reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia?

Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia?

Kontrakt menedżerski zawarty przez spółkę kapitałową z członkiem zarządu, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zarządzania stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia (wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt I UK 246/14).

Spółka kapitałowa zatrudniała E.Sz. – pełniącego funkcję prezesa zarządu – na podstawie umowy o pracę. Umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron, ale między tymi samymi podmiotami doszło do zawarcia kontraktu menedżerskiego. Mężczyzna nadal pełnił funkcję prezesa zarządu. Miał też status przedsiębiorcy – prowadził jednoosobową działalność gospodarczą.

Po zawarciu kontraktu menedżerskiego przedsiębiorca w trybie art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) wystąpił do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie oskładkowania kontraktu menedżerskiego. Jego zdaniem, kontrakt menedżerski nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń. E.Sz. argumentował, że jest przedsiębiorcą i z tego tytułu odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Organ rentowy nie zgodził się z taką argumentacją. Przyjął, że kontrakt menedżerski powinien być oskładkowany jak umowa o świadczenie usług.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Wobec zaistniałego sporu sprawa trafiła do sądu.

Stanowiska sądów i Sądu Najwyższego

Sąd I instancji nie podzielił argumentacji organu rentowego. Zdaniem sądu, prezes zarządu spółki wykonuje zobowiązania z kontraktu, posiadając status przedsiębiorcy, a zatem kontrakt menedżerski nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczenia.

Organ rentowy wniósł apelację.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia

W artykule omówiono orzeczenia kolejnych instancji oraz Sądu Najwyższego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama