Kategorie

W zdrowym ciele...efektywny pracownik

W zdrowym ciele...efektywny pracownik/ fot. Fotolia
W zdrowym ciele...efektywny pracownik/ fot. Fotolia
Fotolia
Na całym świecie zarówno duże korporacje, jak i mniejsze startupy inwestują w zdrowie swoich pracowników organizując im rozmawite formy aktywności ruchowej. Od zajęć medytacji, jogi w biurze po mecze piłki nożnej a nawet wyjazdy na obozy przetrwania, czy popularny także w Polsce paintball. Playstation, stoły do gry w piłkarzyki czy popularny draft pomału ustępują miejsca grupowym zajęciom sportowym, gwarantującym także psychiczny relaks.
Reklama

Firmy na całym świecie dbają o to aby ich pracownicy byli nie tylko efektywni, ale i zrelaksowani. O karcie Banefit czy Multisport słyszał już niemal każdy polski pracownik. Dzięki niej, pracownicy dużych firm mogą korzystać z zajęć fitness, basenu lub dowolnie wybranej aktywności ruchowej, co w założeniu przełożyć ma się nie tylko na zadowolenie pracownika, ale również na jego efektywność w pracy.

Badania przeprowadzone przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Higieny Pracy pokazały, iż blisko 60% zwolnień lekarskich w 2014 roku zostało wystawionych z powodu za dużego poziomu stresu i przemęczenia wśród europejskich pracowników. W ubiegłym roku kosztowało to firmy utratę blisko 136 mld euro. Unia Europejska sprzeciwiła się rosnącemu stresowi w miejscach pracy uruchamiając sześcioletni program bezpieczeństwa, higieny i  ochrony pracowników „Zdrowe miejsce pracy” przypadający na lata 2014 - 2020. Program ma uświadomić pracodawcom problem nie tylko fizycznej, ale i psychicznej kondycji pracowników.

Zobacz: Dostrzeżone sukcesy motywują do dalszej pracy

Jak pracodawcy motywują swoich pracowników oraz co im oferują?

Oto kilka przykładów na poprawę kondycji pracowników oraz dowód na to, że to się na prawdę wszystkim opłaca.

Na początku zajrzyjmy do naszych sąsiadów. W Szwecji pracownicy państwowej firmy wodociągowej Kalmar Vatten powinni przeznaczać tygodniowo aż 2 godziny swojej pracy na aktywność fizyczną, w przeciwnym razie pracodawca pomniejszy im pensję. Dyrektor HR szwedzkiej firmy - Linn Sjögren potwierdziła, iż taka praktyka ma przyczynić się do tego, by pracownicy traktowali ćwiczenia jako część swojej pracy i widzieli w nich szansę na redukcję stresu i napięcia. Jak pokazały badania prowadzone przez firmę, przymusowe zajęcia zredukowały ilość zwolnień lekarskich o pół procenta w skali miesiąca.

Zobacz też: Motywowanie nowego pracownika

Prym wiedzie joga

Reklama

Aktywność fizyczna jest także numerem jeden u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy stawiają na bardziej rozwinięte formy ruchowe. Oprócz popularnej piłki nożnej czy pracowniczych maratonów, pojawiają się także zajęcia dla ciała i ducha. Prym wiedzie joga, najczęściej hatha joga, gdyż ta metoda ćwiczeń jest dostępna niemal dla każdego pracownika. W Berlinie - stolicy startupów i rozwijającej się branży online w Europie jogę ćwiczą głównie pracownicy, których tygodniowa codzienność to ośmiogodzinne siedzenie przed komputerem.

„Joga to doskonały relaks dla pracownika po średnio 8 godzinach spędzonych przed komputerem, odświeża nie tylko umysł ale przynosi ulgę ciału, które często jest pokurczone i spięte od ciągłego siedzenia. W naszej firmie zajęcia odbywają się raz w tygodniu, po godzinie 18:00 i jest to doskonały moment na powrót z wirtualnego świata do normalności” – komentuje Agnieszka Kropelnicka z ShopAlike.pl. Ćwiczą wszyscy, od Team Liderów po Stażystów, ci którzy jogę praktykują od lat i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem.

Zobacz: Mentoring w biznesie

Pozostając w temacie równowagi ciała i umysłu, warto przyjrzeć się programowi dla pracowników prowadzonemu w siedzibie internetowego giganta firmy Google. Program „Search Inside Youself” skierowany jest do pracowników korporacji i ma na celu ich wyciszenie się oraz zatopienie w medytacji przez kilkanaście minut dziennie. Nazwa programu to zabawne przestawienie słowa „wyszukiwać”: z wyszukiwania w przeglądarce Google, dzięki medytacji i pracy z oddechem pracownicy korporacji poszukują samych siebie, a co za tym idzie pokładów własnych możliwości. Medytacja oraz praca z oddechem, to bardzo popularne zajęcia w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach. Firmy zapewniają swoim pracownikom specjalne programy rozwoju umiejętności pracy z oddechem oraz tworzą pomieszczenia, w których mogą się wyciszyć.

Floorball w Czechach

W Czechach nadal popularne pozostają sporty zespołowe odbiegające jednak od klasycznych form gry jak piłka nożna czy siatkówka. Popularnym sportem, który z chęcią uprawiają pracownicy serwisu Ušetřeno.cz w Pradze, to tzw. floorball - czyli hokej na trawie lub w tym przypadku hokej na biurowym korytarzu. Ten przykład pokazuje, że zdeterminowani pracownicy również sami potrafią zorganizować sobie aktywny czas w godzinach pracy. Przyjemnie jest przecież zagrać krótki mecz z kolegami z pokoju obok.

Zobacz też: Popełnianie błędów a efektywność osobista

Czy to się opłaca?

O tym, jaki jest wpływ programów aktywizujących ruchowo pracowników na ogólną kondycję firmy jest trudny do oszacowania, niemniej w kliku międzynarodowych firmach udało się policzyć, czy zwyczajnie się to pracodawcom opłaciło. Wiodący producent procesorów firma Intel Corporation przeprowadziła w swojej firmie trójstopniowy program zdrowotny dla pracowników, a jego koszty zwróciły się blisko 5-cio krotnie. W tym czasie pracownicy również mniej chorowali i znacznie wzrosła ich wydajność w pracy. Unilever z oddziałem w Hamburgu oraz Harvard Medical School doszły do wniosku, że każde 1,50 Euro zainwestowane w zdrowie pracownika przynosi 5,60 Euro zysku w zamian.

Wnioski wydają się więc proste. Inwestowanie pracodawców w zdrowie pracowników przynosi korzyści nie tylko tym ostatnim. Zdrowy pracownik to przede wszystkim zadowolony, kreatywny i wydajny pracownik bez względu na to, jaką formę aktywności zapewni mu pracodawca. Każda z nich przyczyni się do sukcesu całej firmy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł został przygotowany na podstawie danych zebranych przez zespół pracowników platformy zakupowej ShopAlike.pl, która od początku 2015 roku z powodzeniem prowadzi program „Joga w godzinach pracy”.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  6 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  7 mitów na temat kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny. Ekspercie wskazali siedem najczęściej spotykanych mitów na temat kredytu hipotecznego. Jakie to mity?

  Wartość zadłużenia w hipotekach przekroczyła 500 mld zł

  Kredyty mieszkaniowe. Padła historyczna wartość zadłużenia w hipotekach – przekroczyła 500 mld zł. Akcja kredytowa kwitnie - stymuluje ją finansowanie na wysokie kwoty. Z danych BIK po pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wynika, że ponad 25% wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty udzielone na kwoty powyżej 500 tys. zł, a prawie 45% kredytów gotówkowych – na ponad 50 tys. zł. BIK dokonuje analizy, co jest motorem napędzającym Polaków do finansowania swoich potrzeb konsumenckich. Prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa zwraca uwagę na czynniki determinujące optymistyczne prognozy na rynku kredytowym w drugim półroczu 2021 roku.

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Czy będzie ochłodzenie?

  Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje hossę. Popyt znacznie przekracza podaż, mieszkania wyprzedają się na pniu, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Niskie stopy procentowe i szeroka dostępność kredytów sprawiają, że kupujących przybywa. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

  Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

  Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.