REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega ecodriving w trasie

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Na czym polega ecodriving w trasie
Na czym polega ecodriving w trasie

REKLAMA

REKLAMA

Ekodriving to bardzo ceniona umiejętność w dzisiejszych czasach. Nie dość, że pozwala oszczędzać paliwo, to zmniejsza również niekorzystny wpływ silników spalinowych na środowisko. Odpowiadamy więc, jak jeździć oszczędnie i ekologicznie.

Płynność

REKLAMA

Jeśli chcemy podróżować oszczędnie i ekologicznie, musimy zachować płynność jazdy. Najlepiej jest założyć pewną prędkość, z którą chcemy podróżować. Dla większości samochodów wynosi ona około 90-115 km/h. Możemy przestudiować instrukcję obsługi pojazdu i dowiedzieć się dokładnie przy jakich prędkościach nasze auto zużywa najmniej paliwa. Wtedy będziemy pewni, że jedziemy z najbardziej odpowiednią dla ekonomicznej jazdy szybkością. Pamiętajmy też, że postoje wbrew pozorom mogą negatywnie wpłynąć na spalanie. Jeśli jedziemy płynnie, to z pewnością wyprzedzamy inne pojazdy, które jadą wolniej.

REKLAMA

Przyspieszając zużywamy więcej paliwa, a gdy się zatrzymamy choćby na 15 minut, wszystkie wolniejsze auta znowu będą przed nami i będziemy musieli je ponownie wyprzedzić, zużywając więcej paliwa. Nie warto też nadużywać pedału gazu, aby potem hamować przed wolniejszym kierowcą. Jeśli już decydujemy się na szybką jazdę, zachowajmy płynność.

Polecamy: Jakie pułapki podatkowe przy sprzedaży firmowego auta?

Styl jazdy

Styl jazdy również jest ważny i pomimo tego, że na trasie najpewniej nie spotkają nas korki i sygnalizacja świetlna, również warto stosować niektóre zasady. Jeśli chcemy jechać oszczędnie, nie powinniśmy rozpędzać naszego auta powoli, lecz na pewno zdecydowanie.

Warto używać pedału gazu tak, aby obroty silnika nie przekraczały 2500 na minutę, ale zachować pełną dynamikę przyspieszania w zakresie, w jakim silnik pracuje wydajnie. W ten sposób na pewno jego zapotrzebowanie na paliwo znacznie się zmniejszy. Powinniśmy jednak dążyć do osiągnięcia prędkości sprzyjającej ekonomice naszego pojazdu, ustalonej przez producenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Opór

Pamiętajmy, że im większy opór stawia nasze auto, tym więcej paliwa potrzebuje silnik, aby je rozpędzić i utrzymać pożądaną prędkość. Ma on ogromne znaczenie podczas długich podróży. Dodatkowy bagaż na dachu, szeroko otwarte szyby czy szyberdach to niestety przyczyna zauważalnego zwiększenia zużycia paliwa. Paradoksalnie, nawet bardziej opłaca się uruchomić klimatyzację samochodową, niż tworzyć w samochodzie przewiew, który zwiększy opór. Przyjmuje się, że otworzenie szyby w samochodzie podczas jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet o jeden litr na sto kilometrów!

Obciążenie

Daleka podróż to zazwyczaj wyjazd na wakacje bądź w delegacje. Jeśli udajemy się gdzieś na dłużej, to oczywiście zabieramy ze sobą bagaż. W trasie obciążenie nie ma aż tak dużego znaczenia na spalanie jak w mieście, jednak warto pomyśleć i o tym. Nie oznacza to ograniczania się do niezbędnego minimum, ale nie warto zabierać rzeczy, które mogą się nie przydać. Przemyślane pakowanie również może pomóc zmniejszyć zużycie paliwa.

Sztuczka z „TIR’em”

REKLAMA

Wielu kierowców sądzi, że jazda za ciężarówką pomoże znacznie zmniejszyć zużycie paliwa. To twierdzenie opiera się na prostym zjawisku tunelu powietrznego, który tworzy się za naczepą ciężarówki. Powietrze jest rzadsze, przez co auto jadące za TIR’em stawia mniejszy opór. Tak rzeczywiście jest, ale żeby korzystać z tego zjawiska, musielibyśmy znaleźć się niebezpiecznie blisko poprzedzającego nas, dużego pojazdu. Jest to odległość od 1 do 4 metrów, w zależności od prędkości poruszania się.

Jeśli zaś znajdziemy się zbyt daleko, to będziemy trafiać wprost w wir powietrza za tunelem, gdzie jego cząsteczki będą stawiać większy niż zwykle opór i będziemy narażeni na zwiększenie zużycia paliwa. Nie polecamy więc takiej jazdy ze względu na bezpieczeństwo, zwłaszcza, że koła ciężarówki mogą co pewien czas wyrzucać np. kamienie, które mogą uszkodzić nasze auto.

Polecamy: Samochód służbowy w oczach pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

REKLAMA