REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega ecodriving w trasie

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Na czym polega ecodriving w trasie
Na czym polega ecodriving w trasie

REKLAMA

REKLAMA

Ekodriving to bardzo ceniona umiejętność w dzisiejszych czasach. Nie dość, że pozwala oszczędzać paliwo, to zmniejsza również niekorzystny wpływ silników spalinowych na środowisko. Odpowiadamy więc, jak jeździć oszczędnie i ekologicznie.

Płynność

REKLAMA

Jeśli chcemy podróżować oszczędnie i ekologicznie, musimy zachować płynność jazdy. Najlepiej jest założyć pewną prędkość, z którą chcemy podróżować. Dla większości samochodów wynosi ona około 90-115 km/h. Możemy przestudiować instrukcję obsługi pojazdu i dowiedzieć się dokładnie przy jakich prędkościach nasze auto zużywa najmniej paliwa. Wtedy będziemy pewni, że jedziemy z najbardziej odpowiednią dla ekonomicznej jazdy szybkością. Pamiętajmy też, że postoje wbrew pozorom mogą negatywnie wpłynąć na spalanie. Jeśli jedziemy płynnie, to z pewnością wyprzedzamy inne pojazdy, które jadą wolniej.

REKLAMA

Przyspieszając zużywamy więcej paliwa, a gdy się zatrzymamy choćby na 15 minut, wszystkie wolniejsze auta znowu będą przed nami i będziemy musieli je ponownie wyprzedzić, zużywając więcej paliwa. Nie warto też nadużywać pedału gazu, aby potem hamować przed wolniejszym kierowcą. Jeśli już decydujemy się na szybką jazdę, zachowajmy płynność.

Polecamy: Jakie pułapki podatkowe przy sprzedaży firmowego auta?

Styl jazdy

Styl jazdy również jest ważny i pomimo tego, że na trasie najpewniej nie spotkają nas korki i sygnalizacja świetlna, również warto stosować niektóre zasady. Jeśli chcemy jechać oszczędnie, nie powinniśmy rozpędzać naszego auta powoli, lecz na pewno zdecydowanie.

Warto używać pedału gazu tak, aby obroty silnika nie przekraczały 2500 na minutę, ale zachować pełną dynamikę przyspieszania w zakresie, w jakim silnik pracuje wydajnie. W ten sposób na pewno jego zapotrzebowanie na paliwo znacznie się zmniejszy. Powinniśmy jednak dążyć do osiągnięcia prędkości sprzyjającej ekonomice naszego pojazdu, ustalonej przez producenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Opór

Pamiętajmy, że im większy opór stawia nasze auto, tym więcej paliwa potrzebuje silnik, aby je rozpędzić i utrzymać pożądaną prędkość. Ma on ogromne znaczenie podczas długich podróży. Dodatkowy bagaż na dachu, szeroko otwarte szyby czy szyberdach to niestety przyczyna zauważalnego zwiększenia zużycia paliwa. Paradoksalnie, nawet bardziej opłaca się uruchomić klimatyzację samochodową, niż tworzyć w samochodzie przewiew, który zwiększy opór. Przyjmuje się, że otworzenie szyby w samochodzie podczas jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet o jeden litr na sto kilometrów!

Obciążenie

Daleka podróż to zazwyczaj wyjazd na wakacje bądź w delegacje. Jeśli udajemy się gdzieś na dłużej, to oczywiście zabieramy ze sobą bagaż. W trasie obciążenie nie ma aż tak dużego znaczenia na spalanie jak w mieście, jednak warto pomyśleć i o tym. Nie oznacza to ograniczania się do niezbędnego minimum, ale nie warto zabierać rzeczy, które mogą się nie przydać. Przemyślane pakowanie również może pomóc zmniejszyć zużycie paliwa.

Sztuczka z „TIR’em”

REKLAMA

Wielu kierowców sądzi, że jazda za ciężarówką pomoże znacznie zmniejszyć zużycie paliwa. To twierdzenie opiera się na prostym zjawisku tunelu powietrznego, który tworzy się za naczepą ciężarówki. Powietrze jest rzadsze, przez co auto jadące za TIR’em stawia mniejszy opór. Tak rzeczywiście jest, ale żeby korzystać z tego zjawiska, musielibyśmy znaleźć się niebezpiecznie blisko poprzedzającego nas, dużego pojazdu. Jest to odległość od 1 do 4 metrów, w zależności od prędkości poruszania się.

Jeśli zaś znajdziemy się zbyt daleko, to będziemy trafiać wprost w wir powietrza za tunelem, gdzie jego cząsteczki będą stawiać większy niż zwykle opór i będziemy narażeni na zwiększenie zużycia paliwa. Nie polecamy więc takiej jazdy ze względu na bezpieczeństwo, zwłaszcza, że koła ciężarówki mogą co pewien czas wyrzucać np. kamienie, które mogą uszkodzić nasze auto.

Polecamy: Samochód służbowy w oczach pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA