REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Efekt kameleona
Efekt kameleona

REKLAMA

REKLAMA

Znane w psychologii zjawisko naśladowania gestów, zwane „efektem kameleona”, polega na nieświadomym dopasowywaniu się do otoczenia. Często, nie zdając sobie z tego sprawy, ludzie przejmują gesty, mimikę i postawę tych, w których towarzystwie się znajdują. Dla przykładu, przebywając wśród osób lubiących dobrze zjeść, ktoś, kto zwykle preferuje małe porcje – zje znacznie więcej. Jaki wpływ na nasze życie ma ten efekt? Czy umiejętnie wykorzystany może zapewnić sukces na wielu płaszczyznach?

REKLAMA

Z badań prowadzonych przez psychologów wynika jasno, że naśladowanie gestów i ułożenia ciała partnera ułatwia nawiązanie lepszego kontaktu z nim. Pozwala bowiem zrozumieć go i niejako wczuć się w jego sytuację. Dowodzi tego między innymi eksperyment doktora Wojciecha Kuleszy z Katedry Psychologii Społecznej SWPS w Warszawie. Badane osoby grały z przeciwnikiem w prostą grę komputerową, polegającą na przeprowadzeniu samolotu przez tor przeszkód. Ruchy współzawodnika, o czym badani nie byli poinformowani, generowane były w rzeczywistości przez komputer, który systematycznie zmieniał stopień koordynacji ruchowej partnera z osobą badaną. Eksperyment dowiódł, iż pozytywne nastawienie badanego do przeciwnika rosło wtedy, kiedy ich koordynacja ruchu była wysoka. Współzawodnik w pełni naśladujący gesty oceniany był jako sympatyczniejszy, lepszy we współpracy. Zaskakujące? Wyniki mówią same za siebie. Jak zatem odnoszą się do interesującej nas tematyki rozwoju interpersonalnego?

REKLAMA

„Efekt kameleona” został zauważony przez trenerów biznesu i marketingu – jest wykorzystywany do budowania skutecznej relacji towarzyskiej i biznesowej. Jego skuteczność postanowiono sprawdzić badaniem, które przeprowadzone zostało na grupie 184 osób w warunkach naturalnych, dzięki temu odpowiada ono realnym sytuacjom społecznym. Badani brali udział w grach integracyjnych, w których ćwiczenia wymagały kopiowania zachowań innych uczestników. Te zabawy to między innymi „gra w ślepca”, „sławne osobistości” czy „detektyw” – angażujące wszystkich badanych, wywołujące współzależność, która gwarantuje osiągnięcie celu postawionego w zadaniu. Gry wymagały także stałego kontaktu wzrokowego oraz gestykulacji.

Zobacz: Praca a czas wolny: jak znaleźć równowagę?

REKLAMA

Wyniki eksperymentu dowiodły, iż osoby uczestniczące w grach integracyjnych szybciej rozwiązywały zadania niż ci, którzy nie brali udziału w podobnych spotkaniach. Treningi spowodowały wzrost pozytywnych emocji w grupie, ich uczestnicy wykazywali większą sympatię dla swoich kolegów i koleżanek oraz osiągali lepsze rezultaty zadaniowe. Konsekwencje tych warsztatów są niezwykle znaczące – podnoszą one produktywność, wpływają na tempo i skuteczność działania. Osoby biorące w nich udział wykazują większą satysfakcję z pracy, a także są bardziej skore do niesienia pomocy współpracownikom.

Badanie stawia także „efekt kameleona” w nowym świetle, dowodzi bowiem, że zjawisko to nie zachodzi tylko między parami, ale również w grupach. Ponadto osoby nie muszą być idealnie naśladowane, by w zespole zaobserwowano pozytywne procesy. Wyniki badania są również wskazówką dla trenerów biznesu – pokazują im, jakie mechanizmy stoją za sukcesem szkoleń integracyjnych. Zwracają też uwagę, czego należy unikać, by nie doszło do porażki takiego warsztatu. Okazuje się, że najprostsze rozwiązania w postaci zabaw są najskuteczniejsze i dają niesamowite efekty. Weźmy zatem przykład z innych – bądźmy jak kameleon i sprawdźmy na sobie, czego może nas nauczyć naśladowanie innych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Motywując pracowników ściśle określaj cele - porada dla szefów

Ewelina Kaczanowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA