Mentor pilnie poszukiwany
REKLAMA
REKLAMA
Sytuacja w jakiej się znajdujesz nie jest łatwa. Chętnie pytałbyś wszystkich o radę, ale nie wiesz kogo, nie wiesz kto udzieli ci pomocy, a kto zbędzie cię milczeniem. Mijają pierwsze dni pracy na nowym stanowisku. Powoli organizujesz sobie pracę, poznajesz współpracowników. I przede wszystkim uczysz się czegoś o sobie – chciałbyś być jak Pan Andrzej, który kieruje twoim działem. Imponuje ci nie tylko życzliwością, głównie fascynuje cię jego chęć ciągłej nauki, dążenia do doskonałości, zapał do pracy. A przecież jest w wieku twoich rodziców. Przez chwilę myślisz „Chciałbym, żeby ktoś taki był moim mentorem”. Myśl jednak szybko przemija, nie wiesz jak to zrobić. A może to wcale nie taki zły pomysł?
REKLAMA
Czytaj także: Kiedy jesteś tym "nowym"?
Jak pozyskać mentora?
Bycie mentorem to zaszczyt. Osoba doświadczona, która w firmie spędziła wiele lat i zna jej sposób działania od podszewki, poczuje się z pewnością doceniona, jeśli poprosisz ją o bycie twoim mentorem. Żyjemy w dziwnych czasach: na rynku pracy młodzi i starsi pracownicy prowadzą bój o to kto lepszy, a przecież każdy ma coś do zaoferowania – młodzi fantazję, elastyczność umysłu, znajomość języków obcych i nowinek technicznych, starsi pracownicy – coś nie do przecenienia – doświadczenie. Jeśli będąc młodym pracownikiem przyznasz sam przed sobą, jak wiele jeszcze musisz się nauczyć i poprosisz o pomoc w procesie własnego rozwoju doświadczonego pracownika – prawdopodobnie zyskasz nie tylko mentora, ale i przyjaciela. Relacja mentor – uczeń nie musi nieć charakteru formalnego, pozwoli jednak zdyscyplinować się jednej i drugiej stronie. Rolą mentora jest nie tylko odpowiadanie na pytanie nowicjusza, ale również sugerowanie mu gdzie szukać wiedzy, jakie kursy i szkolenia byłyby ciekawe, co warto przeczytać, by lepiej wywiązywać się z obowiązków. Mentor nie musi być twoim współpracownikiem. Możesz go poszukać zanim rozpoczniesz pracę, bywając na spotkaniach branżowych, nawiązując kontakty. Możesz też zatrudnić mentora – osobę, która będzie ci doradzała.
Polecamy: Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA