REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje znaków towarowych, sposoby ich przedstawienia i zgłoszenie - zmiany 2019

Rodzaje znaków towarowych, sposoby ich przedstawienia i zgłoszenie - zmiany 2019
Rodzaje znaków towarowych, sposoby ich przedstawienia i zgłoszenie - zmiany 2019
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

19 sierpnia 2019 r. opublikowany został projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, które ma ustalić szczegółowe wymogi, jakim ma odpowiadać zgłoszenie znaku towarowego, w tym wskazane zostaną rodzaje znaków towarowych i sposób ich przedstawienia. Ponadto określony ma zostać szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych, a także postępowanie w sprawie uznawania na terytorium RP ochrony międzynarodowych znaków towarowych.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR), rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych ma dotyczyć ok. 2 mln przedsiębiorców oraz ok. 23 mln osób fizycznych "potencjalnie zainteresowanych ochroną znaków towarowych".

REKLAMA

"Projekt rozporządzenia ma uregulować kwestię dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych i rozwiązać problem braku precyzyjnego i jasnego określania informacji dotyczących rodzajów znaków towarowych oraz sposobów ich przedstawienia" - podkreślono w OSR.

Polecamy: INFORLEX Biznes

W projektowanym rozporządzeniu:

1) określone zostaną szczegółowe wymogi, jakim ma odpowiadać zgłoszenie znaku towarowego, w tym wskazane zostaną rodzaje znaków towarowych i sposób ich przedstawienia, uwzględniając nowe techniczne formy przekazu;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

2) określony zostanie szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych, w tym doprecyzowany zostanie zakres informacji, które będę podlegały ujawnieniu w „Wiadomościach Urzędu Patentowego” oraz „Biuletynie Urzędu Patentowego”;

3) uregulowane zostanie postępowanie w sprawie uznawania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ochrony międzynarodowych znaków towarowych. Na skutek wprowadzenia tej regulacji podmioty zainteresowane ochroną znaków towarowych uzyskają także szybszą i szerszą informację na temat zgłoszonych do ochrony znaków towarowych, co zapewni możliwość śledzenia on-line nowo dokonanych zgłoszeń i zagwarantuje większą pewność w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że projekt rozporządzenia w sposób "przejrzysty przedstawia uporządkowane informacje odnośnie do rodzajów znaków towarowych oraz sposobów ich przedstawienia", co ma sprawić, że "system zgłaszania znaków towarowych będzie bardziej transparentny i przyjazny dla jego użytkowników".

REKLAMA

Przykładowo znaki słowne mają być przedstawiane "w standardowym zapisie i układzie, bez elementów graficznych i kolorów"; znaki dźwiękowe - "poprzez złożenie pliku dźwiękowego odtwarzającego dźwięk lub zapis graficzny, pozwalający na jego odtworzenie (nuty, litery obrazujące dźwięki artykułowane", z kolei znaki holograficzne - "poprzez złożenie pliku video lub reprodukcji graficznej lub fotograficznej zawierającej widoki, umieszczone obok siebie, niezbędne do wystarczającego zidentyfikowania efektu holograficznego w całości".

Zdaniem autorów projektu "celowe jest wprowadzenie normy, zgodnie z którą powierza się Urzędowi Patentowemu RP ogłaszanie szczegółowych wymagań dotyczących opisu znaku towarowego oraz plików zawierających przedstawienie znaku towarowego".

W OSR zwrócono ponadto uwagę, że uzyskanie informacji o zgłoszeniu znaku towarowego z powszechnie dostępnego i bezpłatnego źródła informacji "pozwoli na pewniejsze planowanie działań przez przedsiębiorców w zakresie oznaczania nazwami produkowanych przez nich towarów czy świadczonych usług".

Dodano, że zaproponowane zmiany przyczynią się do podniesienia poziomu satysfakcji korzystających z krajowego systemu ochrony znaków towarowych, "co w dalszej konsekwencji może spowodować większe zainteresowanie przedsiębiorców tego rodzaju ochroną".

Przypomniano, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami oraz informacjami przekazanymi przez Urząd Patentowy RP, publikowanie informacji o zgłoszeniu następowało przeciętnie po trzech miesiącach od daty dokonania zgłoszenia. Natomiast po wprowadzeniu rozwiązań wskazanych w projekcie rozporządzenia ujawnienie takich informacji ma nastąpić po upływie ok. 14 dni.

Jak zaznaczono, w konsekwencji zmian wprowadzonych ustawą z 20 lutego 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej, "w szczególności w zakresie zmiany definicji znaku towarowego, wspólnego znaku towarowego, a także wprowadzenia znaku towarowego gwarancyjnego, utraciło moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych". Wobec tego konieczne jest wprowadzenie nowej regulacji, która określać będzie szczegółowe wymogi, jakim ma odpowiadać zgłoszenie znaku towarowego oraz szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych - wyjaśniono.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/

Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA