REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W poszukiwaniu mistrza - mentoring

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Mentoring.
Mentoring.

REKLAMA

REKLAMA

Już w mitologii greckiej pojawia się pojęcie mentora, pierwotnie oznaczało ono imię przyjaciela Odyseusza. Mentor pod nieobecność króla Itaki miał dbać o wykształcenie i wychowanie jego syna - Telemacha. Imię Mentor z czasem stało się synonimem życzliwego doradcy, opiekuna i nauczyciela, osoby godnej zaufania, będącej podobnie jak mistrz - wzorcem do naśladowania. Na tym rozumieniu pojęcia mentor opiera się definicja współczesnego mentoringu.

Mentoring

REKLAMA

Mentoring jest dobrowolną i niezależną od służbowej hierarchii relacją partnerską między uczniem i nauczycielem. Jest bezinteresowną pomocą niesioną drugiej osobie w doskonaleniu umiejętności zawodowych. Ma za zadanie wspomóc rozwijanie i odkrywanie potencjału ucznia-pracownika, motywowanie go do pracy, wskazywanie jego mocnych i słabych stron, realną ocenę szans oraz wyznaczanie celów i weryfikacja osiągnięć podopiecznego.

REKLAMA

Wiele firm propaguje mentoring, przydzielając nowo zatrudnionemu  pracownikowi mentora. Osoba ta ma za zadanie wprowadzenie nowicjusza w obszar nowych obowiązków oraz zaznajomienie podopiecznego z funkcjonowaniem firmy. Mentoring przez wielu specjalistów uznawany jest za technikę rozwoju osobistego pracownika. Jednak mentor od coacha różni się tym, że jego pomoc jest darmowa, a co najważniejsze - daje on gotowe rady, oparte na własnym doświadczeniu. Coach natomiast zadaje jedynie pytania mające naprowadzić nas na odpowiedź i zmusić do myślenia.

Zobacz również: Coaching drogą do celu

Powodami, dla których szukamy osobowego wzorca w życiu zawodowym jest na początku kariery chęć doskonalenia klasyfikacji, w późniejszym etapie chęć awansu, a w momencie, w którym mamy wrażenie, że osiągnęliśmy wszystko - mentor swoim życiem zawodowym może dać nam odpowiedź na pytanie „co dalej?”.

Relacja mistrz – uczeń

Aby mentoring miał sens, między mistrzem a uczniem musi nawiązać się nić zaufania, muszą być otwarci i życzliwi dla siebie. Jedynie osobie, którą obdarzamy zaufaniem jesteśmy w stanie zwierzać się ze swoich wątpliwości, problemów, dylematów. Oczywiście nie tylko w pracy szukamy osoby, w której będziemy mieć oparcie. W życiu codziennym również warto mieć swojego mistrza i nauczyciela. Osobę, która  nie tylko podzieli się z nami swoją życiową mądrością, ale także pokaże, jak żyć, i z uwagą wysłucha naszych życiowych rozterek. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez swojego mentora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechy mistrza

REKLAMA

Nie ma zdefiniowanych kryteriów, które stwierdzą, kto może zostać mentorem, a kto absolutnie się nie nadaje. Jednak każdy mentor bezwzględnie powinien posiadać doświadczenie. Jeśli chodzi o mentora w pracy, musi to być osoba z autorytetem, która odniosła sukces zawodowy na polu, w którego obszar dopiero nieśmiało wchodzimy. Mentor powinien mieć ponadto silną osobowość, budzić szacunek, posiadać umiejętność wywierania wpływu oraz co oczywiste - wyższy status zawodowy od swego ucznia. Mentor to osoba, która chętnie podzieli się z nami swoją receptą na sukces, triumfami, jak również porażkami, i zdradzi czekające na nas niebezpieczeństwa.

Mentor nie musi być osobą, którą znamy osobiście. Istnieje również nowocześniejsza forma mentoringu -  e-mentoring. Uczeń w  przestrzeni wirtualnej buduje partnerską relację ze swoim mistrzem, komunikując się za pomocą internetu. W e-mentoringu dodatkową korzyścią jest fakt, że mentor może być osobą, która zdobyła doświadczenie za granicą i posiada wiedzę o zupełnie unikalnej nowej dziedzinie nie rozwiniętej w polskiej przestrzeni.

Zobacz również: Czym jest tutoring?

Coś za coś?

Wydawać by się mogło, że relacja mistrz-uczeń jest układem, w którym tylko mistrz daje coś od siebie. Jednak osoba, która została wybrana spośród pracowników na mentora zostaje w ten sposób doceniona, zyskuje nobilitację i szacunek przełożonych. Ponadto jako mentor może poszerzać swoje zdolności dydaktyczne i interpersonalne, a nawet wpłynąć na przyszły kształt firmy. Pracownik posiadający swojego mentora już na starcie czuje się doceniony,  bezpieczny, co wpływa na jego motywację do pracy. Relację mistrz-uczeń śmiało można porównać do narzucającej się relacji wywodzącej się kultury japońskiej. Obie strony układu mają względem siebie pewne obowiązki. Mistrz ma za zadanie wprowadzić ucznia w arkana sztuki-zawodu, chronić go i edukować, natomiast uczeń powinien okazywać szacunek swemu nauczycielowi i respektować jego uwagi.

Korzyści mentoringu

Oprócz tego, że mentoring w wielu firmach funkcjonuje jako sposób wdrażania nowego pracownika, niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze umożliwia następstwo prawne stanowisk. Do maksimum wykorzystuje potencjał pracowników, w ten sposób przygotowując przyszłych następców, umożliwiając obsadzenie stanowisk w firmie najlepszymi pracownikami. Taka forma wdrażania pracownika ogranicza do minimum koszty związane ze szkoleniami zewnętrznymi oraz oszczędza czas związany z organizacją procesów rekrutacyjnych.

Mimo że wielu z nas uważa się za samowystarczalnych, w pełni samodzielnych ludzi, to nie potrafimy żyć bez ludzi, którzy swoją rada wskażą nam dobry kierunek. Po prostu lubimy mieć oparcie w drugiej, mądrzejszej od nas, osobie. Chyba każdy z nas chciałby mieć swojego mistrza…

Polecamy serwis: Szkolenia

Gabriela Janczur

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA