REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dozwolony użytek - na czym polega?

Dominika Sułecka
Dozwolony użytek/ fot. Fotolia
Dozwolony użytek/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest i na czym polega dozwolony użytek? Czy ma jakieś ograniczenia?

Dzięki istnieniu w prawie autorskim instytucji dozwolonego użytku mamy możliwość korzystania z wcześniej rozpowszechnionego utworu bez zgody jego autora/twórcy. Korzystanie to podlega jednak pewnym ograniczeniom zawartym w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „ PrAut”).

REKLAMA

Dozwolony użytek osobisty

Istotą tej kategorii dozwolonego użytku jest możliwość korzystania z utworu dla potrzeb własnych. Dzięki wprowadzeniu przez polskiego ustawodawcę tej zasady każdy z nas może korzystać z twórczości innych osób bez konieczności uzyskiwania od nich zgody. W celu dokładnego zbadania celu i zakresu tego uprawnienia należy sięgnąć do art. 23 PrAut.  Zgodnie z jego treścią: „Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego[…]”. Eksploatacja dzieła nie może mieć też celu komercyjnego. „Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego”. Zatem z dzieła oprócz samego użytkownika mogą korzystać również osoby pozostające z nim w związku osobistym tj. z nim spokrewnione, spowinowacone itp.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Dozwolony użytek publiczny

REKLAMA

Dozwolony użytek może mieć również charakter publiczny. Ta kategoria wymaga już nieco szerszego omówienia, gdyż jest bardziej skomplikowana. Dozwolony użytek publiczny umożliwia korzystanie z dzieła bez zgody jego autora pod warunkiem, że jest to związane z celem edukacyjnym, kulturalnym lub naukowym. Jednym z jego przykładów jest prawo cytatu, czyli możliwość  przytaczania fragmentów, a nawet całości  cudzego utworu w swoim dziele (tworzącym odrębną całość). W korzystaniu z tego prawa ważne jest to aby osoba trzecia była w stanie zorientować się, że autor czerpie z innego utworu, zatem cytat musi być odpowiednio oznaczony. Kolejnym przykładem dozwolonego użytku publicznego jest możliwość nieodpłatnego udostępniania rozpowszechnionych utworów przez biblioteki, archiwa i szkoły. Ponadto, jeżeli  zachodzi konieczność ochrony zbiorów lub ich uzupełnienia instytucje te  mogą wykonywać kopie egzemplarzy. Dzięki dozwolonemu użytkowi publicznemu możemy korzystać również z prawa do przedruku, które pozwala na wykorzystywanie wcześniej rozpowszechnionych sprawozdań o aktualnych wydarzeniach, krótkich streszczeń utworów czy fotografii reporterskich. Dokładne warunki korzystania z tego prawa określa ustawa PrAut.

Zagadnienie dozwolonego użytku jest jednym z ciekawszych jeżeli chodzi o prawo autorskie. Niestety jest też bardzo szerokie i złożone, dlatego w artykule ograniczyliśmy się jedynie do przedstawienia najważniejszych kwestii z nim związanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: ABC Praw autorskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

    Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

    Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

    Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

    REKLAMA

    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    REKLAMA