REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Być jak kameleon!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Efekt kameleona
Efekt kameleona

REKLAMA

REKLAMA

Znane w psychologii zjawisko naśladowania gestów, zwane „efektem kameleona”, polega na nieświadomym dopasowywaniu się do otoczenia. Często, nie zdając sobie z tego sprawy, ludzie przejmują gesty, mimikę i postawę tych, w których towarzystwie się znajdują. Dla przykładu, przebywając wśród osób lubiących dobrze zjeść, ktoś, kto zwykle preferuje małe porcje – zje znacznie więcej. Jaki wpływ na nasze życie ma ten efekt? Czy umiejętnie wykorzystany może zapewnić sukces na wielu płaszczyznach?

REKLAMA

Z badań prowadzonych przez psychologów wynika jasno, że naśladowanie gestów i ułożenia ciała partnera ułatwia nawiązanie lepszego kontaktu z nim. Pozwala bowiem zrozumieć go i niejako wczuć się w jego sytuację. Dowodzi tego między innymi eksperyment doktora Wojciecha Kuleszy z Katedry Psychologii Społecznej SWPS w Warszawie. Badane osoby grały z przeciwnikiem w prostą grę komputerową, polegającą na przeprowadzeniu samolotu przez tor przeszkód. Ruchy współzawodnika, o czym badani nie byli poinformowani, generowane były w rzeczywistości przez komputer, który systematycznie zmieniał stopień koordynacji ruchowej partnera z osobą badaną. Eksperyment dowiódł, iż pozytywne nastawienie badanego do przeciwnika rosło wtedy, kiedy ich koordynacja ruchu była wysoka. Współzawodnik w pełni naśladujący gesty oceniany był jako sympatyczniejszy, lepszy we współpracy. Zaskakujące? Wyniki mówią same za siebie. Jak zatem odnoszą się do interesującej nas tematyki rozwoju interpersonalnego?

REKLAMA

„Efekt kameleona” został zauważony przez trenerów biznesu i marketingu – jest wykorzystywany do budowania skutecznej relacji towarzyskiej i biznesowej. Jego skuteczność postanowiono sprawdzić badaniem, które przeprowadzone zostało na grupie 184 osób w warunkach naturalnych, dzięki temu odpowiada ono realnym sytuacjom społecznym. Badani brali udział w grach integracyjnych, w których ćwiczenia wymagały kopiowania zachowań innych uczestników. Te zabawy to między innymi „gra w ślepca”, „sławne osobistości” czy „detektyw” – angażujące wszystkich badanych, wywołujące współzależność, która gwarantuje osiągnięcie celu postawionego w zadaniu. Gry wymagały także stałego kontaktu wzrokowego oraz gestykulacji.

Zobacz: Praca a czas wolny: jak znaleźć równowagę?

REKLAMA

Wyniki eksperymentu dowiodły, iż osoby uczestniczące w grach integracyjnych szybciej rozwiązywały zadania niż ci, którzy nie brali udziału w podobnych spotkaniach. Treningi spowodowały wzrost pozytywnych emocji w grupie, ich uczestnicy wykazywali większą sympatię dla swoich kolegów i koleżanek oraz osiągali lepsze rezultaty zadaniowe. Konsekwencje tych warsztatów są niezwykle znaczące – podnoszą one produktywność, wpływają na tempo i skuteczność działania. Osoby biorące w nich udział wykazują większą satysfakcję z pracy, a także są bardziej skore do niesienia pomocy współpracownikom.

Badanie stawia także „efekt kameleona” w nowym świetle, dowodzi bowiem, że zjawisko to nie zachodzi tylko między parami, ale również w grupach. Ponadto osoby nie muszą być idealnie naśladowane, by w zespole zaobserwowano pozytywne procesy. Wyniki badania są również wskazówką dla trenerów biznesu – pokazują im, jakie mechanizmy stoją za sukcesem szkoleń integracyjnych. Zwracają też uwagę, czego należy unikać, by nie doszło do porażki takiego warsztatu. Okazuje się, że najprostsze rozwiązania w postaci zabaw są najskuteczniejsze i dają niesamowite efekty. Weźmy zatem przykład z innych – bądźmy jak kameleon i sprawdźmy na sobie, czego może nas nauczyć naśladowanie innych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Motywując pracowników ściśle określaj cele - porada dla szefów

Ewelina Kaczanowska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA