Czym są zastrzeżenia patentowe?
REKLAMA
REKLAMA
Zastrzeżenia patentowe powinny jednoznacznie określać przedmiot żądanej ochrony przez podanie jego cech technicznych w formie jasnej i zwięzłej. Nie mogą to być jedynie założenia techniczne (wytyczne), stanowiące przesłanki dla rozwiązania postawionego problemu technicznego – tzn. nie może to być jedynie idea bez podania konkretnych środków technicznych dla realizacji takiej idei.
REKLAMA
Zastrzeżenia patentowe powinny być w całości poparte opisem wynalazku, przy czym należy w nich podawać tylko takie cechy techniczne wynalazku, które zostały przedstawione w opisie wynalazku. Zastrzeżenia patentowe nie powinny być sformułowane w formie a contrario, tzn. nie powinny podawać, jakich cech wynalazek nie posiada, lecz tylko te cechy, które ewidentnie posiada.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter!
Sformułowania redakcyjne
REKLAMA
Wszystkie zastrzeżenia patentowe powinny być kolejno ponumerowane cyframi arabskimi, przy czym liczba i układ zastrzeżeń powinna być uzasadniona istotą wynalazku, dla którego żądana jest ochrona. Każde zastrzeżenie patentowe powinno być ujęte w jednym zdaniu sformułowanym jasno i zwięźle. Możliwa jest też redakcja zastrzeżenia patentowego przy użyciu równoważnika zdania, tzn. zestawienia wyrazowego niezawierającego formalnie orzeczenia, lecz pełniącego taką samą funkcję jak zdanie, tzn. orzekającego o czymś. Należy mieć na uwadze również, że cechy techniczne wynalazku niepodane w zastrzeżeniach patentowych, mimo że ujawnione w opisie wynalazku i na rysunku, nie są objęte ochroną patentową.
Stosowana terminologia nie powinna pozostawiać żadnych wątpliwości, zarówno co do znaczenia stosowanych sformułowań, jak i co do zakresu zastrzeżenia patentowego jako całości. Z tego względu niewłaściwe są zastrzeżenia patentowe zawierające określenia niejednoznaczne, takie jak np.: około, w przybliżeniu, duży, mały, szeroki, silny, może być, itp. lub sformułowania określające wynalazek poprzez rezultat, jaki ma być osiągnięty w wyniku stosowanych środków technicznych. Zastrzeżenie patentowe nie powinno zawierać odesłania do opisu lub rysunku, przez użycie wyrażeń takich jak, np.: „jak opisano w części (...) opisu”, „jak przedstawiono na figurze (...) rysunku”, chyba że jest to absolutnie niezbędne dla jednoznacznego określenia wynalazku oraz zakresu żądanej ochrony patentowej. Jeżeli zgłoszenie patentowe zawiera rysunek, to zastrzeżenia po podaniu poszczególnych cech znamiennych powinny zawierać oznaczenia odsyłające do poszczególnych fragmentów rysunku odpowiadających tym cechom. Oznaczenia te powinny być umieszczone w nawiasach. Jeżeli umieszczenie w zastrzeżeniu oznaczeń odsyłających nie przyczynia się wyraźnie do lepszego zrozumienia treści zastrzeżenia, to oznaczeń odsyłających nie należy umieszczać.
Zastrzeżenie wzoru użytkowego – koszty
Autor: Jolanta Wąż, Andrzej Pyrża
Źródło: Poradnik wynalazcy - Urząd Patentowy RP, Krajowa Izba Gospodarcza
REKLAMA
REKLAMA