reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko niektórym płatnikom. Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. pozostali będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej, która będzie ich obowiązywać przez cały rok składkowy. Pierwsze składki w nowej wysokości będą opłacane za kwiecień w maju 2014 r.

Płatnik ma obowiązek opłacać składkę wypadkową za każdą zatrudnioną u siebie osobę, która podlega temu ubezpieczeniu. W odróżnieniu od stopy procentowej składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych, stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe dla większości płatników składek jest zróżnicowana. Ustalana jest ona w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń.

Sposób ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe uzależniony jest od 2 czynników:

  • od tego, czy płatnik składek za 3 kolejne ostatnie lata kalendarzowe przekazywał do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” (formularz ZUS IWA),
  • od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika składek do ubezpieczenia wypadkowego.

ZUS IWA za dany rok kalendarzowy zobowiązani są przekazywać płatnicy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  • byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia roku, za który składana jest informacja, i co najmniej 1 dzień w styczniu następnego roku,
  • w roku, za który składana jest informacja, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
  • byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia roku, za który jest składana informacja ZUS IWA.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składka zdrowotna 2014

Firma kurierska zatrudniająca 12 osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu, wpisana do rejestru REGON, od 1 stycznia 2011 r. jest płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnikiem tym była również przez cały 2011 r., 2012 r., 2013 r. oraz w styczniu 2014 r. W związku z tym za ostatnie 3 lata kalendarzowe firma była zobowiązana do przekazywania ZUS IWA. ZUS ustali tej firmie stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres przypadający od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. Tym samym firma ta nie będzie zobowiązana do samodzielnego ustalenia stopy procentowej składki wypadkowej na najbliższy rok składkowy.

Płatnik składek, wpisany do rejestru REGON, zatrudniał do końca 2012 r. 12 osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu i był zobowiązany przekazywać do ZUS informację ZUS IWA. W związku z tym, że od 1 stycznia 2013 r. liczba zatrudnionych w firmie osób spadła do 8, płatnik ten, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie przekazał informacji na formularzu ZUS IWA za 2013 r. Tym samym ZUS nie ustali mu stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na najbliższy rok składkowy (przypadający od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r.). Płatnik musi sam ustalić stopę procentową składki wypadkowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama