| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Reklama > Co składa się na wizualny system identyfikacji firmy

Co składa się na wizualny system identyfikacji firmy

Wizualny system identyfikacji firmy jest złożony z wielu elementów składowych. Mimo małego znaczenia poszczególnych z nich, tylko w całości pozwalają na jego skuteczne funkcjonowanie.

Na wizualny system identyfikacji firmy składają się następujące elementy:

► symbol firmowy:
– znak firmowy,
– logo;
► barwy firmowe;
► druki firmowe:
– wizytówki (firmowe i pracowników),
– papier do korespondencji (papier firmowy),
– koperty firmowe,
– kartki do zapisków (notesy),
– dokumenty firmowe (opinie, raporty),
– rachunki, faktury,
– inne druki firmowe;
► stemple i pieczęcie;
► broszury, prospekty i inne materiały do celów public
relations;
► ubiór pracowników;
► wystrój zewnętrzny i wewnętrzny budynku firmy;
► informacja wizualna:
– tablice informacyjne zewnętrzne,
– tablice informacyjne wewnętrzne,
– szyldy,
– tabliczki informacyjne (na drzwiach i przy
drzwiach).

Polecamy: Jak rozwijać wizerunek firmy

Logo

Istnieje niewiele firm, które nie posiadają własnego znaku firmowego. Zaprojektowanie logo powinno stać się jednak priorytetem. Jest ono nierozerwalną częścią wizerunku firmy, nie z tego względu, że ludzie je pamiętają, ale dlatego że pamiętają wizerunek, jaki ono prezentuje. Nazwa firmy stanowi jedną z najważniejszych decyzji – generuje bowiem pierwsze skojarzenia dotyczące firmy.

Nazwa powinna być zatem prosta, krótka i oryginalna. Łatwa do zapamiętania i wymówienia oraz zrozumiała dla jak najszerszego kręgu potencjalnych klientów. Powinna wyrażać w uproszczony sposób najistotniejsze wyróżniki charakteru firmy. Ważne by wyróżniała się, stanowiąc skuteczne narzędzie konkurencyjne.

Barwy firmowe

Istnieje cała gama kolorów i tysiące odcieni. Najlepiej jest jednak skoncentrować się wokół tych, które najlepiej oddają charakter firmy. Przykładowo z profesjonalizmem kojarzą się biele, kremy, różne odcienie szarości i czerni, bordo. Z kolei krzykliwe, jaskrawe kolory, takie jak różowy, pomarańczowy, żółty, zielony, a nawet brązowy czy niebieski przyciągają uwagę, kojarzą się z dynamizmem.

Wizytówki

Wręczając komuś swoją wizytówkę, zależy nam, aby robiła dobre wrażenie. Zawsze należy mieć zapas aktualnych wizytówek i wymieniać je tak często, jak to tylko możliwe. Nic nie wygląda gorzej niż rozdarta, pomięta wizytówka, na której znajdują się jakieś zapiski.

Papier do korespondencji i koperty

Powinny one wykazywać taki sam stopień profesjonalizmu, jak wizytówki. Odcień kolorów powinien również być dokładnie taki jak na wizytówce.

Polecamy: Na czym polega system identyfikacji wizualnej

Wygląd i oprawa dokumentów

Niektórzy ludzie formułują swoje opinie na podstawie ogólnej prezentacji, formatu, a nie zawartości takich dokumentów. Zawartość jest dla nich często skomplikowana i niezrozumiała.

Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »