Kategorie

Uprawnienia pracodawcy do wypłaty zasiłku chorobowego

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Uprawnienia pracodawcy do wypłaty zasiłku chorobowego /Fot. Fotolia
Wypłata zasiłku chorobowego dokonywana jest za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź pracodawcy. Jak ustalić kiedy to pracodawca jest uprawniony w danym roku do wypłaty świadczeń?

Zasiłki, w tym chorobowy, finansowane są ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS. Pracodawca jest uprawniony w br. do wypłaty zasiłków, jeśli na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, czyli co najmniej 21. W przypadku, gdy płatnik składek na ten dzień nie zgłaszał ani jednej osoby do ubezpieczenia chorobowego, wówczas liczbę ubezpieczonych ustala według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał zgłoszenia do ubezpieczenia.

Reklama

Płatnik składek, który w 2017 r. nie był uprawniony do wypłaty zasiłków, a na dzień 30 listopada 2017 r. będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, wówczas będzie uprawniony do ustalania prawa i wypłaty zasiłków, które przysługują od 1 stycznia 2018 r.

Do ustalenia liczby ubezpieczonych bierze się pod uwagę wszystkie osoby, które były zgłaszane przez danego płatnika do ubezpieczenia chorobowego, pomijając osoby, które w dniu 30 listopada przebywały na urlopie wychowawczym i bezpłatnym, a także duchownych.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Przykład:

Spółka z o.o. na dzień 30 listopada 2017 r. zatrudnia 19 pracowników, w tym 2 na urlopie bezpłatnym oraz 4 osoby na podstawie umowy zlecenia, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zatem na dzień 30 listopada 2017 r. spółka zgłaszała do ubezpieczenia chorobowego łącznie 21 osób, tj. 17 pracowników i 4 osoby wykonujące umowę zlecenia.

Gdy pracownik choruje na przełomie roku i w dniu 31 grudnia przysługiwał mu zasiłek wypłacany przez ZUS, wówczas od 1 stycznia nadal ZUS kontynuuje wypłatę świadczenia, nawet jeśli od tego dnia pracodawca jest zobligowany do wypłaty zasiłków. Płatnik składek przejmie wypłatę za danego pracownika w danym roku w przypadku przerwy w niezdolności do pracy, trwającej choćby 1 dzień.

Przykład:

Reklama

Pracownik pobiera zasiłek chorobowy z ZUS od 20 grudnia 2017 r. do 12 stycznia 2018 r. Kolejna niezdolność do pracy trwa od 15 stycznia 2018 r., zatem pracodawca od tego dnia wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za 33 dni/14 dni, a następnie zasiłek chorobowy.

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków w 2018 r. który na dzień 30 listopada 2018 r. będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 21 osób, wówczas w 2019 r. straci swoje uprawnienia. Będzie wypłacał zasiłki tylko do końca 2018 r., a zasiłki zależne od 1 stycznia 2019 r. przekaże do ZUS.

Zobacz: Prawo dla firm 

Jeśli pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty zasiłków w danym roku kalendarzowym, a pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, wówczas po wypłacie 33 dni/14 dni wynagrodzenia chorobowego, dalszą wypłatę przekazuje do ZUS. Dokumentacja na podstawie, której ZUS podejmie wypłatę to:

 • zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z adnotacją kiedy pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie;
 • zaświadczenie płatnika składek Z-3 (w przypadku pracowników) dot. składników wynagrodzenia wypłaconych w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku.

Jeżeli w/w zaświadczenie lekarskie obejmuje zarówno wypłatę wynagrodzenia chorobowego jak i zasiłku, wówczas oryginał zwolnienia należy przekazać do ZUS, a w aktach pozostawić jego kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.

Pracownik, który dostarcza kolejne zwolnienia lekarskie a płatnikiem zasiłku jest ZUS, pracodawca niezwłocznie przekazuje je do dalszej wypłaty do ZUS wraz z zaświadczeniem ZAS-12, dot. daty dostarczenia ZLA przez ubezpieczonego oraz o trwaniu ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego.

Podstawa prawna:

- art. 61 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm.).

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?

  Polacy i Hiszpanie wybierają firmy odpowiedzialne

  Patrząc całościowo na najświeższe wyniki badania, można zobaczyć, że normalność wraca nie tylko w postaci luzowania kolejnych obostrzeń, ale też w naszych głowach. Niemniej, pandemia z pewnością wyrobiła w nas nowe nawyki, które zostaną z nami na długo. Jeśli nie na zawsze - mówi Michał Tokarski, partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?

  Rafał Pikuła: Na fake newsach można dobrze zarobić [PODCAST]

  Fake newsy to nie jest nowość w świecie informacji. Istnieją od zawsze, tylko teraz zwiększyła się skala tego zjawiska – wyjaśnia Rafał Pikuła. Zapraszamy do słuchania podcastu.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?