Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zgłoszenie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zgłoszenie.
Zgłoszenie rozbiórki budynku - co trzeba wiedzieć?
Aktualizacja: 18.12.2020
Zasadniczo rozbiórka budynku, czy innego obiektu budowlanego wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Aby uzyskać taką decyzję trzeba dokonać zgłoszenia rozbiórki. Jak to zrobić? »
Zgłoszenie montażu LPG: jak załatwić formalności?
Aktualizacja: 30.09.2020
Gaz w silniku benzynowym to spore oszczędności. Gaz wymaga jednak dopięcia też kilku formalności, z których główna dotyczy zgłoszenia montażu LPG. Jak go dokonać i ile to kosztuje? »
Przebudowa budynków bez pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia - interpretacja MR i GUNB
Aktualizacja: 22.09.2020
Ministerstwo Rozwoju i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przedstawiły 12 września 2020 r. wspólne stanowisko w sprawie interpretacji art. 29 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 471, z późn. zm.), który to przepis (podobnie jak większość tej nowelizacji) wszedł w życie 19 września 2020 r. Ich zdaniem nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych (za wyjątkiem przebudowy dotyczącej przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych tych budynków). »
Aktualizacja: 15.04.2020
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. »
Zmiany w prawie budowlanym 2020-2021 - projekt budowlany, pozwolenie na budowę
Aktualizacja: 04.03.2020
Zmiany w prawie budowlanym, które wejdą w życie w 2020 i 2021 r. mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć. Dotyczą m.in. projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Prezydent RP podpisał ustawę dnia 3 marca 2020 r. »
Zbycie i nabycie samochodu trzeba zgłosić do urzędu - można to zrobić online
Aktualizacja: 28.02.2020
Nabywcy i zbywcy pojazdów (w tym oczywiście samochodów) mają obowiązek zgłosić fakt nabycia lub zbycia do odpowiedniego wydziału komunikacji (w starostwie powiatowym, urzędzie miasta na prawach powiatu, czy w urzędzie dzielnicy w przypadku Warszawy). Zgłoszeniu podlega przeniesienie własności pojazdu zarówno na podstawie umowy sprzedaży jak i w przypadku darowizny. Zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi – może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, że najłatwiej zgłosić to online przez internet. »
Aktualizacja: 16.07.2018
Przedstawiamy co musi zawierać umowa spółki jawnej oraz jak zgłosić spółkę do rejestru. »
Jak prawidłowo zgłaszać i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego
Aktualizacja: 09.05.2018
Do końca kwietnia 2018 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który od 1 maja 2018 r. pracuje na podstawie umowy o pracę (umowa zlecenia skończyła się 30 kwietnia 2018 r.). Osoba ta, będąc zleceniobiorcą, zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy w związku z tym, że zmienia się tytuł ubezpieczenia na pracowniczy, powinniśmy wyrejestrować członka rodziny razem z wyrejestrowaniem zleceniobiorcy (z kodem 04 11 xx), a następnie ponownie zgłosić członka rodziny razem ze zgłoszeniem pracownika? »
Jak dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń?
Aktualizacja: 02.07.2014
Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i/lub ubezpieczeniem zdrowotnym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Płatnik składek zobowiązany jest zgłosić siebie i pozostałe osoby w ZUS. »
Czym są zastrzeżenia patentowe?
Aktualizacja: 01.07.2014
Zastrzeżenia patentowe to najważniejsza część dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, która stanowi podstawę do oceny zdolności patentowej przedmiotu zgłoszenia. Po udzieleniu patentu zastrzeżenia patentowe wyznaczają zakres przedmiotowy prawa wyłącznego z patentu na wynalazek, a zatem mają zasadnicze znaczenie z punktu widzenia interesu zgłaszającego. »
Zgłoszenie wynalazku i wzoru użytkowego – wymogi formalne
Aktualizacja: 26.06.2014
Zgłoszenie wynalazku bądź wzoru użytkowego w celu uzyskania patentu wiąże się z koniecznością złożenia odpowiednich dokumentów. Dokumenty te muszą spełniać określone wymogi formalne, gdyż w innym przypadku będą podlegać odrzuceniu przez Urząd Patentowy. Jakie wymogi należy uwzględnić? »
Jak zgłaszać szkody z tytułu kradzieży z włamaniem, rabunku, wandalizmu i dewastacji?
Aktualizacja: 06.10.2011
W przypadku powstania szkody wskutek kradzieży z włamaniem, rabunku, wandalizmu i dewastacji na terytorium Polski, poszkodowany powinien w terminie 3 dni roboczych powiadomić o tym Zakład ubezpieczeń, wypełniając druk zgłoszenia szkody. »
Rekord inwestycji w start–upy. Czy branża przekroczy 2 mld zł?
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »