REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest dozwolony użytek osobisty?

Małgorzata Kryda
dozwolony użytek osobisty, prawa autorskie
dozwolony użytek osobisty, prawa autorskie

REKLAMA

REKLAMA

Dozwolony użytek osobisty pozwala wykorzystywać cudzy utwór bez zezwolenia twórcy i bez wypłacania mu za to wynagrodzenia. Jak nie przekroczyć tego uprawnienia?

Co do zasady twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia za wykorzystywanie jego utworu. Prawo autorskie przewiduje jednak w tej kwestii pewne wyjątki. Zgodnie z artykułem 23 ustawy prawo autorskie, możemy bez zezwolenia twórcy nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Uprawnienie to dotyczy korzystania z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg bliskich sobie ludzi, w szczególności krewnych, powinowatych, czy osób, które łączy stosunek towarzyski.

REKLAMA

Pożyczenie płyty kuzynce. Kuzynka jest naszą krewną, nie łamiemy więc prawa autorskiego. Inaczej byłoby na przykład w przypadku celowego pozostawienia płyty na przystanku autobusowym, gdzie mieliby do niej dostęp nieznajomi.

Łamanie praw autorskich w internecie – kogo można karać?

Na podstawie tego przepisu, możemy korzystać z cudzego utworu w każdej formie, poza budowaniem według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym. Wyłączenie utworów architektonicznych z możliwości korzystania z nich w ramach dozwolonego użytku, spowodowane jest jego znacznym kosztem. Nie ma natomiast znaczenia, czy wykorzystujemy utwór w celu rozrywkowym, kolekcjonerskim, edukacyjnym, czy jeszcze innym[1].

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dozwolony użytek w sieci

Warto zwrócić uwagę, że dozwolone jest korzystanie jedynie z pojedynczych egzemplarzy utworu. Powielanie dzieła w większej, masowej ilości będzie więc stanowić naruszenie prawa autorskiego[2].

Stosunek osobisty łączący krąg osób korzystających z cudzego dzieła, jest rozumiany dość szeroko. Uważa się, że kryterium rozstrzygającym, czy dane osoby łączy stosunek osobisty, jest podtrzymywanie przez nie między sobą więzi[3].

Utwory udostępniane w Internecie

Z dozwolonego użytku osobistego będziemy korzystać także wtedy, gdy przesyłamy znajomym lub rodzinie za pośrednictwem Internetu pliki muzyczne bądź filmowe.

Wysłanie piosenki przyjacielowi mailem.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy udostępnimy cudze dzieła w Internecie osobom, którym nie znamy, czyli anonimowym internautom, łamiemy prawa autorskie, ponieważ nie zostanie spełniony warunek stosunku osobistego z  art. 23 ustawy prawo autorskie.

Prawa autorskie na portalach społecznościowych

Zamieszczenie pliku muzycznego na naszej stronie internetowej. W ten sposób udostępniamy cudzy utwór osobom, których nie znamy i z którymi nic nas nie łączy.

Co jeśli w sieci umieszczono utwór zdobyty nielegalnie? Wydaje się, że nie można w takim przypadku mówić o dozwolonym użytku osobistym, ponieważ wyraźnym ustawowym wymogiem jest udostępnienie utworu już rozpowszechnionego[4].[1] Janusz Barta (red.), Ryszard Markiewicz (red.), Monika Czajkowska-Dąbrowska, Zbigniew Ćwiąkalski, Krzysztof Felchner, Elżbieta Traple, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, wyd. V, LEX/el., 2011, 8557.

[2] Ibidem

[3] Ibidem

[4] Ibidem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA