| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Samochód jako środek trwały w działalności gospodarczej

Samochód jako środek trwały w działalności gospodarczej

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na to czy jest to osoba fizyczna, osoba prawna czy też jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może – w zależności od podejmowanych decyzji biznesowych – albo zoptymalizować swoje rozliczenia podatkowe, albo wprost przeciwnie. Na tym właśnie gruncie niezwykle aktualnym, w każdym czasie, tematem jest kwestia związana z użytkowaniem samochodu w prowadzonej działalności.

Aby była możliwość takiego zaliczenia, to wartość początkowa tego samochodu (jako środka trwałego) albo nie może przekraczać 3.500,00 PLN w dniu przyjęcia auta do używania i wtedy mamy możliwość zaliczenia całej kwoty nabycia tego auta do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli jednak samochód „kosztował” więcej niż powyższa kwota, to aby taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów należy ująć go w ewidencji środków trwałych prowadzonej w danej firmie i – stosując odpowiednią metodę – obliczyć tzw. odpis amortyzacyjny.

Dopiero bowiem taki odpis stanowi koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez nas działalności. Jeśli jednak samochód będzie używany w firmie krócej niż rok, to pomimo, iż jego wartość początkowa przewyższa 3.500,00 PLN - można cały wydatek na jego zakup zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: Jak zarejestrować pojazd drogą elektroniczną?

Warto tylko zastanowić się czy będzie nam się to opłacało. Zwracam uwagę na treść art. 22e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub na art. 16e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przy droższych autach osobowych warto pamiętać, że kosztem uzyskania przychodów nie są odpisy amortyzacyjne w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000,00 EUR (przeliczamy tę wartość na PLN według kursu sprzedaży NBP z dnia przekazania auta do używania). Należy tu także pamiętać o tym, że kosztem podatkowym nie będą składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000,00 EUR przeliczona na PLN według kursu sprzedaży NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia tego auta.

Godna uwagi jest także regulacja ustaw o podatkach dochodowych, zgodnie z którą podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności oraz mali podatnicy (wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła u nich - w poprzednim roku podatkowym – równowartości kwoty 1.200.000,00 EUR), mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków - do wysokości nieprzekraczającej w danym roku 50.000,00 EUR łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Zasada ta nie ma jednak niestety zastosowania do samochodów osobowych.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »