REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę /fot.Shutterstock
Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, pracownik może odwołać się do sądu pracy. Sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia. Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, sąd może orzec o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Sąd może także przyznać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy każdej ze stron stosunku pracy. Korzystają z niej zatem zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Samo wypowiedzenie, jeżeli jest składane przez pracodawcę, musi być uzasadnione. Podobnie jest w przypadku zwalniania pracowników dyscyplinarnie. Za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy pracownika pracodawca poniesie konsekwencje.

REKLAMA

Zasady wypowiadania umów o pracę

Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli pracownika lub pracodawcy, powodującym ustanie stosunku pracy z upływem jego okresu. Rozpoczyna swój bieg z chwilą powiadomienia drugiej strony w taki sposób, żeby mogła się ona zapoznać z jego treścią. Oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 ustawy - Kodeks pracy, dalej k.p.). Wymóg formy pisemnej dotyczy zatem wszystkich oświadczeń (czy to pracownika, czy pracodawcy), których celem jest wypowiedzenie bądź rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

Tabela. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Rodzaj umowy o pracę

Okres wypowiedzenia

Umowa zawarta na okres próbny

3 dni robocze - jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

1 tydzień - jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

2 tygodnie - jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

umowa zawarta na czas określony

2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

umowa zawarta na czas nieokreślony

2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy nie wyjaśniają jednak, co oznacza termin "na piśmie". W związku z tym na podstawie art. 300 k.p. stosujemy odpowiednio przepisy ustawy - Kodeks cywilny (dalej: k.c.), jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Jak wynika z art. 78 § 1 k.c., do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Kodeksu pracy nie wyjaśniają jednak, co oznacza termin "na piśmie". W związku z tym na podstawie art. 300 k.p. stosujemy odpowiednio przepisy ustawy - Kodeks cywilny (dalej: k.c.), jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Jak wynika z art. 78 § 1 k.c., do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

REKLAMA

Zdaniem Sądu Najwyższego, wyrażony w art. 30 § 3 k.p. obowiązek złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę "na piśmie" oznacza wymaganie zachowania zwykłej formy pisemnej w rozumieniu art. 78 § 1 k.c. (wyrok z 24 sierpnia 2009 r., I PK 58/09). Oznacza to, że wypowiedzenie powinno być sporządzone w formie dokumentu własnoręcznie podpisanego przez pracodawcę lub osobę przez niego do tego uprawnioną. Złożenie pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę za pośrednictwem faksu lub poczty e-mail nie spełnia warunku pisemności wynikającego z art. 30 § 3 k.p. Nie oznacza to jednak, że nie jest skuteczne prawnie. Aby oświadczenie takie nie naruszało wymogu pisemnej formy wypowiedzenia umowy o pracę, powinno zostać potwierdzone na piśmie.

Ponadto Sąd Najwyższy w uchwale z 2 października 2002 r. (III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481) orzekł, że doręczenie pracownikowi za pomocą faksu (lub e-maila) pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 k.p., ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p. Z kolei w wyroku z 18 stycznia 2007 r. (II PK 178/06, OSNP 2008/5-6/59) sąd uznał, że sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie wynikającego z art. 30 § 3 k.p.

Oświadczenie woli pracodawcy złożone pracownikowi w formie wiadomości elektronicznej (e-mail) będzie skuteczne prawnie, ale tylko wtedy, gdy taka forma komunikacji jest przyjęta w zakładzie pracy oraz jeśli wyrażą na nią zgodę obie strony. Chodzi o to, żeby taki sposób komunikacji był przyjęty w praktyce u danego pracodawcy, czyli żeby pracownik mógł zapoznać się z przesłaną mu treścią wypowiedzenia.

A zatem złożenie przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę wyłącznie za pomocą faksu bądź poczty e-mail wprawdzie narusza wymóg pisemności wynikający z art. 30 § 3 k.p., ale:

  • jest ważne i skuteczne, dlatego może rozpocząć bieg terminu wypowiedzenia i doprowadzić do ustania stosunku pracy,
  • rozpoczyna bieg terminu do wniesienia odwołania do sądu pracy.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy (art. 30 § 5 k.p.).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę

W artykule omówiono również zwolnienie dyscyplinarne pracownika oraz przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA