| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę

W razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, pracownik może odwołać się do sądu pracy. Sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia. Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, sąd może orzec o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Sąd może także przyznać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy każdej ze stron stosunku pracy. Korzystają z niej zatem zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Samo wypowiedzenie, jeżeli jest składane przez pracodawcę, musi być uzasadnione. Podobnie jest w przypadku zwalniania pracowników dyscyplinarnie. Za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy pracownika pracodawca poniesie konsekwencje.

Zasady wypowiadania umów o pracę

Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli pracownika lub pracodawcy, powodującym ustanie stosunku pracy z upływem jego okresu. Rozpoczyna swój bieg z chwilą powiadomienia drugiej strony w taki sposób, żeby mogła się ona zapoznać z jego treścią. Oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 ustawy - Kodeks pracy, dalej k.p.). Wymóg formy pisemnej dotyczy zatem wszystkich oświadczeń (czy to pracownika, czy pracodawcy), których celem jest wypowiedzenie bądź rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

Tabela. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Rodzaj umowy o pracę

Okres wypowiedzenia

Umowa zawarta na okres próbny

3 dni robocze - jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

1 tydzień - jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

2 tygodnie - jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

umowa zawarta na czas określony

2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

umowa zawarta na czas nieokreślony

2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Przepisy Kodeksu pracy nie wyjaśniają jednak, co oznacza termin "na piśmie". W związku z tym na podstawie art. 300 k.p. stosujemy odpowiednio przepisy ustawy - Kodeks cywilny (dalej: k.c.), jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Jak wynika z art. 78 § 1 k.c., do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »