reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Jak wybrać dobre szkolenie?

Jak wybrać dobre szkolenie?

Każdy, kto chce pozostać konkurencyjny na rynku pracy, znaleźć nowe zatrudnienie bądź zmienić obecne na lepsze, powinien pamiętać o ustawicznym kształceniu w wybranych przez siebie dziedzinach.

Praktyka i przydatność

To, co powinno wyróżniać dobre szkolenie to praktyczne przygotowanie uczestnika do wykorzystania nowo nabytych umiejętności. Czystej teorii można nauczyć się siedząc w domu z książek. Oczywiście czasami łatwiej jest posłuchać kogoś niż samemu zgłębiać tajniki wiedzy, ale ważne jest abym miał świadomość czy chcę szkolić się, czy raczej wysłuchać wykładu. Twórczość i kreatywność prowadzącego z pewnością ułatwi mi zapamiętanie treści, a możliwość przećwiczenia umiejętności w warunkach sztucznych umożliwi łatwiejsze zastosowanie ich w realnej sytuacji.

Prowadzący

Prowadzący szkolenie też ma ogromne znaczenie. Nie znaczy to, że za każdym razem musimy wybierać tylko znane nam nazwiska (dajmy też szansę tym mniej znanym!), ale na pewno nie zaszkodzi zapoznanie się z ich dotychczasowym dorobkiem oraz praktyką. Szkolenie poprowadzone przez niezbyt kompetentną osobę może zniechęcić zarówno do kolejnych kursów jak i do samej treści!

Treść i sposób prezentacji

Tutaj zbyt wiele mówić nie trzeba. Treść musi być dostosowana do szeroko rozumianych potrzeb (moich, firmy, rynku pracy). Warto dokładnie zapoznać się z planem szkolenia, ilością godzin przeznaczonych na kolejne moduły, stosunkiem teorii do praktyki, sposobem prezentacji. Warto pamiętać przy tym, że człowiek najlepiej zapamiętuje przekazywane treści, jeśli wykorzystuje przy tym wszystkie zmysły, nie tylko słuch, ale i wzrok, węch, dotyk. Dobrze wybierać takie szkolenia, w czasie których będę używać swojej wyobraźni, będę motywowany do aktywności i twórczości oraz praktycznego ćwiczenia umiejętności zarówno w grupie jak i indywidualnie.

Koszty

To temat dość szeroki, dotyczy finansów, czasu, zaangażowania, własnej motywacji. Koszty nie powinny przekraczać potencjalnych korzyści, choć te czasem trudno ocenić ze stu procentową dokładnością. Warto jednak zastanowić się, czy umiejętności, które przyniesie mi szkolenie będę w stanie wykorzystać, pośrednio lub bezpośrednio, teraz bądź też w niedalekiej przyszłości. Czy prowadzą mnie one do celu, który wcześniej obrałem?

Jeśli tak, to z pewnością warto! Koszty finansowe można zredukować na kilka różnych sposobów – osoby bezrobotne mogą skorzystać z kursów finansowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy (zarówno tych proponowanych przez PUP jak i określonych przez samego zainteresowanego - jeśli będzie w stanie uargumentować konieczność jego odbycia); liczne kursy są obecnie finansowane bądź dofinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny (informacje na ten temat można znaleźć w Internecie); można poszukać sponsora (wystarczy pomysł kogo w ten sposób mogę reklamować, komu może się to się jakiś sposób przydać); można też pomyśleć o barterowej wymianie usług (na przykład: korzystam ze szkolenia a w zamian za to szkolę innych bądź też dzielę się swoją wiedzą, umiejętnościami etc w innej dziedzinie). 

Polecamy: Jak zorganizować pracę w biurze?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie Po co? Do czego konieczne jest mi to szkolenie, co chcę osiągnąć?
Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie Po co? Do czego konieczne jest mi to szkolenie, co chcę osiągnąć?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama