REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak należy przygotować dokumenty od strony technicznej?

Jeżeli dokument dzieli się na różne części, tytuł każdej z nich powinien zaczynać się na nowej stronie.
Jeżeli dokument dzieli się na różne części, tytuł każdej z nich powinien zaczynać się na nowej stronie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

„Jak cię widzą, tak cię piszą” - to powiedzenie, w przypadku dokumentów, można by było zamienić na „jak cię czytają, tak cię widzą”. Przy przygotowywaniu jakichkolwiek dokumentów, zwłaszcza tych długich, prócz treści w nich zawartej, trzeba zwrócić uwagę na ich formę.

Nawet najlepiej przygotowany pod względem merytorycznym dokument, nie zostanie dobrze odebrany, jeśli będzie nieczytelny dla czytelnika. Dobrze zredagowany dokument musi pozwolić na szybkie znalezienie w nim potrzebnych informacji, powinien być napisany prostym językiem, jak najbardziej zrozumiałym dla odbiorcy. Ważny jest też jego wygląd estetyczny. Skorzystanie z poniższych rad, na pewno pozwoli na przygotowanie profesjonalnego dokumentu.

REKLAMA

Polecamy serwis: Outsourcing

  1. Dobór odpowiedniego formatu papieru wydaje się sprawą mało ważną, a jednak ma dość istotne znaczenie. Najlepiej jest używać standardowego formatu A4, mniejszy format może się gdzieś „zapodziać”, a większy jest nie poręczny, jest też problem z archiwizowaniem go – zazwyczaj nie mieści się w segregatorach, teczkach (może się łatwiej porwać, uszkodzić).
  2. Dłuższe dokumenty, np. wielostronicowe sprawozdania, raporty, powinny posiadać okładkę, na której powinny być umieszczone: tytuł dokumentu, imię i nazwisko autora, data sporządzenia oraz nazwiska odbiorców.
  3. Wielostronicowe dokumenty, poruszające w sobie kilka różnych wątków, powinny być podzielone na części i rozdziały (podrozdziały itd.). Jeżeli tak wygląda układ dokumentu, konieczne jest załączenie do niego spisu treści oraz, w razie potrzeby, aneksu. Oszczędzi to czytelnikowi czasu na szukania potrzebnych informacji podczas studiowania dokumentu.
  4. Jeżeli dokument dzieli się na różne części, tytuł każdej z nich powinien zaczynać się na nowej stronie. Oznaczanie tytułów i rozdziałów powinno w całym dokumencie opierać się na tej samej zasadzie. Nie ważne, czy będziemy umieszczać je na środku, czy z boku strony, ważne by przez cały czas zachowywać tę samą konwencję.
  5. Dobór czcionki – tekst powinien być pisany czcionką o wielkości przynajmniej 12, nazwy tytułów i rozdziałów mogą być wyszczególnione większymi literami. Nie należy przesadzać ze zmianami kroju czcionki – jeśli używamy pogrubień i podkreśleń, zrezygnujmy z kursywy. Zbyt duża różnorodność używanych czcionek zamaże tekst. 
  6. Marginesy – margines po lewej stronie powinien mieć przynajmniej 40 mm, tak by dokument można było wpiąć do segregatora nie dziurkując tekstu. Marginesy górny i dolny powinny mieć minimum po 25 mm. Prawy margines też powinien mieć minimum 25 mm, ale lepiej, gdy jest szerszy. Dzięki temu zostawimy czytelnikowi miejsce na jego własne notatki, które nie będą zamazywać tekstu.
  7. Odstępy między wierszami – odstępy między akapitami powinny wynosić przynajmniej półtorej spacji – sprawi to, że tekst będzie bardziej czytelny i łatwiejszy do przyswojenia.
  8. Numerowanie stron – najlepiej, by były numerowane na zasadzie kolejny numer strony/ogólna liczba stron, np. 7/36, 12/36, tak by czytelnik wiedział też, ile stron liczy cały tekst. Jest to też pomocne przy określeniu, czy dysponujemy kompletem stron.
  9. Kopie – egzemplarzy powinno być tyle, ilu jest odbiorców teksu. Dodatkowo jeden wydrukowany egzemplarz, wraz z wersją elektroniczną, powinien pozostać w aktach.
  10. Rysunki, wykresy itd. – powinny pojawiać się wtedy, gdy pomogą zobrazować czytelnikowi to, o czym piszemy oraz wtedy, gdy łatwiej jest załączyć np. fotografię, niż używać słów (chociażby przy opisie skomplikowanych mechanizmów, statystyk).

