiste - wyższy status zawodowy od swego ucznia. Mentor to osoba, która chętnie podzieli się z nami swoją receptą na sukces, triumfami, jak również porażkami, i zdradzi czekające na nas niebezpieczeństwa.

Mentor nie musi być osobą, którą znamy osobiście. Istnieje również nowocześniejsza forma mentoringu -  e-mentoring. Uczeń w  przestrzeni wirtualnej buduje partnerską relację ze swoim mistrzem, komunikując się za pomocą internetu. W e-mentoringu dodatkową korzyścią jest fakt, że mentor może być osobą, która zdobyła doświadczenie za granicą i posiada wiedzę o zupełnie unikalnej nowej dziedzinie nie rozwiniętej w polskiej przestrzeni.

Zobacz również: Czym jest tutoring?

Coś za coś?

Wydawać by się mogło, że relacja mistrz-uczeń jest układem, w którym tylko mistrz daje coś od siebie. Jednak osoba, która została wybrana spośród pracowników na mentora zostaje w ten sposób doceniona, zyskuje nobilitację i szacunek przełożonych. Ponadto jako mentor może poszerzać swoje zdolności dydaktyczne i interpersonalne, a nawet wpłynąć na przyszły kształt firmy. Pracownik posiadający swojego mentora już na starcie czuje się doceniony,  bezpieczny, co wpływa na jego motywację do pracy. Relację mistrz-uczeń śmiało można porównać do narzucającej się relacji wywodzącej się kultury japońskiej. Obie strony układu mają względem siebie pewne obowiązki. Mistrz ma za zadanie wprowadzić ucznia w arkana sztuki-zawodu, chronić go i edukować, natomiast uczeń powinien okazywać szacunek swemu nauczycielowi i respektować jego uwagi.

Korzyści mentoringu

Oprócz tego, że mentoring w wielu firmach funkcjonuje jako sposób wdrażania nowego pracownika, niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze umożliwia następstwo prawne stanowisk. Do maksimum wykorzystuje potencjał pracowników, w ten sposób przygotowując przyszłych następców, umożliwiając obsadzenie stanowisk w firmie najlepszymi pracownikami. Taka forma wdrażania pracownika ogranicza do minimum koszty związane ze szkoleniami zewnętrznymi oraz oszczędza czas związany z organizacją procesów rekrutacyjnych.

Mimo że wielu z nas uważa się za samowystarczalnych, w pełni samodzielnych ludzi, to nie potrafimy żyć bez ludzi, którzy swoją rada wskażą nam dobry kierunek. Po prostu lubimy mieć oparcie w drugiej, mądrzejszej od nas, osobie. Chyba każdy z nas chciałby mieć swojego mistrza…

Polecamy serwis: Szkolenia

Gabriela Janczur

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA