REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka z bezrobociem - jak rząd chce zwiększyć liczbę miejsc pracy?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące bezrobocie jest jednym z największych problemów z jakim boryka się nasze Państwo. Sprawdź jakie działanie podejmuje Rząd, aby zwiększyć liczbę miejsc pracy.

Elastyczny czas pracy

Okres rozliczeniowy czasu pracy wydłużamy z obecnych nie więcej niż 4 miesięcy do maksymalnie 12 miesięcy. Dzięki temu pracodawca mając mniej zleceń ograniczy czas pracy pracowników np. do 7 godzin dziennie i wcześniej puści ich do domu. Kiedy pojawi się więcej zamówień, załoga zostanie w pracy odpowiednio dłużej. Ważne, żeby wszystko sumowało się w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

REKLAMA

Na tym nie koniec zmian. Wprowadzamy również ruchomy czas pracy. Pracownicy będą mogli zaczynać pracę np. w poniedziałek o godzinie 8.00 rano, we wtorek i w środę o 11.00, a w czwartek i piątek znów o 8.00. Dajemy też możliwość rozpoczynania pracy np. między godziną 8.00 a 11.00. To szczególnie ważne we wszystkich publicznych instytucjach, ale i w całym sektorze usługowym.

Płatne staże i nie tylko.

Urzędy pracy na walkę z bezrobociem dostaną w 2013 aż 4,7 mld zł. To o 1,2 mld zł więcej niż w 2012. Najwięcej pieniędzy urzędy mogą przeznaczyć na sfinansowanie bezrobotnym staży u pracodawców - aż 1,2 mld zł wobec 763 mln zł rok wcześniej.

Na refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy i na start firmy będą mogły wydać nieco ponad 1 mld zł. Przed rokiem było to 674 mln zł.

Więcej środków urzędy mają również na szkolenia dla osób szukających pracy - 367 mln zł wobec 188 mln zł w 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prace interwencyjne, społecznie użyteczne i roboty publiczne pochłoną w tym roku ponad 0,5 mld zł. Do tej puli pieniędzy trzeba jeszcze dodać 3,7 mld zł na zasiłki dla bezrobotnych i 1,8 mld zł na zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

Reforma urzędów pracy

REKLAMA

Urzędy pracy muszą być bardziej efektywne. Wprowadzone zostanie tzw. profilowanie osób bezrobotnych, aby lepiej diagnozować potrzeby ludzi szukających pracy. Osoby bezrobotne będą przypisywane do odpowiedniej grupy, a urząd pracy zaproponuje im odpowiednie wsparcie (oferty pracy, staże, szkolenia, pomoc prywatnej agencji pracy). Taki system sprawdził się m.in. w Niemczech, które uchodzą za wzór w reformowaniu publicznych urzędów pracy.

Ponadto w urzędach pojawią się nowe formy wsparcia osób bezrobotnych: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, trójstronne umowy szkoleniowe, mentoring, pożyczka na utworzenie miejsca pracy lub start działalności gospodarczej, poręczanie zobowiązań finansowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Pracy.

Specjalne programy skierowane zostaną do młodych bezrobotnych: obniżenie dla pracodawców kosztów zatrudnienia osób w wieku do 30 lat (refundacja składek za bezrobotnych podejmujących pierwszą pracę, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych), opieka indywidualnego doradcy klienta w urzędach pracy.

Wynagrodzenia pracowników urzędów będą powiązane z efektami ich pracy.

Zobacz: Kiedy firma może ubiegać się w ZUS o interpretację przepisów?

Ułatwienia dla pracodawców, ochrona pracowników

REKLAMA

Firmy, których obroty spadły o co najmniej 15 proc. będą mogły liczyć na pomoc państwa. Dostaną dopłaty do tzw. postojowego. Państwo dopłaci pracodawcy połowę pensji minimalnej. To tyle, ile wynosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych - 794 zł. Drugie tyle wyłoży pracodawca. Dzięki temu pracownicy nie zasilą grona bezrobotnych. Nie straci także państwo: przez pewien czas dopłaci do wynagrodzeń, ale tyle samo musiałoby wydać na zasiłki dla zwolnionych osób.

Wstępne szacunki mówią, że pieniędzy wystarczy na pomoc dla blisko 100 tys. pracowników. Dopłaty wyniosłyby wówczas między 400 a 500 mln zł. Rozwiązania chwalą zarówno związki, jak i pracodawcy.

Linia gwarancyjna dla firm

Ruszył już program gwarancji kredytowych prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Z gwarancji mogą korzystać przedsiębiorcy należący do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalna kwota jednej gwarancji wynosi 3,5 mln zł, ale nie więcej niż 60 proc. kwoty kredytu.

Firmy mogą przeznaczyć kredyt na finansowanie swojej działalności bieżącej. Zabezpieczą w ten sposób swoją płynność i unikną ryzyka zatorów płatniczych. Wszystkie formalności związane z uzyskaniem gwarancji załatwiane są w banku przedsiębiorcy. Za gwarancje udzielone do końca 2013 przedsiębiorca nie płacił żadnych opłat, w kolejnym roku prowizja wyniesie tylko 0,5 proc. od kwoty gwarancji (prowizja rynkowa wynosi prawie 2 proc.). Według szacunków BGK, z gwarancji skorzysta ok. 50 tys. firm.

Zobacz: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Student z firmą

Minister pracy i polityki społecznej chce do 2014 r. wdrożyć ofertę dla studentów ostatniego roku studiów umożliwiającą im, dzięki niskooprocentowanemu kredytowi, założenie działalności gospodarczej.

Studenci mogliby wziąć niskooprocentowany, w części umarzalny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego lub - w przypadku mniejszych projektów - otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Projekty miałyby być rekomendowane przez kadrę uczelni wyższej.

441 mld z UE

Polski rząd wynegocjował 441 mld zł w nowym budżecie Unii Europejskiej. Część tych pieniędzy trafi na rozwój przedsiębiorczości i - co za tym idzie - tworzenie nowych miejsc pracy.

Dzięki funduszom unijnym w latach 2007-2013 powstało 270 tys. nowych miejsc pracy, 150 tys. nowych firm i wsparto 23 tys. istniejących przedsiębiorstw.

 Zobacz: Łączenie własnej działalności z pracą na etacie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA