REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia pracodawcy do wypłaty zasiłku chorobowego

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Uprawnienia pracodawcy do wypłaty zasiłku chorobowego /Fot. Fotolia
Uprawnienia pracodawcy do wypłaty zasiłku chorobowego /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata zasiłku chorobowego dokonywana jest za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź pracodawcy. Jak ustalić kiedy to pracodawca jest uprawniony w danym roku do wypłaty świadczeń?

Zasiłki, w tym chorobowy, finansowane są ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS. Pracodawca jest uprawniony w br. do wypłaty zasiłków, jeśli na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, czyli co najmniej 21. W przypadku, gdy płatnik składek na ten dzień nie zgłaszał ani jednej osoby do ubezpieczenia chorobowego, wówczas liczbę ubezpieczonych ustala według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał zgłoszenia do ubezpieczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Płatnik składek, który w 2017 r. nie był uprawniony do wypłaty zasiłków, a na dzień 30 listopada 2017 r. będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, wówczas będzie uprawniony do ustalania prawa i wypłaty zasiłków, które przysługują od 1 stycznia 2018 r.

Do ustalenia liczby ubezpieczonych bierze się pod uwagę wszystkie osoby, które były zgłaszane przez danego płatnika do ubezpieczenia chorobowego, pomijając osoby, które w dniu 30 listopada przebywały na urlopie wychowawczym i bezpłatnym, a także duchownych.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Przykład:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka z o.o. na dzień 30 listopada 2017 r. zatrudnia 19 pracowników, w tym 2 na urlopie bezpłatnym oraz 4 osoby na podstawie umowy zlecenia, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zatem na dzień 30 listopada 2017 r. spółka zgłaszała do ubezpieczenia chorobowego łącznie 21 osób, tj. 17 pracowników i 4 osoby wykonujące umowę zlecenia.

Gdy pracownik choruje na przełomie roku i w dniu 31 grudnia przysługiwał mu zasiłek wypłacany przez ZUS, wówczas od 1 stycznia nadal ZUS kontynuuje wypłatę świadczenia, nawet jeśli od tego dnia pracodawca jest zobligowany do wypłaty zasiłków. Płatnik składek przejmie wypłatę za danego pracownika w danym roku w przypadku przerwy w niezdolności do pracy, trwającej choćby 1 dzień.

Przykład:

REKLAMA

Pracownik pobiera zasiłek chorobowy z ZUS od 20 grudnia 2017 r. do 12 stycznia 2018 r. Kolejna niezdolność do pracy trwa od 15 stycznia 2018 r., zatem pracodawca od tego dnia wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za 33 dni/14 dni, a następnie zasiłek chorobowy.

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków w 2018 r. który na dzień 30 listopada 2018 r. będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 21 osób, wówczas w 2019 r. straci swoje uprawnienia. Będzie wypłacał zasiłki tylko do końca 2018 r., a zasiłki zależne od 1 stycznia 2019 r. przekaże do ZUS.

Zobacz: Prawo dla firm 

Jeśli pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty zasiłków w danym roku kalendarzowym, a pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, wówczas po wypłacie 33 dni/14 dni wynagrodzenia chorobowego, dalszą wypłatę przekazuje do ZUS. Dokumentacja na podstawie, której ZUS podejmie wypłatę to:

  • zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z adnotacją kiedy pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie;
  • zaświadczenie płatnika składek Z-3 (w przypadku pracowników) dot. składników wynagrodzenia wypłaconych w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku.

Jeżeli w/w zaświadczenie lekarskie obejmuje zarówno wypłatę wynagrodzenia chorobowego jak i zasiłku, wówczas oryginał zwolnienia należy przekazać do ZUS, a w aktach pozostawić jego kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.

Pracownik, który dostarcza kolejne zwolnienia lekarskie a płatnikiem zasiłku jest ZUS, pracodawca niezwłocznie przekazuje je do dalszej wypłaty do ZUS wraz z zaświadczeniem ZAS-12, dot. daty dostarczenia ZLA przez ubezpieczonego oraz o trwaniu ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego.

Podstawa prawna:

- art. 61 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA