REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Efekt kameleona
Efekt kameleona

REKLAMA

REKLAMA

Znane w psychologii zjawisko naśladowania gestów, zwane „efektem kameleona”, polega na nieświadomym dopasowywaniu się do otoczenia. Często, nie zdając sobie z tego sprawy, ludzie przejmują gesty, mimikę i postawę tych, w których towarzystwie się znajdują. Dla przykładu, przebywając wśród osób lubiących dobrze zjeść, ktoś, kto zwykle preferuje małe porcje – zje znacznie więcej. Jaki wpływ na nasze życie ma ten efekt? Czy umiejętnie wykorzystany może zapewnić sukces na wielu płaszczyznach?

REKLAMA

Z badań prowadzonych przez psychologów wynika jasno, że naśladowanie gestów i ułożenia ciała partnera ułatwia nawiązanie lepszego kontaktu z nim. Pozwala bowiem zrozumieć go i niejako wczuć się w jego sytuację. Dowodzi tego między innymi eksperyment doktora Wojciecha Kuleszy z Katedry Psychologii Społecznej SWPS w Warszawie. Badane osoby grały z przeciwnikiem w prostą grę komputerową, polegającą na przeprowadzeniu samolotu przez tor przeszkód. Ruchy współzawodnika, o czym badani nie byli poinformowani, generowane były w rzeczywistości przez komputer, który systematycznie zmieniał stopień koordynacji ruchowej partnera z osobą badaną. Eksperyment dowiódł, iż pozytywne nastawienie badanego do przeciwnika rosło wtedy, kiedy ich koordynacja ruchu była wysoka. Współzawodnik w pełni naśladujący gesty oceniany był jako sympatyczniejszy, lepszy we współpracy. Zaskakujące? Wyniki mówią same za siebie. Jak zatem odnoszą się do interesującej nas tematyki rozwoju interpersonalnego?

REKLAMA

„Efekt kameleona” został zauważony przez trenerów biznesu i marketingu – jest wykorzystywany do budowania skutecznej relacji towarzyskiej i biznesowej. Jego skuteczność postanowiono sprawdzić badaniem, które przeprowadzone zostało na grupie 184 osób w warunkach naturalnych, dzięki temu odpowiada ono realnym sytuacjom społecznym. Badani brali udział w grach integracyjnych, w których ćwiczenia wymagały kopiowania zachowań innych uczestników. Te zabawy to między innymi „gra w ślepca”, „sławne osobistości” czy „detektyw” – angażujące wszystkich badanych, wywołujące współzależność, która gwarantuje osiągnięcie celu postawionego w zadaniu. Gry wymagały także stałego kontaktu wzrokowego oraz gestykulacji.

Zobacz: Praca a czas wolny: jak znaleźć równowagę?

REKLAMA

Wyniki eksperymentu dowiodły, iż osoby uczestniczące w grach integracyjnych szybciej rozwiązywały zadania niż ci, którzy nie brali udziału w podobnych spotkaniach. Treningi spowodowały wzrost pozytywnych emocji w grupie, ich uczestnicy wykazywali większą sympatię dla swoich kolegów i koleżanek oraz osiągali lepsze rezultaty zadaniowe. Konsekwencje tych warsztatów są niezwykle znaczące – podnoszą one produktywność, wpływają na tempo i skuteczność działania. Osoby biorące w nich udział wykazują większą satysfakcję z pracy, a także są bardziej skore do niesienia pomocy współpracownikom.

Badanie stawia także „efekt kameleona” w nowym świetle, dowodzi bowiem, że zjawisko to nie zachodzi tylko między parami, ale również w grupach. Ponadto osoby nie muszą być idealnie naśladowane, by w zespole zaobserwowano pozytywne procesy. Wyniki badania są również wskazówką dla trenerów biznesu – pokazują im, jakie mechanizmy stoją za sukcesem szkoleń integracyjnych. Zwracają też uwagę, czego należy unikać, by nie doszło do porażki takiego warsztatu. Okazuje się, że najprostsze rozwiązania w postaci zabaw są najskuteczniejsze i dają niesamowite efekty. Weźmy zatem przykład z innych – bądźmy jak kameleon i sprawdźmy na sobie, czego może nas nauczyć naśladowanie innych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Motywując pracowników ściśle określaj cele - porada dla szefów

Ewelina Kaczanowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA