REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje znaków towarowych, sposoby ich przedstawienia i zgłoszenie - zmiany 2019

Subskrybuj nas na Youtube
Rodzaje znaków towarowych, sposoby ich przedstawienia i zgłoszenie - zmiany 2019
Rodzaje znaków towarowych, sposoby ich przedstawienia i zgłoszenie - zmiany 2019
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

19 sierpnia 2019 r. opublikowany został projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, które ma ustalić szczegółowe wymogi, jakim ma odpowiadać zgłoszenie znaku towarowego, w tym wskazane zostaną rodzaje znaków towarowych i sposób ich przedstawienia. Ponadto określony ma zostać szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych, a także postępowanie w sprawie uznawania na terytorium RP ochrony międzynarodowych znaków towarowych.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR), rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych ma dotyczyć ok. 2 mln przedsiębiorców oraz ok. 23 mln osób fizycznych "potencjalnie zainteresowanych ochroną znaków towarowych".

REKLAMA

"Projekt rozporządzenia ma uregulować kwestię dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych i rozwiązać problem braku precyzyjnego i jasnego określania informacji dotyczących rodzajów znaków towarowych oraz sposobów ich przedstawienia" - podkreślono w OSR.

Polecamy: INFORLEX Biznes

W projektowanym rozporządzeniu:

1) określone zostaną szczegółowe wymogi, jakim ma odpowiadać zgłoszenie znaku towarowego, w tym wskazane zostaną rodzaje znaków towarowych i sposób ich przedstawienia, uwzględniając nowe techniczne formy przekazu;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

2) określony zostanie szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych, w tym doprecyzowany zostanie zakres informacji, które będę podlegały ujawnieniu w „Wiadomościach Urzędu Patentowego” oraz „Biuletynie Urzędu Patentowego”;

3) uregulowane zostanie postępowanie w sprawie uznawania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ochrony międzynarodowych znaków towarowych. Na skutek wprowadzenia tej regulacji podmioty zainteresowane ochroną znaków towarowych uzyskają także szybszą i szerszą informację na temat zgłoszonych do ochrony znaków towarowych, co zapewni możliwość śledzenia on-line nowo dokonanych zgłoszeń i zagwarantuje większą pewność w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że projekt rozporządzenia w sposób "przejrzysty przedstawia uporządkowane informacje odnośnie do rodzajów znaków towarowych oraz sposobów ich przedstawienia", co ma sprawić, że "system zgłaszania znaków towarowych będzie bardziej transparentny i przyjazny dla jego użytkowników".

REKLAMA

Przykładowo znaki słowne mają być przedstawiane "w standardowym zapisie i układzie, bez elementów graficznych i kolorów"; znaki dźwiękowe - "poprzez złożenie pliku dźwiękowego odtwarzającego dźwięk lub zapis graficzny, pozwalający na jego odtworzenie (nuty, litery obrazujące dźwięki artykułowane", z kolei znaki holograficzne - "poprzez złożenie pliku video lub reprodukcji graficznej lub fotograficznej zawierającej widoki, umieszczone obok siebie, niezbędne do wystarczającego zidentyfikowania efektu holograficznego w całości".

Zdaniem autorów projektu "celowe jest wprowadzenie normy, zgodnie z którą powierza się Urzędowi Patentowemu RP ogłaszanie szczegółowych wymagań dotyczących opisu znaku towarowego oraz plików zawierających przedstawienie znaku towarowego".

W OSR zwrócono ponadto uwagę, że uzyskanie informacji o zgłoszeniu znaku towarowego z powszechnie dostępnego i bezpłatnego źródła informacji "pozwoli na pewniejsze planowanie działań przez przedsiębiorców w zakresie oznaczania nazwami produkowanych przez nich towarów czy świadczonych usług".

Dodano, że zaproponowane zmiany przyczynią się do podniesienia poziomu satysfakcji korzystających z krajowego systemu ochrony znaków towarowych, "co w dalszej konsekwencji może spowodować większe zainteresowanie przedsiębiorców tego rodzaju ochroną".

Przypomniano, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami oraz informacjami przekazanymi przez Urząd Patentowy RP, publikowanie informacji o zgłoszeniu następowało przeciętnie po trzech miesiącach od daty dokonania zgłoszenia. Natomiast po wprowadzeniu rozwiązań wskazanych w projekcie rozporządzenia ujawnienie takich informacji ma nastąpić po upływie ok. 14 dni.

Jak zaznaczono, w konsekwencji zmian wprowadzonych ustawą z 20 lutego 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej, "w szczególności w zakresie zmiany definicji znaku towarowego, wspólnego znaku towarowego, a także wprowadzenia znaku towarowego gwarancyjnego, utraciło moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych". Wobec tego konieczne jest wprowadzenie nowej regulacji, która określać będzie szczegółowe wymogi, jakim ma odpowiadać zgłoszenie znaku towarowego oraz szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych - wyjaśniono.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/

Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA