REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. / Fot. Fotolia
Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji i ustalane są na 1 marca każdego roku. Z założeń wynika, iż w 2015 r. wskaźnik waloryzacji wyniesie 102,02%, a sama waloryzacja wyniesie 2,02%. O ile wzrosną świadczenia w 2015 r.?

Kwestię waloryzacji emerytur i rent regulują przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 1 marca każdego roku emerytury i renty podlegają waloryzacji, czyli przeliczeniu należności w związku ze zmianami społeczno – ekonomicznymi. Chodzi w głównej mierze o inflację związaną z podwyżką cen i towarów, które nabywają emeryci. Zgodnie z art. 88 ust. 2 wskazanej ustawy waloryzacji podlega zarówno kwota świadczenia, jak i podstawa jej wymiaru. Wskaźnikiem waloryzacji będzie zaś średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym (art. 89 ust. 2). Wzrost wskaźnika płac może być podwyższony, jeżeli zgodzą się na to pracodawcy, związki zawodowe oraz rząd.

REKLAMA

Redakcja poleca: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

W 2104 r. wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych dla gospodarstw emerytów i rencistów utrzymał się na poziomie 101,5 %, a wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia wyniósł 2,6 %. Wskaźnik waloryzacji ustalany jest corocznie w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrost świadczeń w 2015 r.

Obecnie obowiązuje waloryzacja procentowa, gdyby natomiast obowiązywała poprzednia waloryzacja kwotowa, to wówczas w 2015 r. emerytury i renty wzrosłyby o 37,25 zł. Wedle obecnego wskaźnika prognozowany wzrost wskaźnika waloryzacji kształtuje się na poziomie 102,02%. Oznacza to, że w 2015 r. łączny koszt waloryzacji może wynieść ok. 3,48 mld złotych na okres dziesięciu miesięcy. Z rządowych założeń wynika, iż waloryzacja w przyszłym roku wyniesie 2,02%. Ile zatem wzrosną poszczególne świadczenia?

Przy zakładanej waloryzacji 2,02%:

  1. najniższe emerytury i renty wzrosną o ok. 17,06 zł, czyli wyniosą 861,51 zł brutto,
  2. najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie o 13,09 zł, czyli wyniesie 661,22 zł,
  3. najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy związanej z chorobą zawodową bądź wypadkiem wzrośnie o 20,47 zł i wyniesie 1033,81 zł,
  4. najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy związanej z chorobą zawodową bądź wypadkiem wzrośnie o 15,71 zł i wyniesie 793,47 zł,
  5. świadczenia przedemerytalne wzrosną o 20,03 zł i wyniosą 1011,42 zł.

Waloryzacji będą podlegać również średnie kwoty świadczeń, w tym:

  • emerytury wypłacane z ZUS wzrosną o 41,59 zł i wyniosą 2059 zł,
  • renty wzrosną o 31,10 zł i wyniosą 1540 zł,
  • renty rodzinne wzrosną o 35,71 zł i wyniosą 1768 zł,
  • emerytury pomostowe wzrosną o 46,19 zł i wyniosą 2287 zł,
  • świadczenia kompensacyjne nauczycieli wzrosną o 40,76 zł i wyniosą 2018 zł.

Składka rentowa 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA