REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto zatrudniać stażystów z urzędu pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Kaniewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy, którzy zamierzają włączyć się w aktywizację bezrobotnych, mogą liczyć na zatrudnienie pracownika w zasadzie bez ponoszenia żadnych kosztów własnych.

Od 17 stycznia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Przepisy określają warunki, jakie muszą spełnić podmioty, które zamierzają umożliwić wejście bądź powrót do pracy osobom bezrobotnym przez tzw. staż, stanowiący jeden z instrumentów rynku pracy wspomagający proces zatrudnienia.

REKLAMA

Nie każdy jednak może być stażystą. Przywilej taki odnosi się jedynie do osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, do których zalicza się bezrobotnych:

• do 25. roku życia,

• którzy pozostają bez pracy długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego,

• będących kobietami, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• powyżej 50. roku życia,

• bez kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego lub wykształcenia średniego,

• samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia,

• którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,

• niepełnosprawnych.

Korzyścią takiego rozwiązania dla pracodawcy jest niewątpliwie brak obowiązku płacenia bezrobotnym wynagrodzenia. W trakcie stażu bezrobotnemu przysługuje stypendium, które wypłaca powiatowy urząd pracy, i to on także nalicza i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od tego stypendium.

Organizatorem stażu w rozumieniu rozporządzenia, mogą być:

• pracodawcy,

• rolnicze spółdzielnie produkcyjne,

• pełnoletnie osoby fizyczne zamieszkujące oraz prowadzące na terytorium Polski osobiście i na własny rachunek działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej (w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej), w pozostającym w ich posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzące dział specjalny produkcji rolnej,

• organizacje pozarządowe,

• przedsiębiorcy niezatrudniający pracownika na zasadach przewidzianych dla pracodawców.

Formalne aspekty umowy o zorganizowanie stażu

Aby pozyskać do pracy bezrobotnego, organizator musi złożyć do starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu.

Wniosek dotyczący zorganizowania stażu jest bardzo sformalizowany i musi zawierać takie dane, jak:

• liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,

• liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż,

• imię i nazwisko oraz stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż pełniącego swoistą rolę mentora, który udziela bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań,

• proponowany okres odbywania stażu,

• opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu przez bezrobotnego,

• wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu przez bezrobotnego na danym stanowisku pracy.

WAŻNE!

Organizator może zasugerować konkretną osobę z imienia i nazwiska, którą chce przyjąć na staż.

Minimalny okres stażu powinien wynosić 3 miesiące. Istotne jest określenie czasu stażu, ponieważ przyjęty bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego organizatora, na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dorosłych.

Po zaakceptowaniu wniosku starosta z organizatorem podpisują umowę, w której m.in. określają: datę rozpoczęcia i zakończenia stażu oraz jego program.

Ograniczenia i przywileje

REKLAMA

Przepisy rozporządzenia, w porównaniu ze stanem prawnym dotychczas obowiązującym w tym zakresie, ograniczyły liczbę osób, które jednocześnie mogą odbywać staż u danego podmiotu. U organizatora stażu, który jest pracodawcą, mogą odbywać jednocześnie staż bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) zatrudnionych u pracodawcy w dniu składania wniosku. Natomiast jeśli organizatorem nie jest pracodawca, staż może odbywać jednocześnie tylko 1 bezrobotny.

Czas pracy stażysty nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (w przypadku niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności odpowiednio - 7 i 35 godzin). Staż w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej oraz w godzinach nadliczbowych jest co do zasady zabroniony, chyba że starosta wyrazi na to zgodę i dodatkowo wymaga takiego rozkładu czasu pracy charakter pracy w danym zawodzie.

Przepisy przewidują możliwość dość łatwego rozstania się ze stażystą, który nie spełni oczekiwań organizatora stażu.

Przykład

Pracodawca zatrudnił stażystę na stanowisku informatyka w celu przepisywania danych do aplikacji internetowej. Jednak po rozpoczęciu stażu stażysta złamał rękę. Zakończenie stażu przed upływem ustalonego terminu może nastąpić na wniosek organizatora stażu lub z urzędu w sytuacji, gdy wskutek nawet usprawiedliwionej nieobecności stażysty zrealizowanie programu stażu nie jest możliwe.

Obowiązki organizatora stażu

Rozporządzenie dość precyzyjnie określa również wzajemne obowiązki stron „stosunku stażowego”. Wprowadza m.in. rozbudowany katalog powinności, które ciążą na podmiocie przyjmującym na staż. Wiele z nich ma charakter zbliżony do relacji pracodawca-pracownik.

Organizator musi przede wszystkim:

• zapewnić bezrobotnemu bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu oraz profilaktyczną ochronę zdrowia,

• przeszkolić bezrobotnego w zakresie bhp i przepisów ppoż.,

• przydzielić odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej,

• zapewnić bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne,

• wydać bezrobotnemu opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu.

Organizator w terminie 5 dni po zakończeniu każdego miesiąca dostarcza staroście listę obecności podpisywaną przez bezrobotnego oraz informuje go niezwłocznie (nie później jednak niż w terminie 7 dni) o przypadkach przerwania odbywania stażu, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu.

Po odbyciu stażu możliwe jest zatrudnienie byłego stażysty. W ten sposób pracodawca może w łatwy sposób pozyskać sprawdzonego pracownika.

Bezrobotny sporządza natomiast m.in. sprawozdanie z przebiegu stażu zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych, których prawdziwość poświadcza opiekun, a które to dokumenty wraz z opinią przedkłada po zakończeniu stażu staroście.

Jakub Kaniewski

aplikant adwokacki

Podstawa prawna:

• rozporządzenie MPiPS z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (DzU nr 142, poz. 1160).

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA