reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Ochrona praw twórcy > Prawa autorskie osobiste

Prawa autorskie osobiste

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych dzieli prawa autorskie na osobiste i majątkowe. Prawa osobiste są niezbywalne i nie można się ich zrzec.

Innym prawem twórcy jest prawo do nienaruszalności treści i formy utworu (zwane również prawem do integralności dzieła) oraz prawo rzetelnego wykonania. Wydaje się iż jest ono (czy raczej może być) najczęściej naruszane przez nabywców lub licencjobiorców. Prawo do integralności oznacza nie mnie nie więcej tylko fakt iż utwór winien być rozpowszechniany takim jakim przekazał nam go autor. Naruszeniem może być – domalowanie czegoś w obrazie, dołączenie pewnych elementów np. w grafice komputerowej, pokolorowanie zdjęć itp.

Kolejnym uprawnieniem twórcy jest prawo do decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności. Prawo to oznacza iż tylko twórca może decydować kiedy (w jakim czasie) udostępnia szeroko pojętej publiczności swoje dzieło. Twórca może bowiem uznać iż dzieło jest jeszcze nie skończone, wymaga poprawek lub np. zmieniła się sytuacja polityczna czy stan wiedzy naukowej na dany temat. Naruszeniem prawa twórcy będzie więc upublicznienie dzieła bez porozumienia z twórca (upublicznienia w Internecie, w gazetce lokalnej itp.).

Niezwykle istotnym uprawnieniem twórcy jest prawo do nadzoru nad korzystaniem z utworu. Wydaje się iż skoro jest takie uprawnienia, to druga strona kontraktu powinna umożliwić twórcy przeprowadzenie nadzoru autorskiego. Kwestią sporną jest natomiast fakt czy twórcy za nadzór autorski należy się wynagrodzenie. Wydaje się, iż zgodnie z zasadą swobody umów strony mogą zdecydować, iż nadzór autorski jest przeprowadzony nieodpłatnie. Prawo autorskie bowiem nie reguluje konieczności oddzielnej zapłaty za przeprowadzenie nadzoru autorskiego.

Zobacz: Czym są organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi?

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawa autorskie osobiste nie podlegają ani zrzeczeniu ani zbyciu co ma zasadnicze znaczenie w przypadku umów prawno-autorskich.
Prawa autorskie osobiste nie podlegają ani zrzeczeniu ani zbyciu co ma zasadnicze znaczenie w przypadku umów prawno-autorskich.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama