REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego samochód wpada w poślizg?

Mirek Gumula
Szkoła Jazdy Subaru
Szkoła Jazdy Subaru
Kursy z doskonalenia techniki jazdy
Jeśli pojawi się poślizg to … wyobraźmy sobie, że chodzimy po linie.
Jeśli pojawi się poślizg to … wyobraźmy sobie, że chodzimy po linie.

REKLAMA

REKLAMA

Przyczyną znacznej większości wypadków jest utrata kontroli nad pojazdem. To głównie z tego powodu producenci samochodów stosują różnego rodzaju rozwiązania minimalizujące zjawisko powstawania poślizgu. Nie ma się czemu dziwić. Jest on w czasie jazdy zjawiskiem zdecydowanie niebezpiecznym.

Wróćmy jednak do postawionego w tytule pytania: dlaczego samochód wpada w poślizg? I już w naszych głowach pojawiają się znane wszystkim hasła związane z naszą polską infrastrukturą drogową, a więc koleiny, dziury, mokry czy też zanieczyszczony pozostałościami po zimie asfalt, inni kierowcy, zwierzęta… I trudno się z tym nie zgodzić. Przyczyna jednak jest zupełnie inna.

REKLAMA

Otóż na wstępie trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć: Samochód nie wpada w poślizg! Poślizg zawsze inicjuje kierowca!

A zatem tytuł tego artykułu powinien brzmieć: Jak unikać poślizgu. Aby wiedzieć jak go uniknąć należy zrozumieć jakie nasze reakcje powodują wprowadzenie samochodu w poślizg.

REKLAMA

Jest to dość kontrowersyjne zagadnienie, jednak spośród sześciu podstawowych technik inicjowania poślizgu 90% doświadczonych kierowców nie ma pojęcia, że w codziennej jeździe wykorzystuje aż pięć z nich – niestety stosowane są one zupełnie nieświadomie. I to jest główna przyczyna poślizgu a w konsekwencji utraty kontroli nad samochodem.

Pojawienie się więc poślizgu jest tylko kwestią czasu. I rzeczywiście doświadczeni kierowcy dzięki swej defensywnej jeździe oraz doskonałej obserwacji drogi znacznie rzadziej stają twarzą twarz z poślizgiem samochodu ale mimo wszystko stają!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A w takim przypadku ani ilość przejechanych kilometrów, ani długość posiadania prawa jazdy, ani nawet ilość systemów jakie mamy zamontowane w naszych nowoczesnych samochodach absolutnie nie mają większego znaczenia.

Znaczenie ma jedynie doświadczenie jakie zdobywamy podczas regularnych i powtarzalnych ćwiczeń unikania i opanowywania poślizgu. Takiego doświadczenia z pewnością nie zdobędziemy ćwicząc na drodze publicznej choćby dlatego, że w zasadzie każdy błąd wiąże się najczęściej z opuszczeniem drogi.

Polecamy: ESP w aucie firmowy - czy wiemy jak działa?

REKLAMA

Wypada więc w tym miejscu zapytać: kiedy ostatni raz poświęciłem godzinę, trzy, pięć na praktyczne szkolenie? Zadając to pytanie na szkoleniach przyzwyczaiłem się do panującej wówczas ciszy. Myślę sobie jednak, że to dobrze, bo nie ma nic gorszego niż bezmyślne męczenie się z samochodem i samym sobą podczas, gdy już teraz w Polsce jest kilka szkół doskonalenia techniki jazdy oferujących jakościowo bardzo dobry program i obiekt szkoleniowy, a przede wszystkim dysponujących doskonale wykształconą i doświadczoną kadrą instruktorów – ludzi specjalizujących się od lat w zakresie doskonalenia techniki jazdy.

Ale wróćmy do naszego przewodniego tematu, choć dygresji nigdy dość. Jeśli już się pojawi poślizg – co zrobić, aby go poskromić i bezpiecznie najczęściej z trzęsącymi rękami zatrzymać samochód?

Wierzchołkiem góry lodowej niezależnie od tego jaki jest to poślizg będzie zawsze:

  • prawidłowa pozycja za kierownicą – podczas poślizgu działa na nasze ciało siła bezwładności, a zatem jeśli chcemy również podczas poślizgu pozostać na naszym fotelu kierowcy bez konieczności podpierania się np. o kierownicę to prawidłowa pozycja jest podstawą.
  • prawidłowa praca rąk na kierownicy – jeśli pojawi się poślizg to … wyobraźmy sobie, że chodzimy po linie – wystarczy jeden minimalnie nieprecyzyjny ruch i… Dokładnie tak samo jest z poślizgiem. Jeśli więc nie potrafimy perfekcyjnie kręcić kierownicą na postoju wówczas opanowanie poślizgu może być jedynie kwestią przypadku.

A co dalej? A dalej pozostają nam wyuczone i precyzyjne odruchy, które możemy wyrobić sobie jedynie podczas ćwiczeń na specjalnie przygotowanych modułach szkoleniowych. Takie ćwiczenia powinny być poprzedzone dokładną analizą konkretnej sytuacji drogowej, a następnie wielokrotnie powtarzane pod okiem instruktora, aby finalnie tak samo jak na drodze, gdy nie ma czasu na myślenie precyzyjnie wykonując sekwencję czynności rękami i nogami opanować poślizg.

Obsługując flotę samochodową nie liczny na dzieło przypadku, gdyż wówczas dziełem przypadku będzie wypadek. Jedynie stanowcza polityka flotowa połączona z regularnymi i solidnymi szkoleniami kierowców przyniesie nie tylko podniesienie ich umiejętności ale również – a może nawet przede wszystkim weryfikację zdecydowanie zbyt wysokiej samooceny kierowców i tym samym bezpieczniejsze (czytaj. tańsze) użytkowanie samochodów służbowych.

Polecamy: Jak wybrać szkołę doskonalenia techniki jazdy?

Samochód nie wpada w poślizg. Zawsze inicjuje go kierowca!
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA