reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Językowa inwestycja – czyli nie tylko angielski

Językowa inwestycja – czyli nie tylko angielski

Dziś w kryzysie, w czasach wysokiego bezrobocia i niepewnej sytuacji na rynku pracy, osoby ze znajomością nietypowego języka obcego nie muszą się martwić o pracę. Znajomość języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego jest już standardem, a pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników władających językami skandynawskimi, holenderskim czy węgierskim.

Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że pracodawcy poszukują osób nie tylko z odpowiednim doświadczeniem zawodowym, kierunkiem studiów czy biegłą znajomością komputera. Liczy się także znajomość języków obcych. Dzisiaj znajomość angielskiego, niemieckiego czy francuskiego nie robi już wrażenia na pracodawcach.

Z analizy ofert pracy agencji Start People, wynika że w ciągu dwóch ostatnich lat najwięcej ofert skierowanych było do osób posługujących się językiem holenderskim. Na drugim miejscu znalazł się język szwedzki, tuż za nim język fiński, węgierski, portugalski i norweski.

W 2010 i w 2011 roku największe zapotrzebowanie na pracowników władających tymi  językami było w centrach usług wspólnych (BPO). Biorąc pod uwagę branżę – najwięcej ofert pracy było w księgowości oraz w finansach, niewiele mniej w  branży IT, call center i w sprzedaży. Najczęściej poszukiwanymi pracownikami byli: księgowa/y, młodszy księgowy, specjalista/asystent/pracownik w dziale księgowości ze znajomością języka norweskiego, fińskiego lub portugalskiego.

„Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestycji takich jak centra usług wspólnych, czego potwierdzeniem jest coraz większa liczba lokalizacji BPO w naszym kraju. Za prężnie rozwijającym się rynkiem, idzie zapotrzebowanie na nowych pracowników, którzy ze względu na charakter działalności BPO muszą biegle posługiwać się językiem angielskim oraz znać dodatkowy język obcy. Można zauważyć pewną prawidłowość, że osoby władające mało popularnym językiem obcym, są skłonne do relokacji w poszukiwaniu pracy, w której mogliby wykorzystywać swoje umiejętności językowe. Obserwując oferty pracy, które napływają z BPO zauważam zmianę – jeszcze 2-3 lata temu największe zapotrzebowanie było na pracowników do prostych prac  administracyjnych  jak np. wprowadzanie danych, obecnie centra BPO szukają pracowników do realizacji  bardziej zaawansowanych  zadań. Świadczy to również  o  tym , iż  centra BPO rozwinęły zakres swoich usług, a  firmy nie boją się zlecać „ na zewnątrz” coraz to bardziej złożonych  procesów biznesowych – mówi Maryla Aftanasiuk-Lisiecka, brand manager Start People Image.

Portale społecznościowe a poszukiwanie pracy

Ja w Internecie – czyli o tym, jak kształtować swój wirtualny wizerunek

Wewnętrzne statystyki Start People pokazują, że na osoby, które znają język holenderski najczęściej czekały takie stanowiska jak: księgowa/y, doradca klienta, konsultant helpdesk, pracownik działu zakupów i team leader w dziale zakupów. Język szwedzki, podobnie jak fiński i norweski w przeważającej liczbie przypadków występował w ofertach pracy związanych z księgowością oraz specjalistów ds. obsługi klienta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama