Nowe zasady pobierania opłat za odtwarzanie muzyki w lokalach
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa odprowadzania opłat za wykorzystywanie fonogramów i wideogramów
Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „PrAut”) podmioty gospodarcze, które w swojej działalności wykorzystują fonogramy i wideogramy są zobowiązane do odprowadzania opłat z tytułu ich eksploatacji na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania (dalej: „OZZ”) reprezentujących twórców, wykonawców, producentów. Do tej pory do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą typu sklep, salon fryzjerski czy restaurację chcących uprzyjemnić klientom/gościom czas u nich spędzony np. odtwarzaniem muzyki, mogło się zgłosić nawet 7 organizacji. Konieczność uiszczania opłat na rzecz kilku organizacji budziła sprzeciw przedsiębiorców zarówno ze względów ekonomicznych jak i praktycznych, bowiem każda organizacja różni się między sobą zakresem osób i podmiotów, które reprezentują. Problem sprawiało też ustalenie, której organizacji i ile płacić, a także konieczność podpisywania odrębnej umowy z każdą z tych organizacji.
REKLAMA
Polecamy produkt: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
Wymóg zmiany dotychczasowych zasad
Konieczność wyznaczenia jednej organizacji zbiorowego zarządzania, która będzie odpowiedzialna za inkasa wynagrodzeń za korzystanie z przedmiotów praw pokrewnych wynika z nowelizacji ustawy PrAut z 8 lipca 2010 r. Przepisami noweli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego został zobligowany do wyznaczenia jednej – wspólnej organizacji kiedy OZZ. Ważną informacją jest również to, że ujednolicone zostały stawki za publiczne odtwarzanie muzyki. Dzięki uwzględnieniu czynnika ekonomicznego regionów przedsiębiorcy z Warszawy i dużych miast zapłacą więcej w stosunku do przedsiębiorców z mniejszych regionów.
Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2 czerwca 2016 r.
REKLAMA
Po uprawomocnieniu się decyzji Ministra z 2 czerwca 2016 r. do wspólnego poboru wynagrodzeń za korzystanie z przedmiotów praw pokrewnych na polu eksploatacji odtwarzanie odpowiedzialny będzie STOART, natomiast z przedmiotów praw autorskich, bez zmian - odpowiedzialnym pozostanie ZAiKS. W praktyce będzie to wyglądało tak, że użytkownik będzie płacił wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw pokrewnych tylko jednemu inkasentowi, natomiast ich podziałem i wypłatą na rzecz uprawnionych każda organizacja zajmie się już samodzielnie, według swoich własnych, wewnętrznych zasad. To duże ułatwienie z punktu widzenia użytkowników.
Zanim jednak do tego dojdzie może upłynąć jeszcze trochę czasu, gdyż ze STOART-em rywalizowały jeszcze pozostałe organizacje, które teraz zapewne zechcą wykorzystać przysługującą im drogę odwoławczą, aż do ostatecznej instancji, a mianowicie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zobacz serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.