Zobacz także: Przygotowanie pism zaadresowanych

Karolina Zaborska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest odpowiedni czas na windykację należności? Nie czekaj zbyt długo

Płynność finansowa to podstawa skutecznego zarządzania firmą. Kiedy zatem rozpocząć windykację należności? Okazuje się, że nie można czekać zbyt długo. Co trzeba wziąć pod uwagę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Podpowiadamy.

Człowiek ponad algorytmy. Czyli rola umiejętności miękkich w świecie automatyzacji

W miarę jak automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają całe branże, firmy i miejsca pracy – umiejętności miękkie postrzegane jako jedyna rzecz, której maszyny nie mogą zastąpić, stają się absolutnie niezbędne. Które zatem z kompetencji będą szczególnie cenione przez pracodawców i mogą zadecydować o przewadze konkurencyjnej w 2025 r.?

ZUS: Zmiany w składce zdrowotnej. Jak skorzystają przedsiębiorcy?

Od nowego roku zmieniły się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kto skorzysta z nowych przepisów i kiedy pierwsze płatności według nowych zasad.

Piękny umysł. Wiedza o mózgu w analizie preferencji zachowań i postaw człowieka

W dzisiejszym świecie, w którym wiedza neuronaukowa jest coraz bardziej dostępna, a tematyczne publikacje wychodzą poza ramę dyskursu naukowego i pisane są przystępnym językiem, wiedza o mózgu staje się niebywale wartościowym obszarem do codziennego wykorzystania. Warto, aby sięgali po nią również ci, którzy wspierają wzrost ludzi w biznesie i rozwoju indywidualnym.

REKLAMA

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP)

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wnioski można składać do 10 marca 2025 r. Gdzie złożyć wniosek? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Co podlega dofinansowaniu?

Potrzebna pilna decyzja, bo można dużo zyskać lub stracić na podatku, termin 20 lutego

Przedsiębiorcy mogą co roku korzystać z innej – jednej z trzech możliwych – form podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Poza wysokością samego podatku, jaki trzeba będzie zapłacić, teraz forma opodatkowania wpływa również na wysokość obciążeń z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Raportowanie ESG: jak się przygotować, wdrażanie, wady i zalety. Czy czekają nas zmiany? [WYWIAD]

Raportowanie ESG: jak firma powinna się przygotować? Czym jest ESG? Jak wdrożyć system ESG w firmie. Czy ESG jest potrzebne? Jak ESG wpływa na rynek pracy? Jakie są wady i zalety ESG? Co należałoby zmienić w przepisach stanowiących o ESG?

Zarządzanie kryzysowe czyli jak przetrwać biznesowy sztorm - wskazówki, przykłady, inspiracje

Załóżmy, że jako kapitan statku (CEO) niespodziewanie napotykasz gwałtowny sztorm (sytuację kryzysową lub problemową). Bez odpowiednich narzędzi nawigacyjnych, takich jak mapa, kompas czy plan awaryjny, Twoje szanse na bezpieczne dotarcie do portu znacząco maleją. Ryzykujesz nawet sam fakt przetrwania. W świecie biznesu takim zestawem narzędzi jest Księga Komunikacji Kryzysowej – kluczowy element, który każda firma, niezależnie od jej wielkości czy branży, powinna mieć zawsze pod ręką.

REKLAMA

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Ile jednoosobowych firm zamknięto w 2024 r.? A ile zawieszono? [Dane z CEIDG]

W 2024 r. o 4,8 proc. spadła liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy to oznacza lepsze warunki do prowadzenia biznesu? Niekoniecznie. Jak widzą to eksperci?

REKLAMA