| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?

Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?

W sporach gospodarczych bardzo istotną kwestię stanowi prekuluzja dowodowa, obowiązek polubowego rozwiązania sporu czy kwestie związane z brakami formalnymi oraz ograniczona możliwość zmian przedmiotowych. W postępowaniu w sprawach gospodarczych brak jest również możliwości tzw. podmiotowego przekształcenia powództwa. Należy jednocześnie pamiętać że wniesienie pozwu łączy się z kosztami, a orzeczenie sądu pierwszej instancji jest tytułem zabezpieczającym.

Sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym zawierają braki i są wniesione przez przedsiębiorcę podlegają uzupełnieniu na ogólnych zasadach, natomiast wniesione przez kwalifikowanego pełnomocnika podlegają odrzuceniu. 

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Zakaz zmian podmiotowych oraz powództwa wzajemnego

W postępowaniu w sprawach gospodarczych brak jest możliwości tzw. podmiotowego przekształcenia powództwa. Nie jest możliwe przypozwanie podmiotu, który powinien być w sprawie stroną pozwaną. Dlatego przed wniesieniem pozwu należy upewnić się, że pozwanym jest właściwa osoba. W przypadku błędu w tym zakresie dochodzi do oddalenia żądania pozwu, powód ponosi koszty procesu, a ponadto często następuje przedawnienie roszczeń wobec osoby, która powinna być pozwana. Niedopuszczalne jest również złożenie powództwa wzajemnego.

Ograniczona możliwość zmian przedmiotowych

W toku postępowania nie można występować z nowymi roszczeniami zamiast lub obok dotychczasowych. Jednakże w razie zmiany okoliczności powód może żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu, jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się może nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy.

Orzeczenie sądu pierwszej instancji jest tytułem zabezpieczającym

W sprawach o roszczenia pieniężne albo świadczenia innych rzeczy zamiennych wyrok sądu pierwszej instancji z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Kwota zasądzona wyrokiem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia. Jeżeli wyrok zobowiązuje do wydania rzeczy zamiennych, do zabezpieczenia wystarczy złożenie sumy równej wartości przedmiotu sporu.

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

Koszty wniesienia pozwu

Aby sąd zajął się wniesionym pozwem, należy go najpierw opłacić. Wysokość takiej opłaty w postępowaniu zwykłym zależy od wartości przedmiotu sporu. Wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 tys. zł.

W sprawie toczącej się w postępowaniu uproszczonym pobiera się od pozwu opłatę stałą, przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy:

  • do 2000 zł – 30 zł,
  • ponad 2000 zł do 5000 zł – 100 zł,
  • ponad 5000 zł do 7500 zł – 250 zł,
  • ponad 7500 zł – 300 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »