reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak liczyć okres zasiłkowy

Jak liczyć okres zasiłkowy

Świadczenia pieniężne z tytułu choroby – wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, przysługują ubezpieczonym przez czas trwania niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub niemożnością wykonywania pracy. Okres maksymalnej płatności zasiłku chorobowego nazywany jest okresem zasiłkowym.

W praktyce osoby zajmujące się rozliczaniem absencji chorobowej pracowników mają wątpliwości, czy niezdolność do pracy przed i po przerwie nieprzekraczającej 60 dni jest spowodowana tą samą chorobą czy też nie. Dzieje się tak, ponieważ lekarz nie zawsze wpisuje na zaświadczeniu lekarskim kod „A”. Wątpliwości w tym przypadku najlepiej rozwieje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca może w tej sprawie złożyć wniosek ZAS-64.

Do okresu zasiłkowego zalicza się wszystkie okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Okres niezdolności do pracy, za który pracownik nie ma prawa do świadczenia chorobowego, gdy wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem lub wykonuje w tym czasie pracę zarobkową, jest wliczany do okresu zasiłkowego.

Zobacz: Pracownik i ZUS

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy, która przypada w okresie:

  • wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego;
  • urlopu bezpłatnego bądź wychowawczego;
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.

Po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego pracownik może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przyznawane jest ubezpieczonym, których dalsze leczenie i rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia do pracy, maksymalnie do 12 miesięcy.

Podstawa prawna:

- art. 8, art. 9, art. 12, art. 17, art. 18, art. 57 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama