REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybrane wyniki badań satysfakcji pracowników – ogólne zadowolenie i zakres obowiązków

Badania satysfakcji pracowników.
Badania satysfakcji pracowników.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z badaniami satysfakcji pracowników jest jak z wyborami prezydenckimi – dopóki nie ma wyników czarno na białym, wszyscy są zadowoleni i wszyscy czują się zwycięzcami. Ale w przeciwieństwie do wyborów prezydenckich – gdy przychodzą wyniki badań satysfakcji, często są przegrani, ale nie ma zwycięzcy.

Badania satysfakcji prowadzi się głównie po to, aby poznać odpowiedzi na trzy poniższe pytania – odpowiedzi odnoszące się do indywidualnych warunków danej firmy:

REKLAMA

1. Czy pracownicy badanych przedsiębiorstw są zadowoleni z pracy?
2. Jakie czynniki wpływają na poziom ich zadowolenia?
3. Jak pracownicy badanych przedsiębiorstw oceniają poszczególne aspekty polityki personalnej?

Poniższe wyniki badań pochodzą z książki „Zarządzanie kapitałem ludzkim w polskich przedsiębiorstwach” Dagmary Lewickiej (Wydawnictwa Profesjonalne PWN, 2010). Wykorzystanie za zgodą Wydawcy.

Ogólne zadowolenie

Pytanie: Czy jest Pani/Pan zadowolony z pracy?
TAK – 43,24%
RACZEJ TAK – 37,84%
RACZEJ NIE – 9,91%
NIE – 5,11%
BRAK ODPOWIEDZI – 3,90%

Pytanie: Czy jest Pani/Pan zadowolony z relacji z współpracownikami?
TAK – 66,82%
RACZEJ TAK – 27,78%
RACZEJ NIE – 2,70%
NIE – 1,05%
BRAK ODPOWIEDZI – 3,90%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie: Czy w najbliższej przyszłości planuje Pani/Pan poszukać nowego miejsca pracy? TAK – 10,51%
RACZEJ TAK – 15,17%
RACZEJ NIE – 33,03%
NIE – 39,34%
BRAK ODPOWIEDZI – 1,95%

Pytanie: Czy ma Pani/Pan poczucie stałości i pewności zatrudnienia?
TAK – 13,51%
RACZEJ TAK – 31,08%
RACZEJ NIE – 18,92%
NIE – 34,98%
BRAK ODPOWIEDZI – 1,50%

Ogólny poziom zadowolenia pracowników badanych firm kształtuje się na wysokim poziomie (ponad 80% odpowiedzi „TAK” i „RACZEJ TAK”). Taki wynik nie powinien dziwić, gdyż badaniu zostały poddane firmy mogące się poszczycić najlepszymi wynikami biznesowymi w Polsce. Niezadowoleni stanowią jedynie 15,2%. Poczucie zadowolenia potwierdza także wysoki odsetek respondentów (72,37%) oświadczających, że w najbliższym czasie nie zamierzają szukać nowej pracy. Cieszy też fakt, że aż 94,60% pracowników jest zadowolonych z relacji ze współpracownikami. Jak więc można domniemywać, atmosfera w badanych firmach jest przyjazna.

Dowiedz się także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy?

Zakres obowiązków

Pytanie: Czy wie Pani/Pan, czego się od Pani/Pana oczekuje w pracy?
TAK – 63,96%
RACZEJ TAK – 29,43%
RACZEJ NIE – 3,90%
NIE – 1,05%
BRAK ODPOWIEDZI – 1,65%

Pytanie: Czy Pani/Pana zadania są jasno określone?
TAK – 50,75%
RACZEJ TAK – 37,84%
RACZEJ NIE – 7,21%
NIE – 2,10%
BRAK ODPOWIEDZI – 2,10%

Pytanie: Czy zakresy obowiązków pracowników są jasno wytyczone?
TAK – 45,80%
RACZEJ TAK – 36,49%
RACZEJ NIE – 10,51%
NIE – 6,16%
BRAK ODPOWIEDZI – 1,05%

Pytanie: Czy część pracowników jest przeciążona pracą, podczas gdy inni mają jej za mało?
TAK – 31,83%
RACZEJ TAK – 25,08%
RACZEJ NIE – 31,83%
NIE – 8,11%
BRAK ODPOWIEDZI – 3,15%

Polecamy serwis Szkolenia

Jak wynika z udzielonych odpowiedzi, znaczna większość pracowników deklaruje, że znane im są oczekiwania wobec nich, a również zadania oraz zakresy obowiązków na stanowisku pracy. Warto jednak zauważyć, że na pierwsze ogólnie sformułowane pytanie na temat oczekiwań najwięcej respondentów odpowiedziało pozytywnie (94,39%), natomiast na pytania o większym poziomie szczegółowości nieco mniej, co może świadczyć o tym, że nie na każdym stanowisku zakres obowiązków jest w pełni sprecyzowany. Większość pracowników (56,91%) deklaruje, że są przeciążeni pracą w porównaniu do niektórych swoich kolegów. Wynik ten nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę codzienność funkcjonowania współczesnych organizacji – tendencja do zmniejszania zatrudnienia ściera się z natłokiem spraw pilnych, częstymi zmianami priorytetów i koniecznością załatwiania wielu spraw jednocześnie.

Autor: Dagmara Lewicka. Artykuł jest fragmentem książki Zarządzanie kapitałem ludzkim w polskich przedsiębiorstwach - Wydawnictwo Profesjonalne PWN.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA