Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia?
REKLAMA
REKLAMA
Spółka kapitałowa zatrudniała E.Sz. – pełniącego funkcję prezesa zarządu – na podstawie umowy o pracę. Umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron, ale między tymi samymi podmiotami doszło do zawarcia kontraktu menedżerskiego. Mężczyzna nadal pełnił funkcję prezesa zarządu. Miał też status przedsiębiorcy – prowadził jednoosobową działalność gospodarczą.
REKLAMA
Po zawarciu kontraktu menedżerskiego przedsiębiorca w trybie art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) wystąpił do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie oskładkowania kontraktu menedżerskiego. Jego zdaniem, kontrakt menedżerski nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń. E.Sz. argumentował, że jest przedsiębiorcą i z tego tytułu odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Organ rentowy nie zgodził się z taką argumentacją. Przyjął, że kontrakt menedżerski powinien być oskładkowany jak umowa o świadczenie usług.
Zobacz serwis: Zarządzanie
Wobec zaistniałego sporu sprawa trafiła do sądu.
Stanowiska sądów i Sądu Najwyższego
Sąd I instancji nie podzielił argumentacji organu rentowego. Zdaniem sądu, prezes zarządu spółki wykonuje zobowiązania z kontraktu, posiadając status przedsiębiorcy, a zatem kontrakt menedżerski nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczenia.
Organ rentowy wniósł apelację.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia
W artykule omówiono orzeczenia kolejnych instancji oraz Sądu Najwyższego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.