| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Darmowa pomoc prawna także dla osób młodych

Darmowa pomoc prawna także dla osób młodych

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. dla osób niezamożnych, ludzi młodych - do 26 roku życia i seniorów został pozytywnie zaopiniowany przez sejmowe komisje.

Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały w poniedziałek projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. dla osób niezamożnych, ludzi młodych i seniorów. Możliwe, że głosowanie Sejmu nad projektem odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

Za poparciem propozycji zawartych w projekcie opowiedziało się 12 posłów z sejmowych komisji: sprawiedliwości i praw człowieka oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Nikt nie był przeciw, czterech posłów wstrzymało się od głosu.

Zobacz: Zmiany w pomocy de minimis

W pierwszej połowie czerwca prace nad projektem zakończyła sejmowa podkomisja. Wprowadziła ona istotne modyfikacje do planowanej ustawy. Komisje w poniedziałek dodały kilkanaście kolejnych poprawek, przede wszystkim mających już jednak charakter redakcyjny i porządkujący.

Projekt przewidywał pierwotnie taką bezpłatną pomoc dla osób niezamożnych, seniorów po 75. roku życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych. Podkomisja - z poparciem resortu sprawiedliwości - zdecydowała się jednak obniżyć granicę wieku w przypadku seniorów z 75. do 65. roku życia. Wprowadzono także kolejną kategorię osób uprawnionych do tej pomocy, czyli ludzi młodych - do 26. roku życia.

Przewodniczący podkomisji Robert Maciaszek (PO) mówił niedawno PAP, że w odniesieniu do młodych ludzi pomoc ma objąć przede wszystkim osoby rozpoczynające pracę zawodową, które zawsze są w słabszej pozycji na rynku pracy. "Często osoby te dostają umowy śmieciowe, więc będą one mogły przyjść do punktu pomocy i skonsultować, czy proponowana im umowa jest zgodna z prawem" - wyjaśniał.

Zobacz też: Pomoc publiczna udzielana przez ZUS

Z kolei osoby ok. 65. roku życia są tuż przed przejściem na emeryturę. "W tej kategorii jest dużo spraw związanych z kwestiami ubezpieczeń społecznych i opieki społecznej. Ponadto seniorzy są dziś narażeni na bardzo agresywny marketing niektórych firm handlowych, przez co wpadają nawet w kłopoty finansowe" - mówił.

W poniedziałek poparcia nie zyskała poprawka precyzująca, że do bezpłatnej pomocy uprawnione byłyby osoby między 18. a 26. rokiem życia. Jak wskazywali posłowie, taka modyfikacja spowodowałaby, że pomocy nie otrzymaliby na przykład młodociani pracownicy lub małoletnie osoby poszkodowane przestępstwem.

Pierwotnie projekt składał się z trzech części dotyczących: bezpłatnych porad prawnych, informacji prawnej oraz edukacji prawnej. Podkomisja zdecydowała o wykreśleniu drugiej z tych części.

Zobacz: CEIDG, czyli firma przez internet i z pomocą Youtube

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »