REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dozwolony użytek - na czym polega?

Dominika Sułecka
Dozwolony użytek/ fot. Fotolia
Dozwolony użytek/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest i na czym polega dozwolony użytek? Czy ma jakieś ograniczenia?

Dzięki istnieniu w prawie autorskim instytucji dozwolonego użytku mamy możliwość korzystania z wcześniej rozpowszechnionego utworu bez zgody jego autora/twórcy. Korzystanie to podlega jednak pewnym ograniczeniom zawartym w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „ PrAut”).

REKLAMA

Dozwolony użytek osobisty

Istotą tej kategorii dozwolonego użytku jest możliwość korzystania z utworu dla potrzeb własnych. Dzięki wprowadzeniu przez polskiego ustawodawcę tej zasady każdy z nas może korzystać z twórczości innych osób bez konieczności uzyskiwania od nich zgody. W celu dokładnego zbadania celu i zakresu tego uprawnienia należy sięgnąć do art. 23 PrAut.  Zgodnie z jego treścią: „Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego[…]”. Eksploatacja dzieła nie może mieć też celu komercyjnego. „Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego”. Zatem z dzieła oprócz samego użytkownika mogą korzystać również osoby pozostające z nim w związku osobistym tj. z nim spokrewnione, spowinowacone itp.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Dozwolony użytek publiczny

REKLAMA

Dozwolony użytek może mieć również charakter publiczny. Ta kategoria wymaga już nieco szerszego omówienia, gdyż jest bardziej skomplikowana. Dozwolony użytek publiczny umożliwia korzystanie z dzieła bez zgody jego autora pod warunkiem, że jest to związane z celem edukacyjnym, kulturalnym lub naukowym. Jednym z jego przykładów jest prawo cytatu, czyli możliwość  przytaczania fragmentów, a nawet całości  cudzego utworu w swoim dziele (tworzącym odrębną całość). W korzystaniu z tego prawa ważne jest to aby osoba trzecia była w stanie zorientować się, że autor czerpie z innego utworu, zatem cytat musi być odpowiednio oznaczony. Kolejnym przykładem dozwolonego użytku publicznego jest możliwość nieodpłatnego udostępniania rozpowszechnionych utworów przez biblioteki, archiwa i szkoły. Ponadto, jeżeli  zachodzi konieczność ochrony zbiorów lub ich uzupełnienia instytucje te  mogą wykonywać kopie egzemplarzy. Dzięki dozwolonemu użytkowi publicznemu możemy korzystać również z prawa do przedruku, które pozwala na wykorzystywanie wcześniej rozpowszechnionych sprawozdań o aktualnych wydarzeniach, krótkich streszczeń utworów czy fotografii reporterskich. Dokładne warunki korzystania z tego prawa określa ustawa PrAut.

Zagadnienie dozwolonego użytku jest jednym z ciekawszych jeżeli chodzi o prawo autorskie. Niestety jest też bardzo szerokie i złożone, dlatego w artykule ograniczyliśmy się jedynie do przedstawienia najważniejszych kwestii z nim związanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: ABC Praw autorskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA