REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudnić stażystę w firmie?

Marta Milej - Krzyształowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Realizacja stażu odbywa się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą - organizatorem stażu a starostą, który następnie kieruje stażystów do danego pracodawcy. Pomiędzy pracodawcą a stażystą nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy, ani podpisania żadnej umowy.

REKLAMA

Staż to instrument aktywizacji zawodowej, korzystny zarówno z punktu widzenia stażysty jak i pracodawcy. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej „ustawa”) staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego praktycznych umiejętności do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Staż stwarza zatem dla bezrobotnych możliwość zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego, a dla pracodawcy możliwość pozyskania pracownika bez konieczności wypełniania obowiązków związanych z zatrudnieniem.

REKLAMA


Realizacja stażu odbywa się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą- organizatorem stażu a starostą, który następnie kieruje stażystów do danego pracodawcy. Pomiędzy pracodawcą a stażystą nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy, ani podpisania żadnej umowy. Procedura zawarcia umowy między pracodawcą a starostą została określona w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Pracodawca występuje do starosty z wnioskiem, który musi spełniać wymogi określone w § 1 rozporządzenia. We wniosku pracodawca może m. in. wskazać konkretna osobę, którą chce przyjąć na staż. Starosta w terminie miesiąca od otrzymania wniosku informuje pisemnie organizatora stażu o sposobie jego rozpatrzenia.

REKLAMA


Umowa zawarta między starostą a pracodawcą powinna spełniać warunki formalne określone w § 5 rozporządzenia. Treść umowy powinna zawierać dane dotyczące organizatora stażu, opiekuna stażysty, osób skierowanych na staż, okresu jego trwania oraz zobowiązanie pracodawcy do realizacji programu stażu, który jest ustalany przez pracodawcę w porozumieniu ze starostą przy zawieraniu umowy. Program stażu powinien określać zakres zadań wykonywanych przez stażystę oraz rodzaj uzyskiwanych umiejętności zawodowych.


Organizatorem stażu może być pracodawca tzn. osoba fizyczna, prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, jeżeli zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Pamiętać należy, że liczba stażystów u takiego pracodawcy nie może przekraczać liczby pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ponadto bezrobotny może być skierowany na staż do przedsiębiorcy (tzn. podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) niebędącego pracodawcą, tzn. niezatrudniającego pracowników lub pełnoletniej osoby fizycznej prowadzącej w Polsce działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej.  


Do odbycia stażu mogą być skierowane osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, określone w art. 49 i 53 ust. 2 ustawy. Są to bezrobotni:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-do 25 roku życia

-długotrwale bezrobotni albo kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka

-powyżej 50 roku życia

-bez kwalifikacji zawodowych, wykształcenia średniego, bez doświadczenia zawodowego

-samotnie wychowujący dziecko do 18 roku życia

-bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia

-niepełnosprawni

-przed 27 rokiem życia w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej.


Minimalny okres odbywania stażu wynosi trzy miesiące, a maksymalny sześć miesięcy. W stosunku jednak do bezrobotnych do 25 roku oraz absolwentów szkół wyższych przed 27 rokiem życia w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły, staż może trwać maksymalnie 12 miesięcy. Bezrobotny może odbywać staż na tym samym stanowisku u danego organizatora tylko jednokrotnie. Oznacza to, że pracodawca może przyjąć tego samego bezrobotnego na kolejny staż, jednakże musi zapewnić mu inne stanowisko pracy.


Czas pracy stażystów nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo. Nie mogą oni pracować w godzinach nadliczbowych. Co do zasady stażyści nie mogą również wykonywać zadań w niedziele i święta, w porze nocnej oraz w systemie pracy zmianowej. Wyjątkiem od tej zasady jest zgoda starosty na pracę we wskazanych warunkach, na podstawie analizy okoliczności konkretnego przypadku.


Za wykonywaną pracę stażysta otrzymuje stypendium w wysokości 120 % zasiłku dla bezrobotnych, które wypłaca powiatowy urząd pracy, podobnie jak składki na ubezpieczenia społeczne. Zasiłek w trakcie odbywania stażu nie przysługuje.  


Praca stażysty nie jest pracą wykonywaną w ramach stosunku pracy, jednakże uprawnienia i obowiązki zarówno pracodawcy jak i stażysty określone w rozporządzeniu zbliżone są do obowiązków stron stosunku pracy. Pracodawca powinien m. in. zapewnić stażyście bezpieczne i higieniczne warunki pracy, ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników oraz zapoznać go z obowiązkami i uprawnieniami. Bezrobotny z kolei powinien przestrzegać zasad pracy oraz stosować się do poleceń opiekuna i pracodawcy. Stażyście na jego wniosek przysługują dwa dni wolnego za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu z zachowaniem prawa do stypendium.

Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje starosta. Pracodawca po jego zakończeniu wydaje opinię zawierająca informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych przez bezrobotnego umiejętnościach. Stażysta sporządza sprawozdanie z odbycia stażu, które wraz z opinią przedkłada staroście. Starosta natomiast wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu, które stanowi odpowiednik świadectwa pracy. Zwracane są również opinia i sprawozdanie, które służyć mogą jako udokumentowanie faktu odbycia stażu oraz potwierdzenie zdobytych umiejętności.


Marta Milej - Krzyształowska

Aplikant radcowski

w Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp. k. z siedzibą w Poznaniu

***

Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k. to poznańska kancelaria, która od  kilku lat działa również na terenie Warszawy. Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców. Jako jedna z nielicznych kancelarii specjalizuje się także w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów działających w Internecie.  

Marta Milej - Krzyształowska - aplikant radcowski, ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od stycznia 2011 r. rozpoczęła aplikację radcowską przy OIRP w Poznaniu. Odbyła praktykę w Urzędzie Miasta Poznania (Wydział Gospodarki Nieruchomościami) oraz zdobywała doświadczenie w kancelarii radcy prawnego oraz biurze rachunkowym. Jej zainteresowania koncentrują się wokół prawa konsumenckiego oraz prawa pracy. Posługuje się językiem angielskim i rosyjskim.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólicy sp. k.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA