REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osobiste i majątkowe prawa autorskie

Dominika Sułecka
Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo autorskie oparte jest na modelu francuskim i zakłada dualistyczny podział praw autorskich na osobiste i majątkowe. Często pojęcia te są mylone lub źle interpretowane. Na czym tak naprawdę polega i czego dotyczy ten podział?

Osobiste prawa autorskie

Jeżeli chodzi o osobiste prawa autorskie, to uprawnienia te chronią więź twórcy z utworem i powstają z chwilą ustalenia utworu. Są nieprzenoszalne, nie podlegają zrzeczeniu oraz nie są ograniczone w czasie. Ustawowy katalog praw osobistych zawarty jest w art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: PrAut), należą do niego m. in.: (i) prawo do autorstwa utworu - twórca nie może być pozbawiony autorstwa swojego utworu w żaden sposób, (ii) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo udostępnienia go anonimowo - nie można zabronić twórcy publikowania i rozpowszechniania utworu pod jego nazwiskiem, pseudonimem lub anonimowo, jeżeli takie jest jego życzenie, (iii) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania - nikt nie jest uprawniony do wprowadzania zmian do utworu bez zgody jego autora, (iv) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności - twórca decyduje, kiedy utwór ujrzy światło dzienne, (v) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu - twórca ma prawo kontrolować sposób, w jaki jest wykorzystywany jego utwór. Mimo niezbywalności i niezrzekalności osobistych praw autorskich twórca może zobowiązać się do niewykonywania ich wobec określonych osób lub wydać zgodę na wykonywanie praw osobistych w jego imieniu. Zgodę tą twórca może jednak w każdej chwili odwołać.

REKLAMA

Majątkowe prawa autorskie

Ten rodzaj praw kształtowany na wzór prawa własności, chroni ekonomiczne interesy twórcy i jest przedmiotem obrotu. Składa się na nie wyłączne prawo korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz pobierania z tego tytułu wynagrodzenia. W odróżnieniu od praw osobistych, prawa majątkowe są zbywalne i podlegają zrzeczeniu. Prawa te są ograniczone w czasie i wygasają 70 lat od śmierci twórcy lub innych zdarzeń określonych w ustawie. Mogą także zostać zbyte w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy o przeniesienie praw autorskich lub licencyjnej. W przypadku tej pierwszej twórca pozbywa się przysługujących mu praw majątkowych na wymienionych w umowie polach eksploatacji. Natomiast w przypadku umowy licencyjnej licencjobiorca otrzymuje jedynie  prawo do korzystania z utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji przez określony czas i na określonym terytorium. Umowa licencyjna może przybrać formę licencji wyłącznej, która przyznaje licencjobiorcy wyłączne prawo korzystania z utworu z wyłączeniem osób trzecich. Twórca może również udzielić licencji niewyłącznej, która nie wyklucza udzielenia licencji innym osobom oraz korzystania z utworu przez licencjodawcę.

Ochrona praw autora

W razie naruszenia praw osobistych lub majątkowych do swojego utworu twórca ma prawo wystąpić do naruszyciela z roszczeniami i żądać m.in. zaniechania dalszego naruszania, usunięcia skutków naruszenia, naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych albo poprzez zapłatę sumy pieniężnej. Z tego też względu autor powinien szczegółowo znać katalog przysługujących mu praw.

Polecamy serwis: Prawa autorskie

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA